19 marca 2012

Czarki

Dzisiaj czarki szkarłatne są w Puszczy już naprawdę liczne! Ale jeszcze takie niewielkie, takie dopiero co z zimy...
Chodziliśmy po Rezerwacie ze znajomą Hajnowianką, która należy do tego licznego grona młodych ludzi, którzy wyjechali z regionu. Wbrew temu co sugerował jeden z polityków, nie z powodu braku pracy przy wywózce drewna z lasu, ale z powodu trzymania się lokalnych polityków wizji niepasującej do ich wyobrażeń. Mieszkając przez 7 lat za granicą wspierała działania jednej z najbardziej radykalnych organizacji ekologicznych Sea Shepherd
Wielu młodych ludzi z Hajnówki, którzy wyjechali, myśli o powrocie, bo kochają Puszczę i dawną kulturę szacunku do skromności i tradycji. Ale nie tradycji wycinania i sadzenia. Kto wie, czy nie zrobią tutaj rewolucji, bo nie chcą wracać do skansenu pracy przy wycince lasu, bycia naganiaczem lub narzekania, że z leżących drzew lęgną się szkodniki które zjadają puszczę i wzdychania do dobrego gospodarza po wschodniej stronie granicy.
A Puszcza, niegospodarowana, budzi zachwyt... 
Nawet śmierć jest tutaj czymś naturalnym i dającym życie: koło narodzin i śmierci...  

A tak przy okazji: jakie to badania w BPN zaśmiecają tymi plastikami las?  Może ktoś z czytelników bloga zidentyfikuje sprawców tych śmieci?
... ale śmieci w Parku bywają naprawdę rzadko... 
 I na koniec zagadka: czy wiecie jakie zwierzę tak potraktowało drzewko i po co?  Dodam tylko, że chodzi o stworzenie warunków mieszkaniowych :)

PS:
oczywiście to tylko alegoria wielu poglądów lokalnych i globalnych :)20 komentarzy:

 1. te plastiki to dowód na to, że w ooś w ogóle żadnych plastików nie powinno się zezwalać. Plastik pęka na mrozie, rozpada się i pozostaje na wiele lat. Zakazać plastikowych znaczeń w BPN!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też myślę, że to ważna sugestia: w obszarze ochrony ścisłej najcenniejszego lasu nie powinno być żadnych tworzyw sztucznych. Jeśli czytają to parkowcy to może wezmą pod uwagę te słowa. Tam ochrona przyrody powinna być najważniejsza.

   Usuń
 2. ostatnie zdjęcie: wiewiórka!
  A wiosna w puszczy wspaniała!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzymam kciuki za tych wszystkich powracających. Niech wracają i wprowadzają nową jakość we władzach gmin z naciskiem na Hajnówkę. To co odstawia Pan Wójt w swoich wypowiedziach to żenada. Oto przykład osoby, która piastuje stanowisko, do którego kompletnie nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, zorganizowała warsztaty teatralne dla pracowników nadleśnictw i RDLP, które odbywają się na scenie Teatru Dramatycznego im A. Węgierki w Białymstoku. Celem tych niecodziennych zajęć, jest m. in. uwolnienie głosu, nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących, pokonanie tremy przed wystąpieniami publicznymi itp. Aktorzy prowadzący warsztaty nauczą leśników również podstaw świadomości mowy i kultury słowa, część warsztatów poświęcona jest na ćwiczenia dykcji i emisji głosu" - piszą leśnicy na swoim portalu, a Wy tu nie doceniacie kulturotwórczej roli Lasów Państwowych!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polityków służebnych wobec LP chcą sobie wyprodukować.

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że warsztaty będą miały jakiś konkretny efekt, np przedstawienie teatralne - może Czerwony Kapturek (?), w którym dzielny leśniczy uratował babcię przed złym wilkiem. Możnaby wystawić gdzieś w Puszczy. Chętnie bym obejrzał, zwłaszcza gdyby występowali białowiescy leśnicy.

   Usuń
  3. Bardzo dobry pomysł! Kogo byś widział w roli Czerwonego Kapturka? A kto mógłby zagrać Wilka i Babcię? W roli Dzielnego Leśniczego powinien - według mnie - zostać obsadzony p. Antczak. Należy mu się!

   Usuń
 5. Storm, nieprawda. Z Hajki wywodzi się wielu świetnych ludzi, którzy po wyjeździe mogli rozwinąć skrzydła i wielu tu chce wrócić!

  OdpowiedzUsuń
 6. to się mylisz. Przydupasy władzy są popularni już tylko wśród emerytów. region stary to i wybory wygrywają, ale to są ostatnie podrygi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pan Korbel niezłe znajome oprowadza o Rezerwacie, coś mi się wydaje, że kryterium urody nie jest tu bez znaczenia...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie kryterium, nie zauważyłeś, że po stronie ochrony Puszczy są sami piękni ludzie! To Puszcza tak działa!
   T.Z.

   Usuń
 8. Janusz Korbel22 marca 2012 10:16

  Podczas wizyty na targu w Hajnówce jest zwykle okazja do porozmawiania z ludźmi, którzy chętnie sami zresztą zaczynają rozmowy o puszczy i o ekologii. Są to ludzie miejscowi, z okolic Puszczy, otwarci i serdeczni. Wydaje mi się, że także ludzie, którzy bywają wykorzystywani przez innych do celów, które niekoniecznie są dla nich najlepsze. Znajoma, o której wspomniałem w poście mówiła mi, jak bardzo różnią się jej poglądy i jej rówieśników z poglądami ich rodzin. Takie małe środowiska, tradycjonalistyczne, to wg. na przykład E.O. Wilsona podstawowy grunt konfliktu między świadomością naukową i świadomością przednaukową/kulturową. Ludzie uprawiający politykę chętnie z tego korzystają używając instrumentalnie tej tradycyjnej świadomości i odwołując się do "woli ludu" albo podgrzewając podziały. Pewien starszy pan odezwał się: "To co, zamykamy puszczę?" - nie damy jej zamknąć - odpowiedziałem. "Ale jest litania niekończących się zakazów" - kontynuował, po czym wyjaśnił "Miejscowi ludzie od młodości wycinali chwasty i krzewy oraz bezwartościowe drzewa i dlatego teraz mamy w puszczy takie piękne olbrzymy. Jeśli tego się zaprzestanie, to ta puszcza zginie"

  OdpowiedzUsuń
 9. ,,Podczas wizyty na targu w Hajnówce jest zwykle okazja do porozmawiania z ludźmi, którzy chętnie sami zresztą zaczynają rozmowy o puszczy i o ekologii. Są to ludzie miejscowi, z okolic Puszczy, otwarci i serdeczni. Wydaje mi się, że także ludzie, którzy bywają wykorzystywani przez innych do celów, które niekoniecznie są dla nich najlepsze''

  Rozumiem ,że: Pan ,,Janusz''Andrzej Korbel w duchu ekumenizmu przedświątecznego kaja się, ma wyrzuty sumienia i obiecuje poprawę.
  Uwaga o nadużywaniu dobroci i serdeczności mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej i szkodzeniu lokalnej społecznosci płynąca z ust Pana Korbela może w ramach autorefleksji wpłynie na Jego postępowanie!?
  cah

  OdpowiedzUsuń
 10. janusz Korbel22 marca 2012 22:42

  pan "Janusz" Andrzej Korbel zamiast komentarza umieścił rysunek w poście (bo nie ma tu możliwości w komentarzach :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pan Wajrak ,podczas debaty w Radio Białystok, na pretensje Wójta gm. Narewka ,że nikt z bojowników o Park Narodowy w całej Puszczy nie zjawił się na spotkaniach organizowanych przez samorząd Narewki odpowiedział że on jest mieszkańcem gm. Białowieża,a nie gminy Narewka!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a na pytanie prowadzącej debatę, czy ekolodzy byli zapraszani padła odpowiedź, że ... nie byli i sami mieli wiedzieć i przyjść :))))

   Usuń
 12. nie prawda, była mowa w debacie o tym, że pełna informacja - ogłoszenie o spotkaniu była podana na stronie internetowej gminy Narewka

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.