17 marca 2015

Wielkanocne czytanie PuszczyW ubiegłym roku ukazało się 8 programów TVP „Czytanie Puszczy”, przy realizacji których autor tego bloga trochę pomagał a zdjęcia z realizacji ukazywały się w postach. Na pasku po lewej można odwiedzić miejsce portalu TVP, gdzie wszystkie dotychczas zrealizowane odcinki są dostępne. Miło mi poinformować, że telewizja zleciła autorce programu Beacie Hyży-Czołpińskiej zrealizowanie kolejnego, dziewiątego odcinka – z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy. Tym razem bohaterką jest kobieta, Magda Polkowska – antropolożka, która poznawała kultury Indian Lakota i ludów Syberii, związana z dominikanką, siostrą Miriam Therese MacGillis, dyrektorką znanego duchowego ośrodka ekologicznego Genesis Farm. Magda przyjechała do Polski z Ameryki jako opowiadaczka baśni ludów ziemi. Jest jedną z tych wyjątkowych osób, których drogi prowadzą do Puszczy Białowieskiej. W realizowanym właśnie programie Magda pokazuje Puszczę swojej małej córeczce Nimie...
A tutaj, przy okazji, zdjęcie pięknego przykładu świerka "wysianego" przez dzięcioła z szyszki wbitej w korę dębu:
 

I jeszcze zdjęcie z realizacji rozmowy z bohaterką, jaka miała miejsce w leśniczówce Podcerkwa (bez prądu) w mieszkaniu zawsze gościnnej Joanny Kossak (dzięki Joasiu!)
a rozmowie towarzyszyły zwierzęta... 

Ten miły, przedświąteczny nastrój zepsuł telefon Adama, który wracał pieszo przez Puszczę z Hajnówki. Na czerwonym szlaku turystycznym, na południe od Krynoczki zobaczył fragment dębu z napisem: "eko szuje". 

Pokazałem to zdjęcie Magdzie. Nie mogła zrozumieć o co chodzi? W Wikipedii możemy przeczytać, że "Szuja (ros. Шуя) - rosyjskie miasto położone na wschód od Moskwy, w obwodzie iwanowskim. Pochodzą stamtąd Fiodorowa Wasiljewa, rekordzistka w liczbie urodzonych dzieci na świecie, oraz Ludmiła Czernych, astronom". Ale chodzi raczej o coś przeciwko   zwolennikom ochrony przyrody. 
Mnie z kolei zaskoczył widok ulotek "Santy" proszących o wpłatę 1% na tę organizację wyłożone w Urzędzie Skarbowym. Nie będziemy reklamowali tej antropologicznej ciekawostki ale jak można zbierać pieniądze jako organizacja pożytku publicznego nie przedstawiając do publicznej wiadomości raportu finansowego? Bo wyszukiwarka uparcie pokazuje, że  raportu z poprzednich lat nie ma :) PS (19 marca): Kolejny dzień zdjęć do programu, który będzie emitowany w całym kraju w paśmie regionalnym TVP dnia 5 kwietnia, więc kilka zdjęć z planu:


   
Bardzo polecam ten program, w którym bohaterka odnosi się do duchowości, nauki, mądrości kobiet i tradycji - a wszystko to w związku z Puszczą Białowieską i mądrością siostry Miriam Therese MacGillis z ośrodka Genesis Farm  

6 komentarzy:

 1. Szuja- to zapewne od piosenki wykonywanej przez Irenę Kwiatkowską w Kabarecie Starszych Panów, doskonale pasuje do EKO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że "partyzant" piszący te słowa był bliżej szczeżui (rym do szui) niż tekstu Przybory, o którym pewnie nawet nie słyszał :)

   Usuń
 2. Romantyczne zdjęcia z tą małą istotą w wielkim lesie. Nie mogę się doczekać na film!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym się za bardzo nie martwił tym napisem. Świadczy o tym, że eko-aktywiści są coraz skuteczniejsi, a ochrona Puszczy lepsza. Taka bazgranina to wyraz niemocy i frustracji lokalnych nieudaczników, którym "świat" się wali. Dlatego odreagowują, jak potrafią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Autorowi tego bazgroła ale i innym krytykom ochrony przyrody bym bardzo polecała program z Magdą Polkowską, bo znam ją i jej chrześcijańską ekologiczną wizję świata, jaką poznała w ośrodku sióstr Dominikanek

  OdpowiedzUsuń
 5. Santa otworzyła już sezon turystyczny 2015, bo pojawiły się przy drodze do Białowieży, w okolicach połaci terenu z zamierającymi ogromnymi świerkami- tablice z napisami: SABOTAŻ, RATUJCIE NAS, SPÓJRZ W GÓRĘ, PRZEKAŻ DALEJ itd.

  Brawo, tak trzymać.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.