29 marca 2018

Nagroda Radia TOK FM dla Obrońców Puszczy Białowieskiej

27 marca 2018 roku Radio TOK FM po raz ósmy przyznało nagrodę im. Anny Laszuk. Nagroda ta jest przyznawana osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. O statuetkę walczyli obrońcy demokracji, sądów, puszczy i lekarze rezydenci. Zwycięzcami okazali się aktywiści, którzy bronili Puszczy Białowieskiej przed nielegalną wycinką i wywózką drewna.

Nagroda pokazuje, że coraz większa cześć społeczeństwa staje po stronie ochrony dzikiej przyrody i nie godzi się na niszczenie Puszczy Białowieskiej - tego jedynego w Polsce przyrodniczego obiektu Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. 
Tak o Obrońcach Puszczy powiedział Jakub Medek z Radia TOK FM:
https://www.facebook.com/dlapuszczy/videos/1965158997146681/
A poniżej trochę zdjęć, przypominających determinację i odwagę aktywistów oraz brutalne traktowanie ich pokojowego protestu przez straż leśną (autorką zdjęć jest Małgosia Klemens).

Aktywiści nie zamierzają spocząć na laurach. Ich celem jest doprowadzenie do tego, by cała Puszcza Białowieska stała się parkiem narodowym. Bo chociaż wycinka się zakończyła i w Puszczy panuje pozorny spokój, to wraz z wiosną nadchodzi kolejne zagrożenie: sztuczne nasadzenia, które mogą zamienić dziką Puszczę w plantację drzew. Nie pozwólmy na to: http://act.gp/dzikapuszcza

5 komentarzy:

 1. Czy te pacyfikacje już się skończyły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brutalne działania straży leśnej w stosunku do pokojowo protestujących aktywistów skończyły się, ale wciąż trwają sprawy sądowe przeciwko nim. Obrońcy Puszczy podzieleni są na grupy i każda z grup ma rozprawę w innym czasie. Na szczęście zapadają wyroki uniewinniające broniących Puszczy.

   Usuń
 2. Czy wyroki uniewinniające, nie oznaczają bezprawia działań wobec obrońców Puszczy? Jakieś konsekwencje dla napastników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są konsekwencje, np. nagroda od premiera dla Szyszki :)

   Usuń
 3. Teraz czekamy na procesy funkcjonariuszy Straży Leśnej. Wielu przekraczało uprawnienia ...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.