3 listopada 2015

Kolejny wilk zabity w Puszczy

W Puszczy Białowieskiej zginął na drodze kolejny, dorodny basior.
Jest to czwarty na przestrzeni kilkunastu lat wilk, który zginął w ten sposób w Puszczy Białowieskiej.
Pomimo tego Wójt Gminy Narewka na wniosek nadleśnictw wydał decyzję środowiskową na przebudowę drogi Narewkowskiej, która ma być utwardzona. Utwardzenie drogi Narewkowskiej będzie zachęcało do szybszej jazdy. W Narewce (w ramach programu zintegrowanego - Puszcza Białowieska - Leśne Dziedzictwo) ma być zbudowana kładka w koronach drzew.
Lasy Państwowe prognozują, że wskaźnikiem realizacji inwestycji wykonanych w ramach Programu Zintegrowanego ma być wzrost liczby turystów odwiedzających Puszczę o około 100 tys. osób rocznie. Kładka w koronach drzew w połączeniu z przebudowaną drogą znacznie wzmoże ruch na odcinku Białowieża - Narewka. Szybsza jazda i zwiększenie natężenia ruchu bez wątpienia poskutkują częstszymi kolizjami z udziałem zwierząt oraz rowerzystów, gdyż droga stanowi równocześnie szlak rowerowy. Dlatego organizacje pozarządowe apelują o zaniechanie przebudowy drogi i wybór innej lokalizacji do budowy kładki w koronach drzew.
R. i A.B.

10 komentarzy:

 1. Zwierzęta giną na drogach w całej Polsce, to nieuniknione bez zmiany dominującej formy transportu, ale faktycznie w Puszczy warto coś zrobić, aby ginęło ich mniej. W końcu to nie ekspresówka czy inna szosa szybkiego ruchu. Przynajmniej tu kult motoryzacyjny mógłby ustąpić przyrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawna Droga Narewkowska to teraz Droga Nadleśniczych,którzy męczą się jeżdżąc tam i z powrotem nieutwardzoną żwirówką. Dlaczego jeżdżą-bo nadleśniczy zBrowska został skierowany do pracy w Białowieży,a nadleśniczy z Białowieży do pracy w Browsku.Będziemy więc w ramach leśnego dziedzictwa mieć rozjeżdżoną Puszczę i kładkę w koronach drzew, żeby było gdzie się schronić przed samochodami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki zwyczaj z tą rotacją leśników na wyższych stołkach. Aby łańcuszek był pełny zapomniałeś dodać że były nadleśniczy z Hajnówki jeździ do Gruszek bo w n. Browsk jest zastępcą, a Pan A. jeździ z Białowieży do Hajnówki bo tam jest zastępcą ....taka rotacja stanowisk i wzmacnianie więzi w LKP PB i ci się dziwić że nic się tu nie zmienia ....

   Usuń
 3. Niech wyasfaltują matoły całą Puszczę Białowieską! Marzenia o objęciu kompleksowej ochrony Puszczy tak właśnie torpedują... Dziś lokalne watażki stanowią, co ma być pod ochroną, a co nie... Dopóty gminy będą miały prawo weta- syf i prywata będą tryumfować :( Jakże szkoda tego wilka. Tylko patrzeć, jak pseudo Kubice pędzić będą setką swoimi złomami. Pogratulować ''rozumu''.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko po co ten z Browska jezdzi do Białowieży.Przecież tam wszysko,co było do wycięcia,wycieli już przed terminem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale jaja.Utwardzają leśną drogę w Puszczy dla dwóch nadleśniczych !

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chodzi o kładkę w koronach drzew, to niech ją zbudują! Koniecznie.Nawet przy drodze Nadleśniczych. Będzie to świadczyć o wielkiej sile renaturyzacji , drzemiącej w Puszczy Białowieskiej, a uwolnionej po ograniczeniu wyrębów.Ulegli jej nawet leśnicy z nadleśnictwa Browsk, którzy chcą z powrotem wejść na drzewa i poruszać się w ich koronach. Jak nałpy-tak w miejscowym narzeczu nazywani są nasi sympatyczni kuzyni. Ten cud renaturyzacji przyciągnie do Puszczy niezliczone pielgrzymki turystów pieszych, niepotrzebujących wyasfaltowanej drogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, za wyrafinowana nałpia ironia, umieramy ze śmiechu, ha, ha :(

   Usuń
  2. Jeszcze nie umierajcie ze smiechu. Niewydarzonych pomysłów, przekształcających w szybkim tempie za ciężkie pieniądze Puszczę Białowieską wPark, ale nie Narodowy tylko Rozrywkowy, jest coraz więcej.Jeśli ktoś rozsądny tego nie uporządkuje - będzie wesoło.

   Usuń
 7. skocznia narciarska by się przydała, kryte lodowisko....

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.