29 listopada 2013

Wycieczka po lesie pierwotnym

Zapraszam na wycieczkę po dzisiejszej Puszczy w obszarze ochrony ścisłej. Są tu ślady człowieka - jak ta sosna wyżarowa (wyżar to podcięty i opalany fragment pnia sosny przed setkami lat dla pozyskania łuczywa i smoliny) na jednym ze zdjęć - ale generalnie to las nizinny strefy umiarkowanej kształtowany od pokoleń dzięki naturalnym procesom.
Wszystkie dzisiejsze zdjęcia pochodzą z tzw. "wydłużonej" trasy turystycznej, a więc dostępne miejsca dla najbardziej zawziętych turystów :) W wielu miejscach Puszczy oglądamy pary "zaprzyjaźnionych" drzew różnych gatunków. Dużo wielkich dębów padło tego roku...

Najczęstszym spotykanym zwierzęciem jest Sus scorfa - czyli przodek świni domowej, uprzykrzający się w nieogrodzonych ogrodach wokół Puszczy. Tysiące dzików zabijają myśliwi - tutaj może czuć się bezpieczny.

W ostatnich latach silne wiatry spowodowały dużo olbrzymich wykrotówNa koniec wycieczki ciekawostka: W Narewce, w lokalu Bojarski Gościniec organizowana jest przez RDLP Białystok we wtorek, 3 grudnia konferencja na temat kornika drukarza. Będzie ona transmitowana od godziny 10:00 a LP podają link do tej transmisji.
2 komentarze:

 1. Bałagan w tej Puszczy ;)
  Trzeba by posprzątać ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie żartuj, bo zaraz ktoś weźmie i posprząta! :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.