19 kwietnia 2016

Seminarium - po co nam sędziwe drzewa i pierwotne lasy?

Fundacja EkoRozwoju we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym zaprasza na seminarium poświęcone wymianie najnowszej wiedzy i doświadczeń dotyczącej sędziwych drzew i lasów pierwotnych. Seminarium odbędzie się 20 kwietnia, o godzinie 16:00. Prelegentami będą wybitni specjaliści z Francji i Wielkiej Brytanii.
https://www.facebook.com/events/608394299318358/
Program seminarium:

► 16:00 Francis Hallé: Architektura drzew i jej przemiany – odczytywanie ukrytej wiedzy (Natural design and transformation: unlocking the hidden knowledge – The Architecture of Trees)
► 17:00 Ted Green: Nasze sędziwe drzewa i pierwotne lasy - jak mogą nam pomóc w poszukiwaniu modelu współczesnego, innowacyjnego leśnictwa? (Our Ancient trees and Ancient forests. What can they tell us and how they can help us our quest for innovative modern Sustainable Forestry?)
► 18:00-18:30 Neville Fay: Drzewa-weterani: choroby, zdrowie i żywotność - studium przypadku (Veteran trees: disease, health and resilience – a treatment study)
► 18:30-18:45 Emma Gilmartin: Grzyby w życiu i śmierci drzew (Fungi in the life and death of trees)
► 18:45-19:30 Podsumowanie i dyskusja

Termin: 20 kwietnia 2016 r. (środa), godz. 16:00-19:30
Miejsce: Sala konferencyjna Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy 11, Białowieża

Wydarzenie ma charakter otwarty.
Udział w seminarium jest bezpłatny.
Seminarium będzie prowadzone w j. angielskim.
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Kamil Witkoś-Gnach, tel. 534-995-087, mail: kamil@fer.org.pl

★Prof. FRANCIS HALLÉ ★ z Uniwersytetu w Montpellier, wieloletni badacz drzew lasów tropikalnych, światowej sławy dendrolog i współautor filmu „Był sobie las”. Życie zawodowe poświęcił badaniu kształtu, zmian i wzrostu roślin, aby zrozumieć ewolucję drzew w ekosystemach.

★TED GREEN ★ założyciel Ancient Tree Forum i konsultant ds. ochrony przyrody posiadłości koronnych (Crown estate). Poprzez wnikliwe obserwacje sędziwych drzew wpłynął na lepsze rozumienie koewolucyjnej relacji pomiędzy drzewami, grzybami i innymi organizmami. Jest autorem wielu publikacji na temat drzew sędziwych.

★NEVILLE FAY★, arborysta i dyrektor Treework Environmental Practice. Założyciel TREE AID, a do 2010 roku przewodniczący Ancient Tree Forum. Neville wykłada i publikuje na temat drzew sędziwych i drzew-weteranów, arborystyki oraz technik zarządzania drzewami w kontekście ryzyka oraz siedliska, które tworzą.

★EMMA GILMARTIN★ doktorantka na Uniwersytecie w Cardiff. W swoich badaniach, prowadzonych pod nadzorem profesor Lynne Boddy (pionierka badań nad strukturą i dynamiką grzybów występujących w drewnie), koncentruje się na procesach wewnętrznego rozkładu drzew w pniach i konarach ze szczególną uwagą poświęconą bukom.

PS.
Prelegenci zwracali uwagę na inne aspekty w lasach naturalnych niż my — podkreślali wagę niedocenianych związków i procesów zachodzących w glebie między drzewami a grzybami. Ich zdaniem Puszcza stanowi unikalny rezerwuar mikoryzy, z którego mogą korzystać inne ekosystemy leśne. Było kilka ciekawostek (które być może sprawdzą się na naszym gruncie) dotyczących pielęgnacji veteran trees w parkach poprzez spryskiwanie ich roztworami bakterii. Zdaniem gości zza granicy z takiej Puszczy możemy być dumni, ponieważ znacznie wyprzedzamy inne kraje pod względem ochrony przyrody.
Miejmy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli być dumni i nie będziemy musieli się wstydzić za  planowane działania ministra Szyszko.
Ciekawe dane o drzewach pomnikowych w Obszarze Ochrony Ścisłej przedstawił Andrzej Keczyński z BPN. Okazało się, że najokazalszy dąb z Puszczy ma niemal 60 m3 drewna (ileż to stołów i mebli wspomnianych przez Szyszkę :)
Na obszarze OOŚ od 2004 roku wykazano około 10 000 drzew o rozmiarach pomnikowych, podczas gdy na 10 razy większym obszarze Puszczy, zagospodarowanym przez LP wykazano niepełna 1000 takich drzew. Szkoda tylko, że prelegent całkowicie pominął ogromny wkład, jaki wniósł Tomasz Niechoda w rozpoznanie drzew pomnikowych w Puszczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.