12 października 2012

Porosty na głowach jeleni, albo naszość białowieska

Działający w Puszczy Białowieskiej ekolodzy dowiedzieli się właśnie, że to, co rośnie na głowach jeleni, to porosty. Skoro więc szukają w lesie porostów, to musieli płoszyć jelenie. Można by to uznać za surrealistyczny żart, gdyby nie fakt, że opinię taką wygłosili policjanci. [...] Całą sprawę można by uznać za humorystyczną, gdyby nie to, że ilustruje ona dość dziwne układy panujące w Puszczy Białowieskiej. Oto policja, zamiast zajmować się ściganiem człowieka, który dwa razy złamał prawo - najpierw ograniczając wolność Bohdana, potem fałszywie go oskarżając, robi wszystko, żeby to poszkodowany okazał się winnym. Wcześniej, gdy temu samemu Bohdanowi drwal groził śmiercią, sprawę umorzono, bo zdaniem policji przecież nic się nie stało, skoro obaj panowie wystąpili obok siebie w telewizji. Gdy natomiast leśnicy doszli do wniosku, że młody ornitolog przeszkodził w dewizowym polowaniu, prokuratura bez wahania oskarżyła go o naruszenie ostoi zwierzyny i dopiero sąd musiał wygłosić prawdę oczywistą - że las należy do wszystkich, nie tylko do myśliwych. 

Miało być o czym innym, o nowościach w Puszczy, ale ten wątek z Gazety Wyborczej porusza już setki osób na FB więc zamieszczamy link do artykułu Jakuba Medka. O nękaniu przyrodników przez myśliwego/drzewiarza i lokalną policję pisaliśmy już wcześniej.

Tymczasem Puszczy zagrażają śmieci! Gmina postanowiła zlikwidować pojemniki na różne odpady i właśnie to realizuje.
Teraz każdy mieszkaniec ma sam wkładać śmieci do różnych worków i czekać aż raz na miesiąc podjedzie ciągnik i te odpady odbierze. Dla tych, którzy nie przepadają na trzymaniem kilku wielkich worków plastikowych z różnymi odpadami w swoim mieszkaniu pozostaje rezygnacja z segregowania i wrzucanie śmieci do jednego kubła. A dla tych, którym i to nie odpowiada, bo nie chcą płacić więcej za większy kubeł pozostają nielegalne metody pozbywania się śmieci.

Jakie jeszcze nowości? W ramach realizacji projektu orlikowego wycięto duże powierzchnie zarośnięte samosiewem na polanie białowieskiej. 


Przy drodze do Pogorzelec, w Dolinie Narewki powstała wieża widokowa, carski Park Pałacowy otrzymał nowe, estetyczne słupki i informacyjne tabliczki kierunkowe.


I jeszcze informacja: w najbliższą niedzielę, o godzinie 19:00 TVP o/Białystok powtórzy film Beaty Hyży-Czołpińskiej „Pamięćdomu”. Kto nie widział a odbiera regionalną TVP powinien ten film zobaczyć – dotyczy wspólnego naszego dobra – krajobrazu regionu Puszczy Białowieskiej. JK.

26 komentarzy:

 1. I w ten sposób policja potwierdza stereotypy dotyczące kompetencji i inteligencji tej instytucji.

  Działajcie dalej panowie milicjanci na polecenia drzewiarza : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale to jest cholernie smutne.. Komuna skończyła się już dawno, carska ugodność jeszcze dawniej a tutaj ciągle panowie i niewolnicy?

  OdpowiedzUsuń
 3. GWwno czytasz, GóWno wiesz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie ma argumentów merytorycznych to są takie wpisy. Język, którym się posługujesz określa przede wszystkim ciebie i perspektywę w jakiej inni ciebie widzą.

   Usuń
 4. Co do tej segregacji śmieci. Segregowałem a jakże, ale gdy zobaczyłem przez okno jak wszystko "posegregowane" trafia do jednej śmieciary...dałem sobie spokój.W końcu i tak sortownia to zrobi po raz kolejny. Uczenie ludzi sortowania po to by tylko to weszło im w krew oczywiście ma sens, ale uczyć tylko by uczyć a i tak będzie tak jak było.
  Ja strasznie nie lubię robić rzeczy bezsensownych :)
  Fajnie że to wieżę wybudowali tylko zdjęcia nie ma, może jak będzie trochę cieplej to się wybiorę .

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba być niezłym debilem i mieć wybujałą fantazję zarazem by wymyślić taką intrygę.

  Dobry motyw do Bluesa Żubra II : )

  OdpowiedzUsuń
 6. igгe za ԁecu ben 10 igriсe rat pіngvina igгicer krk nοvi oglasi za poѕao igгe mariο 3
  sοbe sіbenik lϳetovanje nа jadrаnu 2011 іgrіcе аngelina bаllerinа іgrіcе nοѵе winx іgrіcе mucenje crіkѵеnicа smjеstaj уu filmovi online bеsр latnе igrice igre turbo аuto igrice pаrkiranјe besplatni іgra poѕao u mrtvacnicі іgricе
  sa ѕekѕom igrice bеbiѕіteгka аpаrtmaji
  ρakostane filmovi online stranі igге 460 аρartmaji nοvi vinodolskі igгe vеѕtice іgre pгiνatni
  smjeѕtaj zaԁaг aρartmani hгvatѕka crіkvenіcа najnονijі filmοvi online
  plаtforma igricе filmοvi zа gledane igrice
  za spοrt ѕerbіan foгum filmovi
  cеntar nekrеtnіna zagrеb іgrіce kіtty
  my web site > hr.riffri.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj Walery Walery...te Twoje policjanty potrafią człowieka rozweselić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, chodziło mi oczywiście o Walentego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwaga dzisiaj w Radiu Maryja program poświęcony Puszczy Białowieskiej. Proszę mi wytłumaczyć po jaką za przeproszeniem cholerę to radio po raz wtóry zamierza wygadywać wręcz niewiarygodne durnoty na temat Puszczy? Ja w wielu aspektach popieram racje tego srodowiska, natomiast nie mogę tego pojąć, że najbardziej fanatyczną wersję antyprzyrodniczą prezentuje to radio. Puszzcza bedąca symbolem polskości,pomnikiem historii i kultury dla tylu pokoleń jest przedmiotem tak żenujacych dyskusji w tym radiu, radiu mieniacym się patriotycznym? Jak w radiu które jest, czy chce być tak polskie można popierać dożynynanie puszczy które jest spuścizną okupantów, głębokiej komuny a obecnie nie mających juz zasadniczo zadnych poważnych argumentów leśników? Leśników którzy odpowiadają za ogromne szkody jakie poczynili w puszczy,za wyrżnięcie dla kasy drzew-pomników historii Polski,tego jedynego skrawka ocalałej prawdziwej przyrody? Są dwie mozliwości jak mysle albo środowisku tego radia brakuje elementarnej wiedzy w temacie albo popierając leśników mają jakieś korzyści,jak nie przymierzając z popierania pisu.Niestety ani jedno ani drugie nie wystawia radiu najlepszego świadectwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie sam się nad tym zastanawiam. Puszcza to pomnik polskiej królewskiej historii. Natomiast jej degradacja to partykularne interesy miejscowych notabli sympatyzujących z rosyjskopochodnymi baronami. Tak więc całkowicie niezrozumiała sytuacja skoro Radio Maryja uważa się za Polską, patriotyczną stację radiowową. Jest przeciw Polskiej historii a popiera prorosyjskich lokalnych ekstremistów? To jakaś abstrakcja! Wynika chyba z totalnej ignorancji.

   Usuń
  2. Raczej z sojuszu Rydzyk-Dydycz-LP.

   Usuń
  3. W dyskusjach o Puszczy jest sporo z kabaretu i można by po prostu się uśmiechnąć. To jednak nie krasnoludki wybiły okno w domu Adama Wajraka kiedy był nad Rospudą. Powtarzane kłamstwa – tym bardziej kiedy wypowiadane przez osoby w sutannach i w radiu nazywajacym się katolickim głosem – mogą prowadzić do wzbudzania nienawiści a nienawiść rodzi przemoc. Słuchacze mogą uwierzyć, że Wajrak brał/czy dawał 100 dolarów nad Rospudą, a nie chciał pomóc turystyce w Białorusi (W.Wasiluk), że min. Nowicki w restauracji w Budach powiedział, że miał zostać na dobrej posadzie w ONZ a dał się utopić w Puszczy (ten sam autor), że BPN umiera i jest w nim mniej gatunków chronionych niż w lesie gospodarczym i o tym wszystkim mówi nauka (Leon Chlabicz, Jan Szyszko). Dlatego nie mogę akceptować jakiejś części RM, gdy w innej mowa o „pseudoekologach” jako „ludziach o korzeniach różnych” mowa o tym, że „trzeba być chorym albo nie Polakiem” i pozwala się wypowiadać niewyobrażalne kłamstwa puszczając na koniec audycji pieśń religijną o potrzebie mówienia prawdy J. Ale RM nie jest tematem tego blogu, natomiast dialog o Puszczy tak i dlatego przed nienawiścią trzeba przestrzegać.

   Usuń
  4. Może dlatego, że większość "obrońców" przyrody to neobolszewicy?!

   Usuń
 10. Właśnie Walenty Wasiluk opowiedział o jakimś ekologu z Teremisek, który płacił 100 dolarów za przypinanie się do drzewa. Akurat jestem bez posady, czy mógłbym Pana Wasiluka prosić o kontakt do tego ekologa?

  OdpowiedzUsuń
 11. Co to za okropne zaniżanie ceny!!! Zawsze mówili, że nad Rospudą braliśmy 400 za dzień i nie dolarów tylko euro;)
  ekolog z Teremisek:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam Panie Adamie, że powinien Pan wytoczyć p. Wasilukowi proces o zniesławienie. Tak - ku przestrodze innym plotącym podobne bzdury.

   Usuń
  2. Słyszałem o 500 zet dla szeregowca a taki Wajrak to więcej brał zapewne i zwisać z drzewa jak orangutan nie musiał :) a te plotki to roznosili ci co tam też zwisali , to od nich się zaczęło . Następnym razem dobierajcie sobie zaufanych ludzi :)

   Usuń
  3. A tak z reka na sercu.
   Po ile rzeczywiscie dawali ?
   Zeby skonczyc z tymi plotkami....

   Usuń
 12. Przecież to radio jest niezastąpione! Tam można usłyszeć od Szyszki (tzw.: "Profesor") że puszczę zasadzili miejscowi a od księdza, że nazjeżdżali się ludzie o różnych korzeniach żeby zniszczyć miejscowych. No i nawet ksiądz prawosławny coś dołoży na ten temat. Bo to wszystko przez Niemców, Żydów i sektę ekologiczną.

  OdpowiedzUsuń
 13. jak ktoś będzie miał link do tej audycji to napiszcie. Niech ludzie małej wiary sobie posłuchają, bo przecież z drugiej ręki to nikt nie uwierzy, że tak zaniżono sumę, którą Wajrak płacił za siedzenie na drzewach

  OdpowiedzUsuń
 14. przecież wszyscy lokalni wiedzą jakim debilem jest wasiluk... zniszczyl własna rodzine to teraz trzeba zajać się czymś innym. Prawo prokuratura i policja... nieważne że niezrównoważony z pozwoleniem na broń... ważne że NASZ!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. do moderatorów... zdejmijcie ten apel Czesława Miłosza o niewycinanie starych drzew z blogu bo wieszcz narodu traci twarz... ktoś zapomniał mu powiedzieć o dyrektywach LKP Puszcza Białowieska - pierśnicach i wieku ochronnym...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.