15 lutego 2013

Słaba zima, dobry rok.
Jak dotychczas zima jest bardzo łaskawa dla zwierząt. W Puszczy zaledwie kilka dni z temperaturą poniżej - 20C a ostatnio raczej cały czas koło zera. W poprzednim roku obrodziły żołędzie, pokrywa śnieżna nie jest trudna do pokonania, żeby dostać się do ziemi. Wszędzie w Puszczy widać więc ślady żerowania. 
Dzisiaj, chodząc z kolegą po BPN spotkaliśmy chmarę jeleni niewiele mniejszą od tej, którą pokazywałem jakiś czas temu na polanie białowieskiej. A może to strategia ochrony przed wilkiem? W środku tej gromady są zawsze najmłodsze osobniki. W ostatnich dniach kilka osób zasadza się na fotografowanie norki, które dają się obserwować przy Narewce. W internecie są piękne zdjęcia Adama Wajraka i Karola Zuba. 
Fotografia: Karol Zub

Jedną z tych norek oglądam codziennie na końcu swojego pola, nad Narewką. Niedawno w planach zadań ochronnych było tępienie tego gatunku. Pomijając nieskuteczność takiego sposobu eksterminacji „obcego” gatunku chyba nikt, kto obserwował te piękne zwierzęta nie byłby zwolennikiem ich zabijania. Przypomina mi się ciekawy artykuł angielskich przyrodników, którzy przestrzegali przed ortodksyjnym przywiązaniem do opcji „czystości gatunkowej” realizowanej przez eksterminację „obcych”.  To też trudny temat, prawie tak jak myślistwo...  Mój krótki obiektyw nie pozwala na zdjęcia zwierząt z odległości, więc nie będzie dzisiejszych jeleni i poza obrazkami z obszaru ochrony ścisłej BPN tylko dzięcioł białogrzbiety z Parku Pałacowego i gil znad Narewki...
3 komentarze:

 1. Oglądanie tych wszystkich gatunków powinno być główną promocją Hajnówki. Nie rozumiem dlaczego mając taką ofertę pod bokiem w ogóle tego nie reklamują? Może by było trochę miejsc pracy przy okazji. Uważam, że Hajnówka mogłaby przebić Białowieżę gdyby tylko chciała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo władza przez 60 lat zajmowała się wycinką i przeróbką drewna i jakoś jeszcze nie jest zdolna do przejścia na nowe tory, z przeszłością tak świetlana i sławną trudno się rozstać .

   Usuń
  2. bardzo trafne :)))

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.