20 czerwca 2015

"Miejsce w raju" zdobywcą Grand Prix na międzynarodowym festiwalu w Łodzi

Grand Prix tegorocznego, XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego zdobył film Beaty Hyży-Czołpińskiej „Miejsce w raju”, o którym pisałem trochę na FB i na blogu puszczańskim. Życiowy partner Simony Lech Wilczek i jej wychowanica Joanna Kossak wspominają autorce filmu życie z Simoną "na Dziedzince". Film opowiada o Simonie (która jako pierwsza apelowała o niezamienianie puszczy w las gospodarczy  -Gazeta Wyborcza 1992) ale także w tle o najnowszych losach Puszczy Białowieskiej. Zrealizowała go ta sama ekipa, z którą współpracuję od lat i która pracuje przy cyklicznym programie „Czytanie Puszczy”. Film można zobaczyć tutaj
W tym roku do konkursu w Łodzi zgłoszono 46 filmów z 11 krajów. O Grand Prix przyznawane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Bednarka ze Szkoły Filmowej w Łodzi walczyły realizacje m.in. z Chorwacji, Belgii, Niemiec, Włoch, Francji, Rosji i Czech.
Z tej okazji przypominamy kilka zdjęć z planu filmowego z Dziedzinki i okolicy - zrobione dokładnie dwa lata temu:

https://www.youtube.com/watch?v=ikhOUK2mVhs

PS: nagroda dla filmu o Simonie zbiegła się z ukazaniem się ładnie wydanej i bardzo ciekawej "opowieści o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" czyli książki Anny Kamińskiej "Simona", na którą składają się dwie części: Kraków i Białowieża i wiele zdjęć

5 komentarzy:

 1. na onecie można przeczytać jeszcze trochę więcej: Jurorzy w uzasadnieniu przyznania Grand Prix filmowi "Miejsce w raju" podkreślili, że to dokumentalny w formie film, w ciekawy i miejscami wzruszający sposób opowiadający o powiązaniu wzajemnych losów, osobistych przeżyć i uczuć bohaterów z otaczającą ich naturą. Film jest jednocześnie przypomnieniem postaci Simony Kossak i Lecha Wilczka, przez całe życie w różnorodny sposób związanych z szeroko pojmowaną przyrodą.

  Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Bednarka z łódzkiej Szkoły Filmowej zdecydowało również o przyznaniu nagród specjalnych dla filmów: "Wędrówki Skrzata Borówki" w reż. Reginy Sawickiej, "Dzikość natury" w reż. Jana Svatosa z Czech oraz "Sekretne życie drzew" Artura i Saturniny Homan.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałem że park zamierza to miejsce w Raju rozebrać, bo nie ma na Dziedzinkę pomysłu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na posiedzeniach poprzedniej rady naukowej nigdy taki pomysł nie był rozważany. Ponadto właśnie park ustawił tam niedawno informację turystyczną o historii tego miejsca (nie wiem czy już są karty ze zdjęciami, ale jest do tego podstawa:). Inna sprawa to, ze kilka innych jeszcze, zabytkowych obiektów znajdujących sie na terenie BPN jest w opłakanym stanie, niektóre od lat nieużytkowane. Ale to odpowiedzialność także Państwa, skoro jest to część dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego całego narodu. Mam nadzieję, że nikt w BPN nie zacznie w związku z brakiem środków rozbierać te obiekty.

   Usuń
 3. Książka Anny Kamińskiej pt."Simona" jest wspaniała. Warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.