11 września 2014

A w Puszczy stawy kopią


A właściwie nie w samej puszczy lecz na polanie pod samą granicą Rezerwatu. Zadzwonił przyjaciel zdziwiony, czy coś wiem o jakiejś budowli wznoszonej pod Rezerwatem, bo idąc do niego zobaczył koparkę? Po chwili dowiedział się, że to prace służące ochronie przyrody, a konkretnie jednego przedstawiciela tej przyrody - orlika krzykliwego. Stawy powstają w ramach tego samego projektu Life, który "odpowiada" za odsłonięcie kilkukilometrowego pasa warstwy mineralnej ziemi wzdłuż nieczynnej linii kolejowej.  Niedługo będziemy mieli nowy krajobraz na Polanie Białowieskiej - wodno-łąkowy :)

6 komentarzy:

 1. Trochę dziwne takie robienie stawów w obszarze chronionym. Może jeszcze jakieś sztuczne rzeczki i mokradła, żeby była większa bioróżnorodność? Rozumiem przywracanie koryta rzeki ale stawy?

  OdpowiedzUsuń
 2. to znowu kosmiczne pomysły PTOP-u?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lasy Państwowe + PTOP. Takie działania, może na pierwszy rzut oka trochę dziwne, wpłyną pozytywnie na wiele grup zwierząt.

   Usuń
  2. Nieprawda. LP nie uczestniczą w programie, który zakłada kopanie stawów...

   Usuń
  3. nieprawda. LP nie kopią żadnych stawów z PTOP-em.

   Usuń
 3. Spóźniona informacja, ale zawsze warto wyjaśnić.
  Otóż rzeczywiście stawy, a raczej oczka wodne są kopane w ramach projektu "orlikowego" i tym samym rzeczywiście LP i PTOP mają coś z tym wspólnego. Jednak kopiącym jest inny współbeneficjent w projekcie tj. Fauna Passage Polska. Jest to firma Larsa Brigsa, który jeszcze w latach 90tych organizował "płazie" badania na terenie Puszczy i w jej sąsiedztwie.
  Oczka wodne mają być wylęgarnią płazów, którymi z kolei będą żywić się białowieskie orliki. Cóż innego robić skoro poziom wód gruntowych spada, a rzeki są rowami. Płazy muszą gdzieś złożyć skrzek, a skrzek musi mieć czas na przeobrażenie się w żabkę.

  Romek Kalski. PTOP

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.