7 maja 2013

Majowa Puszcza


Chociaż to już 7 maja w Puszczy nadal nie ma komarów! Czego dowodem powyższe zdjęcie wykonane bez przykrości w miejscu gdzie o tej porze bywały już całkiem zauważalne i odczuwalne...
Przede wszystkim rzucają się w oczy łany czosnku niedźwiedziego, który być może jest gatunkiem stosunkowo nowym w Puszczy.
W dolinie Orłówki latało mnóstwo muchołówek białoszyich


A w ogóle to teraz jest jeden z najpiękniejszych okresów w Puszczy...


ale w związku z licznymi kamerkami umieszczonymi w lesie przez Park i badaczy - wszędzie można być obserwowanym...


16 komentarzy:

 1. '...który być może jest gatunkiem stosunkowo nowym w Puszczy."
  A co to znaczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel7 maja 2013 23:20

   Nie jestem przyrodnikiem i nie dysponuję przyrodniczymi danymi, ale od kilku osób prowadzących badania w Puszczy słyszałem, że być może czosnek pojawił się stosunkowo niedawno, bo nie ma o nim wzmianek w starszych opisach Puszczy. Faktycznie, też nie spotkałem się z wzmiankami o czosnku niedźwiedzim i dlatego podzieliłem się swoją wątpliwością.

   Usuń
  2. Janusz Korbel7 maja 2013 23:22

   Dodam jeszcze, że w BPN czosnek występuje w grądach, zwykle tam, gdzie pojawiają się lipy. I nic więcej nie napiszę, bo się nie znam.

   Usuń
  3. W moich diagramach pyłkowych ze stanowisk zlokalizowanych w rezerwacie ścisłym pyłek czosnku niedźwiedziego pojawia się dopiero w pierwszej połowie XX wieku, dodatkowo pojed. Nie odnotowałam go w materiałach reprezentujących ostatnie 3000 lat. Jest to roślina owadopylna, więc produkuje niewielkie ilości pyłku w porównaniu z wiatropylnymi, więc jej obecność w materiałach palinologicznych świadczy o tym, że na pewno rosła bardzo blisko stanowiska... I ja też więcej nie napiszę, bo się nie znam :)))
   Marcelina Zimny

   Usuń
 2. Podczas ćwiczeń z botaniki leśnej studentom WL SGGW "babcia", czyli prof. Leokadia Witkowska-Żuk, mówiła, że jeszcze w latach 60 by znaleźć w Rezerwacie Ścisłym czosnek niedźwiedzi trzeba było wędrować cały dzień.

  OdpowiedzUsuń
 3. A zatem w latach 60 czosnek występował w puszczy. Nowe stanowiska nie znaczą, że gatunek jest nowy. Zajmowanie nowych stanowisk jest rzeczą normalną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajmowanie nowych stanowisk jest rzeczą normalną, ale z powyższych wpisów można przypuszczać, że czosnek w latach 60 występował bardzo nielicznie, znacznie mniej licznie niż obecnie a przed XX wiekiem nie stwierdza się jego pyłku, więc być może nie występował? Ciekawe, czy ktoś zajmował się ekspansją czosnku niedźwiedziego w pn-wsch Polsce?

   Usuń
 4. Z tymi gatunkami "miejscowymi" i "obcymi" to w ogóle jest ciekawie. 7 000 lat temu w Puszczy rosły ciepłolubne drzewa liściaste a w okresie subborealnym przybywa ze wschodu świerk, na początku XVIII w ginie jeleń a pod koniec XIX wieku sprowadzono jelenia ze Śląska i Niemiec, pod konie XIX w. było tu mnóstwo danieli i gdyby nie wojna byłyby najpopularniejszym gatunkiem, ale nie było już bobrów. W latach 50. przyszedł ze wschodu jenot, niszę norki od dawna zajęła norka amerykańska a zbliża się szop pracz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacja! Zapraszam do mnie: http://abrogativ.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Może ktoś specjalnie wsadził czosnek niedźwiedzi, bo wiem, że w górach chyba się z niego przyrządza jakaś nalewkę. zawsze to można porównać genetycznie populacje z różnych miejsc Polski i może wtedy prawda wyjdzie na jaw :-)))))
  A z tym szopem praczem to nie jest wesoło. Jest to dość inteligentne zwierzę i niektóre nasze rodzime gatunki będą miały z nim kłopot :-P
  Ja bym proponował promować w Europie (nie w Ameryce) modę na futro z szopa pracza oraz z jenota i norki amerykańskiej (tej ostatniej pozyskiwanej z stanu dzikiego a nie z ferm) :-)
  eko

  OdpowiedzUsuń
 7. Może ta informacja zainteresuje Pana Janusza oraz innych miłośników bartnictwa:
  http://www.laspolski.net.pl/Rdlp_w_bialymstoku_powrot_tradycyjnego_bartnictwa,strona-2325.html
  eko

  OdpowiedzUsuń
 8. Janusz Korbel9 maja 2013 19:59

  Dziękuję za link!, pisałem o tym w poście z 10 kwietnia http://puszcza-bialowieska.blogspot.com/2013/04/cos-o-barciach.html Tam na końcu jest też link do artykułu "Kto ma pszczoły ten ma miód", na ten sam temat. Fajna inicjatywa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nową usługę Google - przegląd archiwalnych zdjęć satelitarnych danego terenu. Świetnie widać na niej jak pięknie zabliźnia się po cieciach Obręb Ochronny Hwoźna włączony do Białowieskiego Parku Narodowego w 1996 roku : http://earthengine.google.org/#intro/LakeUrmia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko widać jak się zabliźnia Hwoźna, fajnie też widać jak się pojawiają różne zręby, jak potem niektóre zarastają. Można co do roku wskazać kiedy coś wycięto.

   Usuń
 10. Czy w takim razie na tej mapie którą już kiedyś linkowałem
  Lasy HCVF 6.1-lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności (punkty)to są obecne w terenie barcie?
  http://mapa.bialystok.lasy.gov.pl/
  AG

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba wielkiego odkrycia nie dokonałem :) ale czosnek niedźwiedzi jest w miejscu zwanym Zamczysko.
  http://www.garnek.pl/storm76/25871727

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.