31 sierpnia 2014

A tymczasem w Narewce...

Dyskutujemy tutaj w komentarzach nad tym czy i co udostępniać turystom w Puszczy Białowieskiej, czy warto pokazywać największe drzewa, by dłużej zatrzymać turystów z korzyścią dla rozwoju regionu, jak uczyć o ekosystemach odznaczających się długą historią rozwoju spontanicznego, pokazując/udostępniając społeczeństwu przykładowe fragmenty najcenniejszego lasu, a tymczasem... Lokalne społeczeństwo utożsamiło się z korporacją Lasy Państwowe, a w każdym razie jego część i z lokalną częścią owej korporacji. Utożsamiło się do tego stopnia, że nie zgadza się z decyzjami podejmowanymi przez samo Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe". Zgodnie z lokalną tradycją informacje (często dezinformacje) i poglądy szerzone są drogą ulotek - anonimowych rzecz jasna. Dostaliśmy oto list z Narewki informujący, że Narewka zasypana jest ulotkami i petycjami (mówiącymi o planowanym zamknięciu Puszczy i wpuszczaniu do niej tylko za przepustkami). Ta została znaleziona na przystanku w Narewce, a w miejscowym Arhelanie - sklepie - leżą petycję do podpisania przeciwko połączenia trzech nadleśnictw. W cerkwi był czytany jakiś list-odezwa. Skoro dostajemy takie informacje, to dzisiejszy post jest mniej przyrodniczy a bardziej społeczny. Właściwie ta ulotka niewiele się różni od niektórych anonimowych komentarzy na blogu. Autor/autorzy wykazują szczególną "odwagę" ale i zręczność manipulowania lokalnymi społecznościami, stającymi się  - słowami Joanny Tokarskiej-Bakir - zakładnikami stereotypów.

3 komentarze:

 1. Zapomnieli napisać, że puszcza będzie ogrodzona dwumetrowym płotem a pieniądze za bilety sprzedawane na bramkach będą przekazywane na konto Starosty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Plotka o planowanym zaminowaniu lasu dzialalaby bardziej na
  wyobraznie.

  W gruncie rzeczy - dlaczego nie ?.

  Takie akcje moga byc zreszta tez pozyteczne:

  http://bucewzielonych.blogspot.de/search?updated-min=2014-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2015-01-01T00:00:00-08:00&max-results=25

  Dom Pomcy Spolecznej na pewno nie ma nic przeciw......:))))


  OdpowiedzUsuń
 3. Czy wiadomo już, co samorządy osiągnęły na tym spotkaniu?

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.