24 sierpnia 2019

Czterdziesty czwarty sezon

Od 1975 roku, każdej wiosny, do Puszczy Białowieskiej przyjeżdżają naukowcy i studenci z zespołu badawczego prof.Tomasza Wesołowskiego, kierownika Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego. W Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, przez kilka miesięcy, prowadzą obserwacje ptaków, m.in. sikory ubogiej. Ten osiadły gatunek rodzi się tutaj, tu żyje ( w promieniu 200 m) i zna tylko ten las. Dzięki obrączkowaniu, naukowcy znają ptasie „życiorysy”. 
Poniżej kilka kadrów z kilkumiesięcznej pracy grupy badawczej. 
Wypatrywanie badanych gatunków ptaków i nasłuchiwanie ich odgłosów. 


Nanoszenie informacji na specjalnie przygotowane mapy. 
Znakowanie drzew, na których gniazdują badane gatunki ptaków. 
Badanie dziupli przez profesora...
A może chciałabyś spróbować?

Czemu nie? 
Zasłużony odpoczynek..
I dalej w drogę!
Oprócz ptaków, naukowcy obserwują też drzewa i tempo wzrostu ich liści. W tym roku pojawiły się one już bardzo wczesną wiosną, potem- ze względu na zimny kwiecień- proces wzrostu jakby wyhamował, by eksplodować nagle w połowie maja przy temperaturze około 25 stopni. Do tego „wybuchu” liści ptaki dopasowują swoje lęgi. Bo jak są liście, to są i gąsienniczki, czyli jedzenie dla piskląt. Wszystko jest więc ze sobą powiązane. 

Dane, zbierane wiosną w Rezerwacie Ścisłym BPN, będą zimą dokładnie opracowywane przez naukowców, żeby uzyskać z nich rzeczywiste wyniki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.