1 lipca 2013

Olga Tokarczuk o kulturze i przyrodzie (Puszczy)


W najnowszym numerze białoruskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Czasopis” [można go kupić w Białowieży w sklepie przy ul Sportowej i w regionie (za jakiś czas w internecie)], jest rozmowa z Olgą Tokarczuk:
[...] Kiedy weszliśmy do puszczy, miałam wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie, albo może raczej - wychynęliśmy poza czas. Że wchodzimy do środka wielkiego żywego organizmu, nieskończenie starego, samoorganizującego się bytu, który przez chwilę będzie nas gościł. To wielki żywy wewnętrznie spójny, pełen tajemnic byt, którego nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Właściwie też nie ma go z czym porównać - z jednej strony jest to zabytek klasy super zerowej, ale nie da się go porównać z katedrą czy Koloseum, bo jest żywym organizmem i nie ma nic wspólnego z człowiekiem i jego kulturą. Z drugiej strony - to Puszcza to kawałek dzikiej przyrody, jej resztek, środowisko, z którego pochodzimy i które było kiedyś naszym domem. [...]
Gdyby ludzie uświadomili sobie, co tutaj mają, lecz nie w kategoriach kubików drzewa opałowego, gdyby zdali sobie sprawę czego są tutaj strażnikami,  żyjąc płot w płot z puszczą. Gdyby dało się im spokojnie i skutecznie przekazać, że Puszcza to nie te powalone pojedyncze drzewa, ale cały wielki system, jedyny w Europie, absolutnie wyjątkowy, i gdyby - w końcu -  specyficzną świętość Puszczy swoim autorytetem poparł Kościół, to może to nastawienie tych ludzi zmieniłoby się i konflikt sam by się rozwiązał. [...]
- więcej w Czasopisie... Warto przeczytać!

7 komentarzy:

 1. Ja trochę z innej beczki. Na stronie MŚ znalazłem coś takiego:
  Centrum Wdrażania Projektów otwarte


  Dziś rozpoczyna pracę Centrum Wdrażania Projektów dla regionu Puszczy Białowieskiej i jego mieszkańców przy Białowieskim Parku Narodowym. To tu rozwinie się partnerska współpracy skutecznie łącząca ochronę puszczy i rozwój regionu – powiedział Janusz Zaleski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

  W maju 2012 roku Ministerstwo Środowiska zainicjowało projekt „Trzymaj z Puszczą!”. Od dzisiaj rozpoczyna pracę Centrum Wdrażania Projektów dla regionu Puszczy Białowieskiej i jego mieszkańców przy Białowieskim Parku Narodowym. Głównym zadaniem centrum jest określenie potrzeb mieszkańców i podmiotów gospodarczych działających w tym regionie, oraz ich realizację. Działające Centrum Wdrażania Projektów to kluczowy element realizacji projektu „Trzymaj z Puszczą”, to miejsce gdzie będą się tworzyły i realizowały wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej Puszczy Białowieskiej. To tu rozwinie się partnerska współpracy skutecznie łącząca ochronę puszczy i rozwój regionu – powiedział Janusz Zaleski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

  Puszcza Białowieska i jej ochrona to od lat wspólną troską wielu środowisk. Między innymi przyrodników, naukowców, samorządowców i mieszkańców. Ministerstwo Środowiska wychodząc im naprzeciw przygotowało i realizuje projekt „Trzymaj z Puszczą”. Miejscem gdzie będzie można realizować projekt jest otwarte centrum tworzenia i realizacji wieloletnich programów dla rozwoju społeczności lokalnej w harmonii z potrzebami ochrony i zachowania Puszczy Białowieskiej.

  Pieniądze na utworzenie i prowadzenie Centrum dał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu priorytetowego „Ochrona obszarów cennych przyrodniczo”, część 1: „Zrównoważony rozwój rejonu Puszczy Białowieskiej”. Dzięki działalności CWP mieszkańcy będą mogli efektywniej sięgać po środki nie tylko z NFOŚiGW ale także z fundusz Life+, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Centrum będzie współpracować także z Lasami Państwowymi, które aktywnie działają na rzecz ochrony przyrody i dla dobra mieszkańców. Tylko w 2012 roku Lasy wydały ponad 18 mln zł. Pieniądze te przede wszystkim przeznaczono na działania związane z ochroną i zachowaniem przyrody w nadleśnictwach Białowieża, Browsk, Hajnówka i Białowieskim Parku Narodowym. Lasy wspiarły także miejscowe organizacje pozarządowe, sportowe i religijne oraz uczestniczyły we wspólnych inwestycjach z samorządami. Między innymi partycypowały w kosztach przebudowywania dróg gminnych i powiatowych w Białowieży, Narewce i Hajnówce. Dzięki pieniądzom z Lasów zmodernizowano węzeł ciepłowniczy i ocieplono Zespół Szkół nr 2 w Hajnówce, zakupiono sprzęt komputerowy, wyposażenie i pomoce dydaktyczne dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży. Dofinansowano też letni wypoczynek dzieci z Domu Dziecka w Białowieży i wsparto wiele innych lokalnych potrzeb i inwestycji.

  ***

  Puszcza Białowieska jest unikatowym w skali świata kompleksem przyrodniczym. To jedyny fragment lasu pierwotnego w Europie zachowany w tak dobrym stanie i jednocześnie jedyny w Polsce Rezerwat UNESCO wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Białowieski Park Narodowy (po powiększeniu w 1996 r.) zajmuje ponad 10 tys. ha (w tym prawie 6 tys. ha objęte ochroną ścisłą), co stanowi 16,6 % polskiej części Puszczy Białowieskiej."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel3 lipca 2013 13:10

   O tym projekcie pisałem już tutaj: http://puszcza-bialowieska.blogspot.com/2013/05/podpisano-umowe-z-wykonawca-projektu.html
   Na razie jest etap badań. Nie mamy wiarygodnych danych, by oceniać rzeczywiste potrzeby. Ciekawe, czy wsparcie przez LP lokalnych organizacji pozarządowych polegało na wsparciu zarzucającej ministrowi sabotaż i działanie na szkodę państwa - "Santy"?

   Usuń
  2. To co napisał w komentarzu do poprzedniego posta Wirtualny Podleśniczy o decyzji dyrektora LP nie brzmi za ciekawie "– temat pilotażowy – „Ochrona lasów i przyrody Puszczy Białowieskiej w relacjach świadków historii” (z podtytułem „Zanim pojawiły się organizacje ekologiczne”)". Skoro wydaje się na to 700 000,00 zł a "przewidywane wykorzystanie uzyskanych wyników badań" ma być przez leśników i "podmioty spoza jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych" to dla mnie wygląda to na ofensywę propagandową i tyle.

   Usuń
  3. "Eksperci stwierdzili, że wartość genetyczna drzew Puszczy Białowieskiej jest bardzo wysoka – jednak obowiązujące zasady zagospodarowania powodują jej zagrożenie, a wręcz nawet utratę."

   http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/rdlp_bialystok/main;jsessionid=5B182F028BD79D0BDE4C2C4567D4D01B?p_p_id=101_INSTANCE_YBYN&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-3&p_p_col_count=2&_101_INSTANCE_YBYN_struts_action=%2Ftagged_content%2Fview_content&_101_INSTANCE_YBYN_redirect=%2Fweb%2Frdlp_bialystok&_101_INSTANCE_YBYN_assetId=25612609&#p_3

   AG

   Usuń
  4. eksperci stwierdzili: niemożliwe jest wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz prowadzenie bloków upraw pochodnych in situ. I o to właśnie idzie - czy chodzi o uprawę Puszczy Białowieskiej czy o ochronę
   NZ

   Usuń
 2. Nie tylko ciekawa rozmowa z Olgą Tokarczuk. Cały numer Czasopisu bardzo ciekawy, w tym dwa artykuły o Białowieży Piotra Bajko i rozmowa z właścicielką restauracji. P. Bajko przypomina wycieczkę do Puszczy w 1904 roku!

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna rozmowa!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.