13 października 2011

Zostało po czasach carskich

Takie cechówki można jeszcze dzisiaj spotkać w kilku miejscach obszaru ochrony ścisłej BPN. Nie wiem, co one oznaczają - czy były formalnym zakazem dalszego użytkowania barci lub drzew wyżarowych (pamiętajmy, w 1888 r. wygoniono z Puszczy bartników), a może znaczyły uiszczenie opłaty za dzierżawę?  Do dzisiaj przetrwały jako ciekawostka z czasów intensywnej eksploatacji borów.

I jeszcze kilka obrazków jesiennych z północy Rezerwatu:


4 komentarze:

 1. Piękny ten szmaciak.

  OdpowiedzUsuń
 2. kozia broda :p
  popielica

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukałem coś na temat tych cechówek w necie i nie znalazłem. Ale jedno jest pewne -gdyby rezerwatem ograniczono 90 lat temu większy obszar Puszczy to takich rzeczy było by więcej i więcej byłoby o nich wiadomo. I teraz powstaje myśl jak zachować te części Puszczy dla przyszłych pokoleń, bo nic nie trwa wiecznie. Drzewo z cechówką też. Czy wyciąć je i zakonserwowany fragment ze znakiem umieścić w muzeum ? Czy pozostawić samemu sobie , a jedynie na fotografii zachować ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto przypomnieć, że kiedy utworzono leśnictwo Rezerwat (1921) objęto ochroną ścisłą zaledwie 0,9% ówczesnej powierzchni Puszczy (120 tys ha)leżącej wówczas w całości w Polsce. Z użytkowania rębnego wyłączono ogółem 3,8%. Taki to był "sukces" ochroniarski (dobre i to..). Cechówki są oczywiście ciekawostką, prawdopodobnie można by się o nich więcej dowiedzieć w źródłach rosyjskich, bo były powszechnym sposobem znakowania w swoim czasie...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.