19 czerwca 2011

Był duży świerk

Zdjecie nadesłał Adam Wajrak. Zostało  wykonane dzisiaj. Ten świerk wyrósł w czasach, kiedy w Puszczy nie było jeszcze leśników. Rósł przez dwa wieki i osiągnął imponujące rozmiary. Pocięty na kawałki leżał dzisiaj w oddziale 424, blisko Grubolipnego Trybu. Został wycięty prawdopodobnie ze względu na kornika drukarza a może jeszcze i zamówienie, bo drewno z niego się raczej nie zmarnuje. Na mapach PTOP w tym oddziale zaznaczone są świerki o wymiarach pomnikowych, więc i jego rozmiary specjalnie nie dziwią.

10 komentarzy:

 1. jak to na fejsie Adam ładnie pisze: "ochrona lasu przed lasem" :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Co za sensacja! - świerk gruby po jaja Wajraka!

  Chyba jeszcze pomnikowych świerków nie widzieliście , ten to jest pikuś.

  OdpowiedzUsuń
 3. W BPN faktycznie są większe i przy tamtych czterometrowcach w obwodzie to ten jest pikuś. Ale poza parkiem to takich pikusiów już coraz mniej :( Ciekawe dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Sądząc po minie "modela" to sprawa będzie rozwojowa :)) ...fajne gumiaki , mam podobne ale nie tak ładne obciach nawet do lasu wyjść :))

  OdpowiedzUsuń
 5. @Co za sensacja! - świerk gruby po,,,
  Jak na "zagospodarowaną" Puszczę to jest gruby.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pan go pomierzył, Panie Adamie? Ile kubików wychodzi? To chyba drewno tartaczne, ale nie mogę sprawdzić aktualnej ceny, bo na Portalu Korporacyjnym LP wyświetla się informacja "Wewnętrzny błąd serwera". Można jednak telefonicznie zapytać o cenę i policzyć zysk nadlesnictwa z tego JEDNEGO drzewa. Na marginesie chcę jeszcze podkreślić, że to nie nadleśnictwo wyhodowało ten świerk, bo na pewno pochodzi on z samosiewu, zaistniałego w XIX wieku...

  OdpowiedzUsuń
 7. a kornik był? czy chłopaki zdążyli przed kornikiem?

  OdpowiedzUsuń
 8. no no wredni leśnicy zniszczą puszczę jak mogli panie Adamie co za oko tak trzymać nich zgnije w lesie kornik niech wyleci to choć pożytek dla ekosystemu;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ się uczepili tego kornika! A nie wiedzą, że jego larwy to żarełko dla dzięciołów?
  Pan Bóg dobrze wiedział, co stwarza. Robactwo też jest potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna bestyjka, pół daczy z tej sztuki pobudować można.

  Niech idzie komuś na zdrowie!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.