25 stycznia 2014

Żubra spotkać można wszędzie

Ci, którzy korzystają z facebooka od dawna oglądają zdjęcia żubrów w pobliżu domów i ulic w Białowieży. Chyba najsłynniejsze są żubry z Teremisek, dzięki fotograficznym relacjom Adama Wajraka.


Od pewnego czasu pojawiły się też zdjęcia żubrów zaglądających do domów położonych przy północnej granicy zabudowy Polany Białowieskiej. Kilka dni temu znajomi spotkali żubra na jednej z głównych ulic Białowieży i postanowili zaczekać z przejściem, aż on sam zdecyduje się przemieścić poza linię zabudowy. Wczoraj Mateusz Szymura z BPN, podjeżdżając do pracy spotkał żubra odwiedzającego właśnie siedzibę Białowieskiego Parku Narodowego

 (więcej zdjęć: tutaj)

PS: Korzystając z przywileju redagowania bloga, wszystkim tym czytelnikom, dla których ważne są sprawy dziejące się w Ukrainie umieszczam tutaj link do apelu Jurija Andruchowycza. Jurij ma też pewien związek z tematyką blogu - planował  koncert w Białymstoku, podczas którego zamierzał wspierać ochronę Puszczy Białowieskiej, bo Puszcza i jej ochrona jest mu bardzo bliska. Teraz jest na Majdanie w Kijowie.

A tutaj jeszcze jedno zdjęcie puszczańsko-ukraińskie. Pochodzi z roku 1931. Miejscowa ludność zgromadzona na cmentarzu na obrzeżu Puszczy Białowieskiej przy pomniku poświęconym bojownikom za Ukrainę

  

7 komentarzy:

 1. żuberki we wsiach świetne! To jest jakiś znak, tylko czy Białowieżanie potrafią go odczytać? Zauważyliście, że w obronie przyrody stają wszyscy wielcy artyści, ludzie kultury? Po drugiej stronie jest jakby tej kultury dużo mniej :) Chcecie być kulturalni to kochajcie przyrodę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzymam kciuki za Ukrainę tak samo jak za Puszczę. To są te same fale!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No...... na pewno - jesli popatrzec, na pierwsze skrzypce na Majdanie i uswiadomic sobie, jak te pierwsze skrzypce sie do niedawna nazywaly.
   Fale sa rozne.

   Usuń
  2. zawsze są różne odłamy i ekstrema, zależy co się wybiera ale przeczytaj apel Andruchowycza

   Usuń
  3. "jesli popatrzec, na pierwsze skrzypce na Majdanie i uswiadomic sobie, jak te pierwsze skrzypce sie do niedawna nazywaly." - Nie chcę tutaj porównywać rewolucji na Ukrainie ze sporami o ochronę Puszczy Białowieskiej, bo byłoby to śmieszne, niemniej jednak mamy i tu i tam kwestię głębokiego sporu o wartości, współodpowiedzialności, współodczuwania, poczucia przynależności do większej społeczności i aspekty separatystyczne, konfrontację różnie widzianej polityki i hierarchii wartości, przedkładania wartości ponad interesy i interesiki. Bardzo poruszył mnie artykuł Andrzeja Stasiuka:
   http://tygodnik.onet.pl/swiat/andrzej-stasiuk-o-europie-gdy-leje-sie-krew-i-torturuje-sie-ludzi-nad-kijowskim/7z6ly

   Usuń
  4. Motorem krwawych protestow na Majdanie sa ultranacjonalistyczne ugrupowania - do zupelnie niedawna
   obnoszace sie z przymiotnikiem "narodowo - socjalistycznych.
   I jesli mowa o podobienstwach konfliktu o kawalek lasu
   na Podlasiu z tym wokol podzialow w spoleczenstwie ukrainskim, to jedynie w kwestii przekazu. Manipulacji
   tego przekazu.

   Tak trzymac i nie popuszczac.

   Usuń
  5. czytając koment autora od tak trzymać i nie popuszczac to rzeczywiście widzę podobieństwo - o Ukrainie wie lepiej niż Ukrainiec Andruchowycz a o lesie lepiej niż przyrodnicy.

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.