8 lipca 2014

Historia jednego dębu

Przed wojną, kiedy J.J. Karpiński był dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego, ukazała się w niewielkim nakładzie książeczka opisująca ten park w j. polskim i francuskim. Książeczka była ilustrowana fotografiami wykonanymi przez autora i dzisiaj możemy porównać jak zmieniły się miejsca po 80 latach.
Poniżej dwie fotografie ukazujące to samo drzewo. Po lewej zdjęcie sprzed 80 lat z podpisem ""350-letni dąb o obwodzie 4,60 m (pierśnica) i wysokości 37 m w 370 oddz. Parku Narodowego". Po prawej zdjęcie, które wykonałem kilka dni temu towarzysząc realizacji reportażu telewizyjnego o Tomku Niechodzie. Widzimy, że nadal spod korzeni dębu wyrasta po prawej ten sam, zakrzywiony klon. Dąb w międzyczasie trochę "przytył" i dzisiaj mierzy ponad 6 m w pierśnicy i sięga wysokości ponad 42 m. W pobliżu (prawe zdjęcie po lewej) wyrósł też spory już świerk, który nie pozwolił zrobić zdjęcia z innego kąta.

7 komentarzy:

 1. Ten dąb rośnie przy trasie na Łagiery. Myślę, że na archiwalnym zdjęciu jest tak jasno, bo za plecami tego człowieka - chyba pracownika parku, prześwieca dawna polana, która od tego czasu zarosła. NS

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego wmawiacie ludziom że przed II wojną światową istniał Białowieski Park Narodowy? Przecież to ewidentne mijanie się z prawdą. BPN istnieje od 1947r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel9 lipca 2014 10:55

   Szanowny anonimie, radzę trochę wyluzować. Nikt nikomu niczego nie wmawia. Park Narodowy został utworzony w roku 1932 pod nazwą Park Narodowy w Białowieży, po wojnie w roku 1947 go reaktywowano pod obecną nazwą, ale był to ciągle ten sam park narodowy - białowieski! Co więcej, przyjęło się często uznawać datę jego powstania w roku 1921, bo wówczas utworzono najpierw leśnictwo a wkrótce Nadleśnictwo Rezerwat na tym samym obszarze. Ciekawostka: Zabytkowa brama do Parku z napisem "Park Narodowy" została wykonana w 1930 roku, a więc dwa lata przed rozporządzeniem ministra używającym tej nazwy. Już u zarania parku były niestety spory między leśnikami a przyrodnikami czy oczekiwaniami społecznymi. Pisze o tym prof. Paczoski w swoich wspomnieniach z 1930 roku. Karpiński był dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego (także zresztą po wojnie) i nieważne, że pierwotnie szyk słów w nazwie był nieco inny :).

   Usuń
  2. Na tablicy pamiątkowej tragicznie zmarłego w 1939 dyrektora Lasów Państwowych, koło poczty, ktoś napisał, że przyczynił się do utworzenia Białowieskiego Parku Narodowego w strukturach Lasów Państwowych :)

   Usuń
 3. Na jednej z najlepszych na świecie stron na temat lasów tropikalnych - mongabay, pojawił się artykuł o Puszczy Białowieskiej. Warto przeczytać:

  http://news.mongabay.com/2014/0709-hance-interview-mazurek.html

  Kloszard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fajny artykuł, śliczny ten filmik z wilkami, a reszta zdjęć taka sobie :)

   Usuń
 4. Czytam właśnie, że Tatrzański Park Narodowy zajął 12. miejsce w rankingu 30 najlepszych parków narodowych świata według amerykańskiej telewizji CNN. Oceniając parki brano pod uwagę m.in. walory przyrodnicze i krajobrazowe miejsc, bezpieczeństwo i gościnność lokalnych mieszkańców. Parków amerykańskich nie uwzględniono. No i gdzie ta gościnność mieszkańców, że Białowieski Park Narodowy się nie załapał?
  Szyderca

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.