15 marca 2017

Dzieje się wokół Puszczy

Pilarz w Puszczy Białowieskiej zginął przez "klęskę kornika". Lasy Państwowe wydały oświadczenie
"Zaraz po oświadczeniu Lasów Państwowych Greenpeace i fundacja Dzika Polska uznały za haniebne wiązanie śmierci pracownika Zakładu Usług Leśnych z konfliktem dotyczącym kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej.
Greenpeace stwierdza: „W dniu, w którym doszło do wypadku, przez rejon Puszczy Białowieskiej przechodziła wichura, z powodu której wstęp do lasu, w tym szczególnie prowadzenie jakichkolwiek prac leśnych, powinny być zabronione."

Sąd odrzucił skargę RPO ws. większych cięć w Puszczy Białowieskiej
"Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił dziś skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję ministra środowiska umożliwiającą zwiększenie cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Sąd uzasadnił, że nie jest uprawniony do jej rozpoznania. [...]
Reprezentujący w postępowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich Artur Zalewski zwrócił uwagę, że w orzecznictwie sądów administracyjnych zdarzało się, że podobne decyzje do aneksu do Planu Urządzenia Lasu były traktowane jako decyzje administracyjne. - Między innymi, dlatego rzecznik zdecydował się zaskarżyć to rozstrzygnięcie (ministra środowiska - red.) - podkreślił.
Zalewski dodał, że sąd dziś nie odniósł się - do jego zdaniem - istotnej części skargi RPO, czyli braku udziału społeczeństwa, organizacji pozarządowych w wydawaniu rozstrzygnięć mogących mieć wpływ na środowisko. - Taka decyzja (aneks do PUL - red.) w sposób oczywisty wywiera bardzo istotny wpływ na środowisko naturalne - zaznaczył.
Przedstawiciel RPO dodał, że o możliwości udziału społeczeństwa przy wydawaniu takich rozstrzygnięć oraz ich zaskarżaniu mówi prawo unijne. - Rozstrzygnięcie, że PUL nie jest decyzją, nie jest aktem (rozumianym w świetle prawa administracyjnego - red.), który można zaskarżyć do sadu administracyjnego, w sposób oczywisty pozbawia organizacje społeczne takiej możliwości - ocenił."

Agata Szafraniuk on Ombudsman Case - Białowieża Forest from ClientEarth on Vimeo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.