15 czerwca 2011

Ślady bartnictwa


Ponieważ w jednym z komentarzy poprzedniego posta ktoś pytał o ślady bartnictwa - przy okazji wątpliwości co do ciosna, pokazanego na fotografii sprzed kilku dni, tym razem kilka fotografii z "puszczy bartników". Ponieważ ponad 130 lat temu zakazano bartnictwa w Puszczy Białowieskiej, śladów po bartnikach jest coraz mniej, a że są też w trudno dostępnych miejscach niewiele osób może je zobaczyć. Wiele tych drzew znalazł Tomek Niechoda podczas mierzenia białowieskich olbrzymów.
 tutaj barć śniotowa z wiszącym śniotem - kłodą zakrywającą płaszkę. Z boku widoczna hwozdownia - kołek do wieszania śniota.

 Na tym zdjęciu także śniot wiszący na barci.
A tutaj zdjęty śniot wisi na hwozdowni - widzimy otwór barci i dolny klucz przytrzymujący śniot.
Ta barć, przykryta śniotem, opartym o resztki kory, w czasie wegetacji jest ledwo widoczna...
Bywają też barcie bezśniotowe, choć otwory pierwotnie były przykryte "płaszką"
Tutaj "płaszka" widoczna w otworze barci...
A na tym zdjęciu ciosno (zacios) bartnika prawdopodobnie dla oznaczenia granicy użytkowanego wchodu
Ten sam znak (ciosno) spotkałem w wielu miejscach w Puszczy - tutaj odczytałem go dopiero po powiększeniu kilku zdjęć i rozjaśnieniu - okazuje się, że pod spalonym drewnem ukrywa się ciosno....
Oczywiście, na pniach sosen bartnych, ale już znacznie niżej, na wysokości piersi można jeszcze dzisiaj odczytać ślady po carskich cechówkach - stemplach związanych z podatkiem za prawo użytkowania barci.

9 komentarzy:

 1. Od razu informuje, że na tej martwej sośnie z ciosnem jest też słabo widoczna cechówka carska -taka sama jak na zdjęciu powyżej!
  tomekniechoda

  OdpowiedzUsuń
 2. mam pytanie, czy te ślady bartnictwa są wszystkie z rezerwatu? inaczej, czy poza parkiem narodowym można gdzieś w puszczy jeszcze ślady bartnictwa znaleźć i gdzie?

  OdpowiedzUsuń
 3. z terenu poza parkiem ostatnio n-ctwo Hajnówka przewiozło za zgodą RDOŚ część pnia sosny bartnej na ekspozycję przy kolejkach leśnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej na próżno szukać bartnych sosen w innych miejscach niż BPN.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak i lip, wiązów i starych, dziuplastych grabów. Ciekawe dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
 6. Lip kilka widziałem, wiąz nawet nie wiem jak wygląda, a dlaczego...pytanie retoryczne .

  OdpowiedzUsuń
 7. chcielibyście, żeby wszystko było w tej puszczy. Jest rezerwat i wystarczy. A las trzeba hodować, żeby nie stał się rozsadnikiem robactwa :).. Ale ja z innej beczki. Jak dojechać do tych "kolejek leśnych". to zdaje się przed początkiem puszczy przy Hajnówce? Czy tam jest stała ekspozycja i jadąc do Białowieży jest po co skręcać?

  OdpowiedzUsuń
 8. Za cmentarzem katolickim na lewo, na końcu cmentarza też w lewo, jest tablica KOLEJKI LEŚNE. Ale sosny tam nie widziałem a byłem tam kilka godzin temu, chyba że gdzieś jest jeszcze schowana.
  Tu są kolejki
  http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Kolejki+Le%C5%9Bne,+Hajn%C3%B3wka&aq=0&sll=52.025459,19.204102&sspn=6.504376,14.128418&ie=UTF8&hq=&hnear=Kolejki+Le%C5%9Bne,+Hajn%C3%B3wka,+hajnowski,+Podlaskie&t=h&z=15

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.