15 stycznia 2015

Styczniowo-wiosenna

Dawno nie było tutaj zdjęć z puszczy, więc po poprzednim poście, ciekawostce myśliwsko-kulturowo-obyczajowo-regionalnej dzisiaj wracamy do aktualnych obrazków z Puszczy Białowieskiej. Dużo się tutaj ostatnio działo za sprawą podmuchów wiatru

Niedawne silne wiatry pozostawiły w lesie mnóstwo powalonych drzew i gałęzi. Puszcza żyje!
15 komentarzy:

 1. No i te dęby teraz leżą, a ile by było z nich pożytku! :) A poważnie to jak w Puszczy zachowuje się przyroda, bo to nienormalna sytuacja o tej porze roku?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wirtualny Podleśniczy16 stycznia 2015 15:17

  Lubię z Panem zaglądać do lasu. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyroda na razie zimowa, czyli w letargu, chociaż temperatury wiosenne. Może się okaże, że coś się zacznie zmieniać. Ocieplenie klimatu daje się odczuć w Puszczy Białowieskiej!

  OdpowiedzUsuń
 4. Puszcza Białowieska przetrwała ogromne zmiany temperatur na przestrzeni wieków. Nic jej jednak tak nie zaszkodziło jak człowiek. Teraz ma szansę na odrodzenie bo się jej nie wycina i myśliwych jakby mniej. Na tych zdjęciach jest to co powinno byc i dlatego jest harmonia. Jedno drzewo pada, inne wyrasta, to jest widok, jakiego prawie nigdzie nie ma, bo wszędzie są jakieś plantacje, wszędzie są ślady po tym jak sobie człowiek wymyślił i robił. Dlatego to jest taki cud ta nasza Puszcza!

  OdpowiedzUsuń
 5. I się ją wycina i się w niej poluje...Puszcza będzie coraz bardziej zmieniana przez człowieka aż całkowicie przestanie być Puszczą może z wyjątkiem Parku Narodowego zachowanego jako ciekawostka przyrodnicza...ludzka chciwość i ciemnota zawsze zwyciężały...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę więcej optymizmu! Nie jest tak źle z tą Puszczą i wcale się tak bardzo nie wycina a na pewno nie "coraz bardziej"!

   Usuń
 6. A tutaj można przeczytać o kradzieży kilku kilkusetletnich dębów w Nadleśnictwie Browsk. http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,17267520.html
  Na marginesie muszę jednak dodać, że mam wiele zdjęć identycznych wyciętych dębów przed 10 laty - wtedy jednak nadleśnictwa nie mówiły o kradzieży chociaż proceder był podobny...

  OdpowiedzUsuń
 7. 1 dąb z Puszczy Białowieskiej = 1 samochód z salonu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A idąc dalej tym tokiem myślenia:

   *Produkcja 1 samochodu trwa 4 dni.
   *Produkcja 1 dębu w Puszczy Białowieskiej trwa 400 lat.

   Usuń
 8. Dziesięć lat temu to pan Ługowoj zasłynął z tego, że miał chwilę słabości i wyciął kilkusetletni dąb na ławki w kościele, no to dobrze, że teraz przejmuje się tymi wyciętymi po nocy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Co robią darmozjady ze Straży Leśnej?
  Potrafią złapać jedynie np licealistę ornitologa, nigdy nie natykają się na złodziei lub kłusoli.
  Na każdym wjeździe do puszczy informacja o kamerach i monitoringu.
  Po co ta informacja? Dla picu?
  Jeśli sobie nie radzą z pilnowaniem, to może Park Narodowy powinien zarządzać tym terenem, w parku nie odnotowano takich przypadków.
  Totalna porażka Lasów Państwowych - setki milionów pompowane w PR i bezradność w takich przypadkach...

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeden ze starych dębów w rezerwacie z inicjatywy Ługowoja został też przerobiony - za zgodą RDOS - na figurkę Jana Pawła.

  OdpowiedzUsuń
 11. W Parku nawet nie wiedzą ile dębów brakuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znawca się odezwał. Pewnie nigdy tam nawet nie byłeś, ale bąka musiałeś puścić. Park jest nieporównywalnie mniejszy niż reszta Puszczy i nie ma jak tych obszarów porównywać ale po co pieprzyć bez sensu?

   Usuń
 12. O Puszczy Białowieskiej nigdy zbyt wiele słów, fotografii oraz uwag dotyczących gospodarowania tym drzewostanem. Dla miłośników lasu to perła polskich puszcz. Gratuluję pomysłu bloga.
  Serdecznie pozdrawiam!
  "Leśny Matecznik"
  www.drzewostan44.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.