24 października 2011

Kolory Puszczy i co można w niej spotkać...

Jesienna Puszcza była dzisiaj bardzo łaskawa. Słońce, jak w całej Polsce rozświetlało las w kolorach jesiennych, dzięcioł czarny umilał fotografowanie drzew

Kilkakrotnie spotkałem jelenie

a dwukrotnie żubra, który nawet pozwolił się raz sfotografować (mimo szerokiego obiektywu)
W obszarze ochrony ścisłej można spotkać nie tylko zwierzęta... Kiedyś pokażę najdziwniejsze znaleziska, a tym razem tylko kolejną budę, która w lecie była dobrze zamaskowana powalonymi gałęziami klonu.
Naukowcy, którzy w wielu miejscach przed laty pobudowali swoje "czatownie" (w nocy w lesie przecież straszno, a historia Czerwonej Czapeczki przyprawia o ciarki na plecach, więc "czatownie" są solidne)  chyba o nich pozapominali... podobnie jak o wielu "urządzeniach badawczych", które można znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach. Na koniec jeszcze kilka zdjęć dzisiejszych z Puszczy bez śladów człowieka:
7 komentarzy:

 1. W Puszczy tzw. gospodarczej jest wiele miejsc "ludzkich" np "bunkry" z pustaków chyba służyły dawniej do przechowywania sprzętu drwali. Widziałem takie dwie budowle ale może jest więcej. Lub droga prowadząca do starej żwirowni wyłożona betonowymi płytami ( teraz nie pamiętam w którym kwadracie), lub "szałasy" z świerkowych gałęzi, chyba do przechowywania sadzonek, widziałem takich kilka. O torach kolejki zarośniętych już lasem nie wspomnę :))

  OdpowiedzUsuń
 2. no tak, ale to nie jest część gospodarcza tylko najbardziej chroniony kawałek lasu w Polsce. Trzeba to jak najszybciej posprzątać i najlepiej rękami tych, którzy to tam postawili (lub tej instytucji).

  OdpowiedzUsuń
 3. może to te badania (w latach 70-tych i 80-tych prowadzili badania meteorologiczne)
  http://rcin.org.pl/Content/132/PG216_Zarnowiecki_G-internetowa-Zwiazek-pomiedzy-pokrywa+-z.pdf

  Powinien coś o tym wiedzieć IBL i posprzatać

  OdpowiedzUsuń
 4. A propos badań - może ktoś wie do czego to służy?
  http://www.garnek.pl/storm76/17607962/puszcza-bialowieska
  Okolica Łutowni 307 kwadrat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobno kiedyś pewien mniej lub bardziej znany ornitolog mieszkający w Białowieży zrobił sobie "szałas *****" w ścisłym. Można było w nim znaleźć m.in. stare łóżko, mały piecyk. nie wiem jakim cudem on to zatargał... :)
  Mszarny

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, łóżko metalowe i wiele innych rekwizytów tego ornitologa widziałem, nawet zgubiony kalosz i wiele fragmentów garderoby. Przed dwoma laty większość tych "rekwizytów" zostało usuniętych. Piecyka to chyba jednak nie było :) W ścisłym można znaleźć wiele ciekawych rekwizytów. Kiedyś umieszczę tutaj zdjęcia najbardziej atrakcyjnych... Ale nie zawsze pochodzą od badaczy czy naukowców.. czasami znajduje się baloniki, które przy okazji Nocy Kupały w Białowieży uciekły z uwięzi...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.