2 września 2013

"Znaczna większość starych drzew znajduje się na terenie nadleśnictw a nie w parku narodowym"!

Takie oto odkrycie ogłosił pracownik jednego z nadleśnictw puszczańskich! Na stronie korporacyjnej Lasów Państwowych ukazał się bowiem niedawno artykuł, którego treści zdumiewają. Czy to żart? Czy to fantazja poniosła Autora, a może był w dobrym humorze i nastąpiła projekcja życzeń podświadomości? Jako, że mamy chwilowo deszczową aurę zacytuję kilka zdań z tego artykułu dla poprawienia humoru i wprowadzenia trochę baśniowego nastroju (podkreślenia moje):
„W Puszczy Białowieskiej starego lasu Ci dostatek. [...] także wprowadza pewną tajemniczość,  szczególnie wieczorem , gdy wywołuje surrealistyczne wrażenia, tak jakby czytało się baśnie braci Grimm lub Jana Christiana Andersena. Brakuje tylko chaty na kurzych nóżkach.
Taki właśnie las przetrwał dzięki świadomej i celowej polityce leśników, którzy doskonale zdają sobie sprawę w jakim wyjątkowym lesie pracują. Stare drzewa to przecież spuścizna wielu pokoleń ludzi, którzy je hodowali i chronili.
Dziś można taki las i ogromne drzewa spotkać nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym (zresztą Park został powiększony o 100% w 1996 roku i przejął od Lasów Państwowych przepiękne stare drzewostany znajdujące się obecnie w Obrębie Ochronnym „Hwoźna” – jakoś leśnicy ich nie wycięli) lecz także w tzw. zagospodarowanej części Puszczy [...]  Żadnemu z leśników nawet do głowy nie przyjdzie, by stary las i związane z nim stare, wyjątkowych rozmiarów, drzewa wyciąć. Niestety, dziś gdy Puszczę chroni się w sposób bierny (nie z winy leśników), wszelkie działania, które można by prowadzić w celu  zachowania tych starych drzewostanów są spóźnione, bowiem stare drzewa świerkowe umierają stojąc, ponieważ są zaatakowane przez kornika drukarza, a inne gatunki, jak jesiony czy olsze z uwagi na to, iż rosną na siedliskach wilgotnych (gdzie także jest  brak możliwości działania leśnika) są tylko rozsadnikami wszelkich możliwych chorób grzybowych. Oczywiście,  swoją cegiełkę w unicestwianiu starych drzewostanów, szczególnie przy ciekach wodnych, dokładają też bobry, które podtapiając teren prowadzą do ich zagłady”.
A w następnym zdaniu czytamy takie odkrywcze stwierdzenie Autora:    „Obiektywnie trzeba stwierdzić, iż badania naukowe prowadzone w Puszczy, a dotyczące starych drzew udowodniły, że znaczna ich większość znajduje się na terenie Nadleśnictw, a nie w Parku”.
Tymczasem na stronie BPN znajdujemy takie oto dwa diagramy, najwyraźniej pochodzące jeszcze sprzed najnowszych badań, które udowodniły, ze jest zupełnie inaczej i znaczna większość starych drzew rośnie w części Puszczy poza parkiem narodowym :)


13 komentarzy:

 1. Czekamy na komentarz pana Tomasza Niechody, on ma i wiedzę na ten temat i pyszne poczucie humoru
  SN

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekaw jestem kiedy skończy się ta sztafeta z Puszczą w tle , połączona z wyrywaniem sobie tej pałeczki o nazwie "kto tu jest obrońcą puszczy". Chyba nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe jak to leśnicy hodowali 400 letnie dęby? : )
  Panie Ługowoj, a na jakie badania Pan się powołujesz?

  OdpowiedzUsuń
 4. Sadze, ze obie strony pogodzic moglby np. jakis kataklizm
  w postaci pozaru - moze eksplozja bomby atomowej ?. Choc na dobra sprawe na fanatyzm nie ma lekarstwa na tym padole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo głupie takie "sądzenie" o argumentach przeciwnych stron w rodzaju "fanatyzmu" i przywoływanie "padołu". Gówno prawda. Starych drzew jest tylko tyle ile jest i rosną tam gdzie rosną. A nie tyle ile komuś się wydaje. Tam gdzie ludzie spierają się o fakty wiedza nie leży po środku tylko w poznaniu faktów.

   Usuń
  2. Co godzić? Człowieku chodzi o nie robienie ludziom wody z mózgu. Można napisać że Jagiełło był leśnikiem i kazał tą puszczę zasadzić i że wykazały to najnowsze badania naukowe na co wskazuje prastara nazwa Dąb Jagiełły!

   Usuń

  3. Jagiello nie byl pierwszym lesnikiem
   to byla pierwsza Wszelka Istota z ktorego nasienia wyrosl AB. I zalosne manipulacje oraz proby zaklamania histerycznych prafd
   tego nie zmienia.

   Usuń
 5. Oddajmy Puszczy, co puszczańskie, a ludziom, co sami stworzyli. Czyli: zostawmy w spokoju to, co w Puszczy naturalne, pozwólmy leśnikom zabrać to, co wcześniej posadzili (nie starsze niż istnienie Lasów Państwowych) i czekajmy, co natura stworzy w to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak widzę, mogłem wprowadzić niektórych w błąd tym postem a nawet wywołać dyskusję na temat tego, czy Ziemia naprawdę jest okrągła:) Dlatego wprowadziłem zmianę w tytule postu, dodając cudzysłów. Wyjaśniam: tekst jest nieco przewrotnym żartem z niepoważnej publikacji, która żartem niestety chyba nie jest. Fakty są takie, że na tych kilkunastu procentach zajmowanych przez BPN rośnie mniej więcej tyle wielkich drzew co na pozostałych 84% polskiej części Puszczy! Obszar, o którym pisze Autor, jako o przepięknych starych drzewostanach, o które powiększono Park w 1996 to w znacznej części lasy mocno pocięte, młode i choć to połowa Parku to rośnie tam znikoma część olbrzymów w porównaniu do ich ilości w części chronionej nieprzerwanie od czasów Hugo Conwentza. Informacja, że znaczna większość dużych drzew rośnie poza BPN jest po prostu nieprawdziwa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Autor tego artykułu pisze, że te stare drzewa wyhodował człowiek. To dużo wyjaśnia. Leśnictwo w Puszczy zaczęło się dopiero w czasach carskich. Dla niego "stare drzewa" to nie te wielkie pomniki przyrody, których nikt nie sadził i których najwięcej jest w BPN tylko zdrowe drzewa, które osiągają wiek rębny i których jest dużo w części gospodarczej ale nie można wycinać bo albo drzewostan stuletni, albo rezerwat albo podtopienia i cieki wodne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moze po pijanemu nie zauwazyli tych debów i dlatego pare zostało w zagospodarowanej części Puszczy? A teraz inwentaryzator tez widzi podwojnie albo i potrójnie? To w/g mnie dosyc prawdopodobne bo jak mój dziadek jechał po drzewo do lasu to zawsze z gościncem dla lesników w postaci pysznego bimbru! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Anon z 12:18 - uważaj, bo zaraz Cię pozwą do sądu za pomówienie i obrazę zawodu! : )

  OdpowiedzUsuń
 10. Ponieważ Tomek Niechoda nadesłał swój komentarz a na poparcie słów dwa zdjęcia - umieszczamy go jako nowy post...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.