25 lutego 2015

Ekologia według lasu

Po poprzednim poście, który sprowokował do rożnych komentarzy, dzisiaj las bez mądrej czy niemądrej ingerencji człowieka. Zdjęcia ukazują puszczę w obszarze ochrony ścisłej:
14 komentarzy:

 1. I to jest temat do dyskusji a nie jakieś wypisywanie różnych ideologii jak w komentarzach wcześniej. Chodzi o to czy Polacy chcą żeby Puszcza Białowieska przypominała las naturalny czy żeby była hodowanym lasem gospodarczym?

  OdpowiedzUsuń
 2. lepiej żeby Puszcza była prawdziwym lasem gospodarczym niż malowanym lasem naturalnym

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypadloby sie po prostu o to Polakow spytac.....Wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 4. Patrząc na te zdjęcia, nie jestem w stanie poczynić żadnego merytorycznego komentarza. Dech zapiera piękno Puszczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dech zapiera piękno puszczy?czyżby?SERCE SIĘ KRAJE patrząc na ten chory pozostawiony samemu sobie las,śmiało mogę oceniać i chciałabym aby głos prawdziwych miłośników puszczy był ważny,nie tych co oglądają ja ze zdjęcia ale tych co ich Puszcza wychowała i którzy teraz płaczą razem z nią

   Usuń
  2. Puszcza wychowała różnych jej "miłośników". Mnie też wychowała, znam ją jak mało kto i jestem zachwycony jak wraca do swojej pierwotnej natury. Proszę nie uważać, że tylko ci co cięli i sadzili zasługują na miano miłośników Puszczy!

   Usuń
 5. To dobre postawienie problemu. Jak by spojrzeć do większości dokumentów powstających dla obszaru Puszczy Białowieskiej to wszędzie pojawie się cel do jakiego powinno się dojść w drzewostanach wcześniej przekształconych ręka człowieka. Działania hodowlane maja doprowadzić do powstania drzewostanów zgodnych z warunkami przyrodniczymi .Proces ten może oczywiście nastąpić bez udziału człowieka ale będzie trwał w warunkach Puszczy ok 300-400 lat . Gdyby przyjąć założenie że chcemy jak najszybciej doprowadzić do unaturalnienia ekosystemów w Puszczy i wykorzystać do tego rękę człowieka to ten proces trwał by około 50 lat . I właśnie spór dotyczy wyboru jednej z tych dwóch metod postepowania . Zatem najważniejsze jest uzgodnienie celu jaki chcemy uzyskać i czasu w jakim można cel zrealizować. W tej sytuacji wybór narzędzi do realizacji celu już nie budzi tak licznych wątpliwości. Za którym z opisanych rozwiązań optujemy z całą świadomością skutków każdej z metod. Ja mam wątpliwości czy przyjęcie czasu dojścia do porządanych, przez wielu efektów, w okresie 300-400 jest do przyjęcia ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego 300-400 lat? Niektórzy przeciwnicy parku narodowego mówią że nawet 700 lat! :) Obszar ścisłej ochrony w BPN, z którego pochodzą zdjęcia chroniony jest tak dopiero od stu lat. W niektórych, mocno przekształconych ekosystemach nikt nie protestuje przeciw ingerencji pod kątem dążenia do zgodności z warunkami przyrodniczymi, ale i te warunki są dynamiczne i ciągle się zmieniają.

   Usuń
  2. Żadnej Ameryki tu nie odkryliście, bo przecież "Działania hodowlane maja doprowadzić do powstania drzewostanów zgodnych z warunkami przyrodniczymi" są prowadzone w Puszczy od kilkudziesięciu lat, ale Zielonym to za mało- chcą przez te 300-700lat obserwować naturalne procesy regeneracji lasu.

   Tylko za przywilej możliwości prowadzenia takiego eksperymentu- w tym obserwacji -należało by zapłacić, a to kosztuje nie mało.

   Usuń
  3. Anonimie z 09:36 po pierwsze puszcza jest państwowa czyli nasza, europejska i światowa, bo jest Dziedzictwem Ludzkości a nie hodowlą jakiegoś przedsiębiorstwa, po drugie "działania hodowlane" były prowadzone w ciągu kilkudziesięciu lat i w ich rezultacie pomnikowych drzew jest tyle na powierzchni 7% ochrony ścisłej puszczy co na pozostałych 93%, po trzecie decyzją polskiego rządu i leśników! puszcza nie jest obecnie traktowana jako towar na sprzedaż, a w każdym razie nie jako zasoby drewna na sprzedaż - i bardzo dobrze, bo są też inne wartości, ważniejsze i rzadsze. To dzięki tym innym wartościom Białowieża tak się wyróżnia od innych wsi w regionie.

   Usuń
  4. Płacić, a niby za co? Niech płacą ci, którzy czerpią zyski z darmowego społecznego dobra jakim jest Puszcza, czyli drwale, leśnicy, myśliwi, hotelarze itd.

   Usuń
  5. "Działania hodowlane maja doprowadzić do powstania drzewostanów zgodnych z warunkami przyrodniczymi."
   Klasyczny antropocentryczny bełkot - człowiek określi czym są warunki przyrodnicze, pewnie jakąś normę ISO do tego się opracuje, a Puszcza grzecznie się do niej dostosuje.
   Proponuję drzewom, robalom, grzybom i bakteriom szkolenie na ten temat zrobić, oczywiście finansowane z funduszy europejskich. Będą po nim wiedziały jak rosnąć i jak rozkładać materię organiczną zgodnie z "warunkami przyrodniczymi" :)

   Usuń
 6. Urzekające piękno ducha puszczy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Działania hodowlane maja doprowadzić do powstania drzewostanów zgodnych z warunkami przyrodniczymi"........

  Tak jakbysmy na te warunki mieli wplyw.....20 lat temu nikt nie przewidzial jakie bedziemy mieli dzis przecietne temperatury - zadna wrozka nie przepowiadala, tez ze okreslone gatunki "wypadna" prawie calkowicie - jesion. A Panowie dyskutuja o "warunkach przyrodniczych" w perspektywie 300 - 400 lat....chca ,zeby ich wyobrazenia o ksztalcie
  szaty roslinennej ziscily sie w tym horyzoncie czasowym..... Brawo !!!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.