17 marca 2013

Narciarstwo lodowe


Już tylko kilka dni do wiosny a tymczasem Puszcza w śniegu a Dolina Narewki przypomina jakąś północną krainę. Bardzo piękną. Wędrowaliśmy dzisiaj doliną korzystając z dużych połaci przewianych powierzchni lodowych, gdzie wystarczyło się raz odepchnąć kijkami, żeby przejechać wiele metrów.


W nocy temperatura spadła poniżej -10C i po wczorajszym i przedwczorajszym wietrze utworzyły się bajeczne formy nawianego śniegu.


Od strony rezerwatu, w trzcinach podeszła nad rzekę gromadka dzików, przez chwilę pozwoliły się oglądać, ale nie miały ochoty pozować do zdjęcia. Przed nami wędrowały doliną wilki...
Tam, gdzie Narewka wpływa w węższy fragment doliny, za fotograficzną czatownią pojawiło się coraz więcej kruków. Czy w związku z nęciskiem przy czatowni, a może gdzieś za Drogą Budnicką, skąd kilka nadleciało, jest jakaś ofiara wilków..??  
                                     

A tutaj już droga powrotna... moje stare ślady sprzed kilku dni stworzyły "most" na tafli lodu

Ten lód nie jest zdradliwy, bo kilka centymetrów pod nim jest już grunt (przed paroma dniami, kiedy "nartowałem" doliną w pobliżu drogi, ktoś radośnie zawołał z niej: "Ty, turysta, utop się!" Ot, taki lokalny żart :) Ale spełnić tego życzenia i utopić się tu raczej nie da...
A jazda na zawianych śniegiem i oblodzonych połaciach doliny to naprawdę duża radość
Pokazuję tutaj zdjęcia z niewielkiego fragmentu jednej doliny puszczańskiej. Cała Puszcza Białowieska jest takim nieodkrytym obszarem mogącym dać wiele radości ludziom szukającym kontaktu z dziką przyrodą, niekoniecznie podjeżdżając autem pod ambonę myśliwską. Jej duży obszar może zapewnić, że miłośnicy dzikiej przyrody nie będą się czuli uczestnikami imprezy masowej, a będą mogli cieszyć się przestrzenią i kontaktem z przyrodą. Podobne tereny są przecież na północy Puszczy, na południu i wcale nie trzeba penetrować obszarów szczególnie chronionych.  


12 komentarzy:

 1. Niesamowity krajobraz. To jak z jakiejś bajki. Ciekawe kiedy deweloperzy to znajdą, podzielą na działki i zabudują?

  OdpowiedzUsuń
 2. A tfu tfu, zgiń przepadnij z takimi wróżbami!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel18 marca 2013 10:47

   Jak widzę, jak w Białowieży ogławia się teraz wszystkie lipy przy ulicy, do samego pnia (co jest zresztą niezgodne z ustawą), nie zostawiając nawet gałęzi, czy jak przestrzeń publiczna zaczyna być przechwycona przez chaotyczną wielkopowierzchniową reklamę (nawet cerkiew przysłoniły reklamy hoteli), to mam poważne obawy, że nikomu na zachowaniu piękna gdziekolwiek, także tej wspaniałej doliny, nie zależy. Na wszystkim można przecież zarobić sprzedając to :(

   Usuń
  2. A mnie zastanawia "kto" kupuje (daje zarobić) i dlaczego? Gdyby ludziom zależało na zachowaniu "piękna" głosowaliby portfelami. Nie dawali zarobić "psujom", a dają. Widać ludziska lubią szpetotę krajobrazu, świata. A jak lubią to mają, każdemu wedle potrzeb - czyli żyjemy w realnym komunizmie :)
   Deweloperzy wszystkich krajów łączcie się!!!
   W dziele zniszczenia :(

   Usuń
 3. Niesamowite mieszkam w tym regionie a jeszcze nie udałem się na wyprawę wzdłuż rzeki Narewki. Możesz napisać w jakim miejscu robiłeś te zdjęcia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel19 marca 2013 16:10

   Zdjęcia są zrobione w pobliżu drogi prowadzącej z Białowieży do Pogorzelec. Charakterystycznym punktem jest wieża widokowa stojąca w pobliżu drogi.
   A przy okazji, ponieważ nie chcę wklejać komentarzy przysyłanych anonimowo od osób pragnących się dowiedzieć o zmianach jakie dokonały się wczoraj w Nadleśnictwie Białowieża lub je komentujących (nie jesteśmy blogiem personalnym LP)w tej sprawie polecam stronę Nadleśnictwa Białowieża, na której można się dowiedzieć, że obecnie obowiązki nadleśniczego pełni w tym nadleśnictwie dr inż. Andrzej Konieczny.

   Usuń
 4. No proszę! A Antczak zastępcą w Hajnówce...
  Zmiany na wiosnę

  OdpowiedzUsuń
 5. żeby tylko były to zmiany na stanowiskach a nie w tym pięknym krajobrazie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na stanowiskach to będą, bo nie skończy się na nadleśniczym. Życzę puszczy dobrych gospodarzy! Zasłużyła na to.

   Usuń
 6. Janusz Korbel20 marca 2013 15:39

  To nie temat na nowy post ale warto odnotować, że wczoraj dnia 19 marca 2013 r w siedzibie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowy o dofinansowanie projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej” o łącznej wartości 1 800 000 zł. Więcej na ten temat: http://www.powiat.hajnowka.pl/node/5500

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. informacja jest-kilka ogólników, ale konkretów brak na co pójdą te pieniądze?

   Usuń
 7. Janusz Korbel20 marca 2013 15:42

  A tutaj jeszcze link do wiadomości pokazanej w białostockim "Obiektywie" TVP w związku ogławianiem lip w centrum Białowieży, w którym byłem poproszony o komentarz:
  http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/19032013-godz-2145/10450399 (pierwsza wiadomość)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.