28 grudnia 2018

Grzyby Puszczy Białowieskiej szansą na leczenie raka?

Grzyby Puszczy Białowieskiej nie tylko cieszą oko, ale mogą być też pożyteczne. Temat wykorzystania wyciągu z korzeniowca sosnowego do leczenia raka okrężnicy – znany od lat – odżył niedawno w mediach, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy w tej sprawie.
O szczegółach zagadnienia można przeczytać tu:
Od legendy ludowej do medycyny. Czy grzyby z puszczy wyleczą raka?
„W Puszczy Białowieskiej żyje wiele endemitów, czyli gatunków niedostępnych w innych miejscach świata. Naukowcy chcą je eksploatować. Badania są na etapie początkowym, ale wskazują niezmierzony potencjał w substancjach, które są produkowane i wydzielane w grzybach. Z tych puszczańskich powstał bank ekstraktów, do którego wchodzi obecnie ponad 150 gatunków. Baza jest głównym źródłem do dalszych badań laboratoryjnych. Wiele znalezionych w puszczy grzybów wciąż nie ma określonego składu i zbadanego działania.”

Oraz tu:
Grzyb z Puszczy Białowieskiej nadzieją w walce z rakiem. Naukowcy złożyli wniosek patentowy

Ogólnie w Puszczy Białowieskiej występuje około 1700 gatunków grzybów, z czego 190 to gatunki miejscowe. Dopiero zaczynamy poznawać ich leczniczy potencjał, dlatego jeżeli puszcza nie będzie dobrze chroniona, możemy go stracić, bo już nie będzie obiektów do badań. Stracimy je razem z bezcennym lasem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.