Prawie na końcu Białowieży, nad doliną rzeki, która płynie przez obszar ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, stoją w skansenie piękne drewniane budynki.
Drewno jest specyficznym materiałem budowlanym. Jest także czymś znacznie więcej niż tylko materiałem. Drewno jest łącznikiem między nami, naszą cywilizacją i światem Natury.
Drewno istnieje dopóty, dopóki istnieje las. Jednak dzisiaj lasy giną. Ginie las tropikalny w tempie powierzchni boiska do piłki nożnej co sekundę! Giną lasy europejskie, giną lasy w Polsce. W Puszczy Białowieskiej wciąż trwają cięcia, pomimo zobowiązań jakie nałożył na Polskę Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Las ginie za sprawą człowieka. Wraz z nim giną zwierzęta i rośliny, a także wartości, bez których nie mogłaby istnieć nasza kultura.
Piękne budynki, bardzo fajne klimaty :-) Poza tym proponowałbym nie porównywać wycinki lasów równikowych do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i Europie. Lasy równikowe są wycinane bezpowrotnie z przeznaczeniem pod grunty orne, pastwiska, plantacje palm olejowych. Jest to destrukcja na 100%. Bardzo trudno i ile to możliwe odnowić (w sensie nauk leśnych) las równikowy o drzewostanie podobnym do dawnego. W Europie natomiast następuje wycinka cennych starodrzewów, która pozbawia las cech lasu pierwotnego czy naturalnego, ale nie powoduje (przynajmniej w Polsce) zmniejszania się powierzchni zalesionej.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!!!
eko
W Europie przed wiekami nastąpił bardzo podobny proces deforestacji - z prawdziwych lasów ostały się nędzne resztki, które i tak się tnie.
Usuńhttp://bialystok.onet.pl/wycinka-drzew-w-bialowiezy-unesco-wykresli-puszcze-z-listy-dziedzictwa/ss1x9e7
Przybywa plantacji drzewnych zwanych przez wzgląd na tradycję lasami, ale są to faktycznie powierzchnie zalesione, które biologicznie do lasu mają się nijak.
Witam. Bardzo interesujący komentarz. Zastanawia mnie, ile my w ogóle jeszcze tego prawdziwego lasu ocaliliśmy i gdzie? No i po jakich cechach odróżnia się plantację drzewną od lasu?
UsuńNiewiele i nie wszystko tam jest jeszcze naturalne. Plantację odróżnić łatwo, ma się mniej więcej tak jak pole pszenicy do łąki. Tu jeden z opisów:
Usuńhttp://www.las.biol.uni.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=44&Itemid=68
Dobrze też przeczytać książkę "Sekretne życie drzew" autorstwa Petera Wohllebena, prawie każdy rozdział o tej różnicy między powierzchnią zalesioną, a lasem traktuje.
To powinna być obowiązkowa lektura w Technikach Leśnych. Obecny poziom kształcenia produkuje drwali ...
OdpowiedzUsuń