25 grudnia 2013

Z nowym rokiem kalendarz Santy / Wesołych Świąt!

Poniżej nadesłane zdjęcia z kalendarza organizacji "Santa" z Hajnówki. Autor maila pisze, że ten kalendarz był rozdawany w cerkwi w ostatnią niedzielę:

Kiedy umieszczaliśmy nadesłane elektronicznie zdjęcia kalendarza Santy nie wiedzieliśmy jeszcze na co stać jego autorów. Okazało się, że na dużo więcej :) Nawet na zmanipulowanie słów Jakuba Medka i Adama Wajraka z GW :) Dzisiaj dostaliśmy te kalendarze "fizycznie" od zdumionych mieszkańców Hajnówki, którzy znajdowali je w miejscach publicznych. Dołączając się do życzeń Wesołych Świąt obchodzonych w obu obrządkach i życzeń noworocznych publikujemy w całości strony informacyjne kalendarza, wierząc, że mogą dostarczyć wielu emocji, uśmiechu i pomogą zrozumieć, że Podlasie jest naprawdę "magiczne"! A autorom kalendarza życzymy szybkiego powrotu na Ziemię, naszą wspólną matkę! I zdrowia oraz uśmiechu!
A tymczasem przyroda ma w nosie Santę i potwierdza, że się nie boi Santy ani żadnych ideologów, polityków, sekt czy religii - da sobie radę z człowiekiem... To człowiek należy do świata przyrody a nie na odwrót.
Wesołych Świąt!


15 komentarzy:

 1. Car by się szybko uporał z "Santą', jej członkami i poplecznikami. Już by wprowadzali w czyn swoją wizję lasu w tajdze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kultura jest ciekawym zjawiskiem. Dla niegdysiejszych ludów zamieszkujących obszar lasów środkowoeuropejskich, w tym pierwszych Słowian widok martwych drzew był czymś oczywistym, jak śnieg w zimie. Gdyby zobaczyli współczesne lasy Polski uznali je by za monotonne, ubogie. Jednowiekowe drzewostany, złożone często z jednego gatunku jawiłyby im się jako coś dziwnego, nienaturalnego. Wystarczyło niecałe 200 lat , aby w powszechnej świadomości utrwalił się obraz lasu jako zbiorowiska, nad którym troskliwą opiekę sprawuje leśnik i bez którego pomocy las ginie, zżerany przez różnego rodzaju szkodniki. Fenomen ten w literaturze naukowej określany jest jako "Shifting baselines" który chyba do tej pory nie doczekał się polskiego tłumaczenia. W skrócie polega on na tym ,że kolejne pokolenia uznają dany ekosystem za dziewiczy, podczas gdy ich odlegli przodkowie uważali by go za zdegradowany. Coś w rodzaju pokoleniowej amnezji.

  Kloszard

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej nie rozumiem dlaczego w cerkwi? Podobnie jak nie rozumiem dlaczego katoliccy kapłani występują w programach antyekologicznych? Religie powinny być ponad dyskursem, a jeżeli już to chyba występować z pozycji świętości całego życia a nie świętości interesów drzewnych biznesmenów, myśliwych czy leśników?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba pan Chlabicz jest autorem tego kalendarza bo zestawienie Apolla z trupem było na jego prezentacji na leśnej konferencji w Narewce :) To już nawet nie jest śmieszne, to jest tragiczne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy anomalia pogodowe, to są i anomalia kulturowe, z których Podlasie zawsze słynęło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "logicznie pozostawiana ilość szkodników i chorób lasu dla ekologii i przyrody" -- jaki sąd mógł zarejestrować statut będący takim bełkotem???!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kabaret "Santa" jest dla konesera.

  OdpowiedzUsuń
 8. Droga Santo, popraw błędy stylistyczne, naucz sie poprawnej deklinacji, ale przede wszystkim weź lekcje z biologii. Psychoterapia też by się przydała, ale zazwyczaj ludzie z taka pychą już nie zdrowieją.

  OdpowiedzUsuń
 9. to jakaś sekta? widzę tam kalendarz od daty stworzenia świata :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Łozesku, jeno patrzeć jakem uświadamiacze z Santy łekologizować Naród będą. Łoj baby i chłopy wesoło bedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapomnieliscie panowie że prl się skończył . Pisanie komentarzy pod wasze dyktando jest nieprzyzwoite proszę bardzo chwalcie dalej sami sienbie

  OdpowiedzUsuń
 12. Zrobiliście nam wielką przysługę pullkując kalendarz i robiąc reklamę naszemu stowarzyszeniu na całym świecie /wspólnie zrobimy dużo dla narodów świata/. Serdecznie dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego w nowym roku. Zwolennicy uczciego merytorycznego odpowiedzialnego stowarzyszenia santa.ps my komentarzy nie kasujemy

  OdpowiedzUsuń
 13. Panowie na intelektualny wysiłek, który doprowadziłby do wydania waszego kalendarza! Bo cóż moglibyście w nim pokazać? Zrujnowaną, zdewastowaną, gnijącą, z panoszącym się kornikiem drukarzem - Puszczę Białowieską?

  OdpowiedzUsuń
 14. Co to za dziwne komentarze te trzy ostatnie? Jakiś problem ze składnią, z wysławianiem się czy ogarnięciem myślą tego co się chce napisać? Z Puszczy Boreckiej życzę zdrowia polemistom!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.