18 września 2015

Park Narodowy chce przywrócenia Dyplomu Rady Europy

17 września odbyło się spotkania z ekspertami Rady Europy dotyczące przywrócenia Dyplomu Obszarów Chronionych Rady Europy dla Białowieskiego PN. Białowieski Park Narodowy utracił kilka lat temu to prestiżowe wyróżnienie ze względu na brak planu ochrony parku oraz brak ochrony drzewostanów ponad stuletnich w zagospodarowanej części Puszczy. Zdaniem parkowców warunki zostały spełnione, podejmują więc oni próbę odzyskania dyplomu.
Adam Bohdan przedstawił stanowisko organizacji pozarządowych: Greenpeace, Fundacja Greenmind, PNRWI, TOK, WWF Polska, w którym zwrócił uwagę na to, że wprawdzie masa pozyskiwanego drewna ujęta w obowiązującym Planie Urządzania Lasu stanowi kompromis i wielkość akceptowalną przez NGOs, jednak nadleśnictwa przekroczyły znacznie w ostatnich latach średnie, roczne pozyskanie. Ponadto planują one aneksowanie planów urządzania lasów w celu zwiększenia pozyskania, co może przełożyć się na zniesienie ochrony drzewostanów ponad stuletnich. Leśnicy potwierdzili, iż zwiększają pozyskanie ze względu na niespotykaną dotąd gradację kornika i nie wykluczają aneksowania planów.
Organizacje przypomniały, że zgodnie z wcześniejszymi rekomendacjami Rady Europy ochrona puszczańskiej przyrody nie powinna pozostawać w gestii Lasów Państwowych, dlatego nie powinno być zgody na przekazanie białowieskiej populacji żubra w zarządzanie LP, skończyłoby się to sprzedażą trofeów i odstrzałów najatrakcyjniejszych żubrów, jak to ma obecnie miejsce w innych kompleksach leśnych. Obecni przedstawiciele Lasów Państwowych i RDOŚ nie zaprzeczyli, że stado ma być przekazane Lasom Państwowym.
Później odbyła terenowa część spotkania. Pracownicy parku nie wyrazili zgody na udział w niej przedstawicieli organizacji pozarządowych. W trakcie wizji terenowej nadleśnictwo i pracownicy parku pokazywali ekspertom świerki zamierające na skutek gradacji kornika drukarza. Czyżby dyrektor BPN również chciał usprawiedliwiać przekraczanie pozyskania drewna przez nadleśnictwa? BPN najwidoczniej ma zamiar odzyskać dyplom jak najmniejszym kosztem i unika komentowania zachodzących w Puszczy procesów przez różne strony.

8 komentarzy:

 1. "Pracownicy parku nie wyrazili zgody na udział w niej przedstawicieli organizacji pozarządowych" to wszystko tłumaczy... Dlaczego? jakie było uzasadnienie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można się domyślić, nie byłem tam, nie znam szczegółów, ale pewnie Adam wyjaśni w komentarzu.

   Usuń
 2. "Pracownicy parku nie wyrazili zgody na udział w niej przedstawicieli organizacji pozarządowych" to wszystko tłumaczy... Dlaczego? jakie było uzasadnienie?

  Uzasadnieniem było sprawne i niezakłócone przeprowadzenie wizji terenowej. Nie wiem skąd obawa, że mielibyśmy ją zakłócać. Nie raz braliśmy udział w takich wizjach min z udziałem nadleśnictwa i RDOŚ, owszem bywały burzliwe wymiany zdań, ale nie zdarzyło się zakłócanie ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Eksperci zostali zawiezieni w miejsca wybrane przez leśników i otrzymali w terenie obraz zamierającego lasu i odpowiedni komentarz leśników.... żenujące zachowanie parkowców

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Adamie, ponieważ po naszej rozmowie telefonicznej nie opisał Pan kulisów sytuacji w jakiej odmówiono Panu uczestnictwa w wizji terenowej jestem zmuszony zabrać głos w tej sprawie. Nie należę do osób, które uczestniczą w anonimowych dyskusjach. Wolę jawną, otwartą i merytoryczną rozmowę bazującą na faktach. A ponieważ tu jej zabrakło, a sprawa jest istotna ze względu na wizerunek Parku pozwolę sobie publicznie zapelować do Pana, aby sytuację doprecyzować. Nadmienię tylko, że żadnego wniosku o zgodę na obecność w wizji terenowej, a ni też o problemie z tym związanym od Pana nie miałem. Sam niestety nie mogłem uczestniczyć w tym wyjeździe i zareagować na miejscu. Pozdrawiam nieanonimowych uczestników bloga.
   Dr Mirosław Stepaniuk, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego

   Usuń
 4. "Organizacje przypomniały, że zgodnie z wcześniejszymi rekomendacjami Rady Europy ochrona puszczańskiej przyrody nie powinna pozostawać w gestii Lasów Państwowych,"

  Gdzie mozna znalezc informacje dot. tych rekomendacji ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Committee for the activities of the Council of Europe
  in the field of biological and landscape diversity
  (CO-DBP) Group of specialists – European Diploma for Protected Areas
  Bialowieza National Park (Poland)
  RENEWAL
  Expert report bymProf. Eckhart Kuijken
  (Research Institute for Nature and Forest, Belgium)
  November 2006

  OdpowiedzUsuń
 6. https://wcd.coe.int/com.instranet.InstraServlet?command=com.instranet.CmdBlobGet&InstranetImage=1330732&SecMode=1&DocId=1431070&Usage=2

  Gdzie tam jest mowa o tym, ze :

  "ochrona puszczańskiej przyrody nie powinna pozostawać w gestii Lasów Państwowych,"

  ????

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.