5 marca 2020

Martwe drzewa w PuszczyZ zamierających i martwych drzew w puszczy korzysta kilkaset gatunków roślin, grzybów i zwierząt.  Marzec, to dobra pora, by przyjrzeć się niektórym mieszkańcom puszczy, dla których zamierające i martwe drzewa to ,,być albo nie być”.
Już od kilku tygodni w lesie rozbrzmiewają głosy godowe dzięciołów, jest to nie tylko werblowanie, ale mnóstwo hałasu, kłótni o rewiry, o dziewczyny pewnie też. W Europie występuje 10 gatunków dzięciołów. Puszcza Białowieska jest miejscem, w którym te wszystkie gatunki możemy spotkać. Wśród nich są dwa najrzadsze w Polsce, to:  
Dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus) i Dzięcioł białogrzbiety (Dendrocopos leucotos).


Dzięcioł trójpalczasty jak sama nazwa wskazuje posiada w stopie trzy palce, dwa skierowane do przodu i jeden do tylu. Jest to ptak silnie związany z występowaniem starych drzewostanów świerkowych. Do życia potrzebuje obumierających i martwych drzew. Preferuje stare bory, można go spotkać też w grądach, łęgach, olsach, wszędzie tam, gdzie występuje świerk. Dziuple wykuwa w spróchniałych świerkach. Odżywia się głównie chrząszczami i ich larwami żyjącymi pod korą i na korze świerków, sporadycznie żeruje na olszy.  Jest to gatunek chroniony, znajdujący się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako narażony na wyginięcie, w Dyrektywie ptasiej, narażony na utratę  siedlisk poprzez usuwanie martwych i obumierających świerków.


Dzięcioł białogrzbiety, to kolejny bardzo rzadko spotykany w Polsce gatunek dzięcioła. Zasiedla lasy grądowe,  łęgi. olsy, bory mieszane. Do życia potrzebuje obumierających, martwych i próchniejących drzew. Żywi się larwami wydobywanymi z próchniejącego drewna, zbiera też gąsienice z liści. W Polsce to gatunek chroniony, wymieniony w czerwonej księdze zwierząt, jako bliski zagrożenia, i w Dyrektywie ptasiej, zagrożony usuwaniem drzew i wycinaniem starodrzewi.


Nie zawsze udaje się  spotkać w puszczy  rzadkie gatunki ptaków czy innych mieszkańców lasu, ale Puszczą można zachwycić się podczas każdego spaceru. Teraz jest czas kwitnienia wawrzynków, przylaszczek, świeżego aromatu czosnku niedźwiedziego, szkarłatu czarek  i mnóstwa innych niespodzianek. 

  
Tekst i fotografie: Lucyna Żłobin

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.