4 stycznia 2012

W Puszczy gospodarczej

Tryb Grubolipny
Mój kolega zwrócił, nieco żartobliwie, uwagę na FB, że to co robimy obecnie na swych blogach, forach, FB i w innych publikacjach „to cenzurowanie Puszczy. Piękne i dzikie fragmenty na zdjęciach pochodzą przede wszystkim z obszaru ochrony ścisłej BPN. Z lasów zarządzanych przez LP, pokazujecie głównie pniaki”.  „Chciałbym jedynie – dodał – by medialny obraz Puszczy był pełniejszy, a przez to prawdziwszy”.  No i jeszcze zwrócił uwagę, że nawoływanie do chronienia czegoś, co nie ma wartości jest nielogiczne. Mocno zmotywowany tymi słowami dzisiaj byłem w gospodarczej części
Puszczy. Towarzyszyłem Adamowi w jego wycieczce w miejsca z licznymi śladami wilków, a także zmierzyć graba i kilka innych drzew. Grab okazał się znacznie cieńszy niż się spodziewałem, bo „zaledwie” 290 cm w pierśnicy. 
Jest to wynikiem tego, że mimo rozbudowanej formy drzewo w pierśnicy ma mocno spłaszczony przekrój pnia i z boku jest znacznie cieńsze.

Jakiś romantyczny lesniczy zarządzał tym fragmentem lasu, bo prócz rozrzeźbionego graba zachowała się tam i jedna z większych lip w części gospodarczej, choć ustępująca znacznie olbrzymom z parku. Tylko otoczenie się różni i brakuje leżących drzew.
Idąc trybem Grubolipnym i trasą do nordic walking ogląda się krajobraz zupełnie inny niż w parku narodowym i dla osób nieznających Puszczy zrobiłem kilka zdjęć. Przede wszystkim brakuje wielkich drzew. 


Tutaj nawet dęby o obwodach 3-metrowych są rzadkością i zwracają uwagę. Najbardziej naturalnie wyglądają tereny podmokłe, olsy i miejsca gdzie trudno wjechać. 
Doszliśmy też do rezerwatu lasy naturalne Puszczy Białowieskiej, a właściwie jego niewielkiego fragmentu, bo rezerwat składa się właśnie z takich rozproszonych „wysepek” lasu o naturalnych cechach. Po rezerwatach poruszać się nie wolno poza szlakami. Można jednak dobrze zaobserwować, jak w krótkim stosunkowo czasie, przyroda pozostawiona samej sobie zmienia charakter lasu i ten staje się coraz bardziej podobny do pierwotnych cech lasu w BPN. 


Przyroda szybko zabliźnia rany...
 Nie chciałem pokazywać „głównie pniaków” – ale po prostu najczęstszym widokiem był taki właśnie las po różnych zabiegach gospodarczych. Tak, w całej Puszczy, nadal można znaleźć fragmenty pięknego lasu, można też podziwiać, jak szybko przyroda przekształca las hodowany w las naturalny, tylko... 


gdzie się podziały duże drzewa? 

33 komentarze:

 1. "Nowy rok to także szansa na pracę. W najbliższym czasie powinien zostać uruchomiony tartak w fabryce koncernu Ikea w gminie Orla. Drewno z tej fabryki będzie sprzedawane producentom mebli współpracującym z tym koncernem oraz innym firmom obecnym na polskim rynku."

  A skąd zostanie pozyskany surowiec na "drewno z tej fabryki"???


  [Źródło: http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120102/REGION99/900446654]

  OdpowiedzUsuń
 2. .... gdzie się podziały duże drzewa? ....


  Dokładnie takie same miałem wrażenia i refleksje jak Janusz. Zapewnienia dyrektora RDLP o pozostawianiu drzew ponadstuletnich i martwego drewna można włożyć między bajki. Tyle też są warte zapisy w projekcie PUL dotyczące ochrony drzewostanów ponadstuletnich. Trzeba wyłączać z gospodarowania całe, konkretne wydzielenia lasu i nie dawać żadnych furtek w postaci usuwania drzew kornikowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. El Mal: Ikea była pierwszą firmą, która odpowiedziała na apel Greenpeace, żeby nie kupować drewna z Puszczy Białowieskiej. Niedawno słyszałem powtórzenie tego oswiadczenia przez jednego z dyrektorów IKEA. Ta firma bardzo dba o to, żeby nie łączyć jej fabryk z cennymi przyrodniczo obszarami. To nie znaczy, ze są święci, ale że w tej dziedzinie to akurat szczególnie im zależy na jednoznacznym wizerunku.

  OdpowiedzUsuń
 4. odpowiedziała, ale czy można im ufać? Nie nazbyt dokładnie znam sprawę, stąd też to pytanie. Jeżeli jest tak jak mówisz to pozostaje jedynie się cieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale i w części zagospodarowanej, choć poharatane to zachowały się też ładne fragmenty lasu.
  I najlepiej ich szukać nie na chybił trafił, tylko z wykorzystaniem map drzewostanowych, np tych które BUL wykonał na potrzeby planu urządzania lasu. Jest na nich podany wiek, gatunek dominującego drzewostanu i siedlisko.

  OdpowiedzUsuń
 6. postrzelił się śmiertelnie w czasie polowania

  http://www.chelm24.pl/aktualnosci-z-regionu/3175-wojt-smiertelnie-postrzelony

  a jak tam w Puszczy? strzelają? bezpiecznie jest ostatnio chodzić poza parkiem narodowym?

  OdpowiedzUsuń
 7. W czesci zagospodarowanej jest pelno fajnych kawalków lasu i wyszukiwanie ich jest naprawdę fascynujace. To jest trochę jak szukanie skarbów. Poza tym naprawdę widac jak ochrona powoduje, ze ten las sie odradza i szybko naturlaniej. Ok nie ma duzych drzew i zobacza je tam dopiero nastepne pokolenia ale warto im to zapewnic podobnie jak zapewnili nam Scisly Conventz, Szafer i Karpinski
  pozdrawiam serdecznie
  aw

  OdpowiedzUsuń
 8. I to ma byc ta jedyna w Europie naturalna naturalnosc ??????.
  Moze lepiej oglosic Lasek Kabacki Swietym Gajem.
  Bedzie blizej dla pielgrzymow.

  O co sie Panowie wlasciwie bija ?
  o etykietke ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Adamie,
  Zapomniał Pan o Józefie Paczoskim, a on chyba najbardziej zasługuje na wdzięczność za ochronę (i utworzenie) Rezerwatu Ścisłego.
  Wojciech M.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że Pan Janusz umieścił zdjęcia Puszczy w części zagodpodarowanej. To też jest las, nawet i niebrzydki, tylko jak ktoś napisał gdzie się podziały te grube drzewa? Zresztą na powyższych zdjęciach sa pokazywane miejsca nie objęte zrębami całkowitymi a nawet świeżo wykonanymi gniazdami odnowieniowymi. Bo te tak ładnie by już nie wyglądały .....

  Żałuję, że w ramach edukacji przyrodniczej turystów i nie tylko nie ma wycieczki najpierw do części Puszczy chronionej w parku narodowym - ochrona ścisła a potem dla porównania pokazać im odpowiednik w lesie gospodarczym. Niech sami ludzie porównają czym różni się przyroda chroniona ściśle od tej chronionej piłą oraz malowaniem światłem dna lasu ;-) Pamiętajmy też żeby porównywane obszary pokazywały ten sam typ lasu - np. to samo zbiorowisko roślinne np. tu grąd i tu grąd. Tu świerczyna i tu świerczyna. Jak byłem parę razy w Białowieży, nawet na Seminariach Geobotanicznych w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej to pokazywano nam tylko (i aż) strefę ochrony ścisłej. Proponowałem, żeby dla porównania pokazać i gospodarczą część Puszczy. Niestety mój pomysł nie wypalił :-(
  Przy okazji pozdrawiam Adama Wajraka. Nie znamy się, ale Pańskie dokonania w edukacji ekologicznej bardzo mi imponują :-) Dzięki Rospudzie drogowcy teraz lepiej wpółpracują z przyrodnikami przy wyznaczaniu nowych tras dróg :-) Szkoda, że czegś takiego nie możemy się doczekać ze strony kierownictwa Lasów Państwowych :-(
  Pozdrawiam serdecznie!!!
  eko

  P.S. Dla Forumowiczów wyznania prawosławnego przesyłam życzenia Wesołych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!!!! Obyśmy jak najszybciej świeta Narodzenia jak i Zmartwychwstania Zbawiciela obchodzili razem!!!!! :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten fotograficzny klimacik jest bliski memu sercu i chociaż mieszkam w Puszczy Knyszyńskiej, to z nie ukrywaną przyjemnością podziwiam leśny pejzaż i porównuję do moich ulubionych miejsc i ścieżek...

  OdpowiedzUsuń
 12. Są w zagospodarowanej części grubsze drzewa tylko zależy co kto ma na myśli mówiąc "grubsze". Dla jednego to będzie dąb lub świerk o obwodzie 2.50 - 3 m, a dla kogoś innego dąb mający 4 m to "cienias"...to kwestia że tak powiem siedzenia w temacie.
  Są jednak , tyle że mógłbym wymienić miejsca ich bytowania z pamięci co znaczy że jest ich nie wiele.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak oczywiscie i przedewszystkim Paczowski!!!
  Tak naprawdę ja znacznie wiecej czasu spedzam w Puszczy zagospodarowanej i naprawdę bardzo to lubię bo to jest jak szukanie zaginionych swiatow. Tu okropnosci mieszkaja sie z genialnymi kawałkami. Scisły pod tym wzgledem jest troche nudny - wszystko jest super:))) Poza tym naprawde widac jaka ta Puszcza silna i przekorna. Oni jej sadza na sile deba to ona im wysypuje swierkiem, albo grabem. Podejrzawem, ze za 50 lat jeżeli wywalczymy ochronę tylko spec bedzie mogl sie dopatrzec barku duzych drzew. Naprawde warto, warto o to walzcyc. Eko ma racje. Takie wycieczki uswiadamialy by ludziom co to jest las, a nie mniej lub bardziej przyjazna srodowisku uprawa drzew!!!
  pozdrawiam serdecznie
  aw

  OdpowiedzUsuń
 14. Warto pokazać tą tzw gospodarczą część Puszczy mimo tych szkód jakie tu wyrzadzono, bo tak jak tu zostało wspomniane jest tam wiele pięknych fragmentów, częściowo chronionych w rezerwatach które sąsiadują z tymi przeeksploatowanymi. Odkrywanie tej mozaiki jest doprawdy fascynujące.
  Mam kilka pytań. Tryb grubolipny, gdzie się znajduje przez jakie oddziały wiedzie trasa którą wyżej przedstawiono?
  Pozatym gdzie można odszukać te mapy BUL z tak dokładnie zaznaczonymi drzewostanami? Na stronach PNRWI znalazłem dane dotyczące wieku, ale nie ma np. map z przeważającymi gatunkami drzew w poszczególnych oddziałach.
  niewątpliwie fascynujacy byłby np umieszczony w Encyklopedi PB czy na tych stronach taki przewodnik po oddziałach Puszczy z opisem jakie gatunek przeważa, jaki jest wiek itp.zwłaszcza dla osób które nie mają możliwości częstego spotkania z Puszczą. Ja z racji odległości nie bywam w Puszczy często ale każda wizyta jest niesamowitym przezyciem. Zastanawiam się wlaśnie tej zimy jakie fragmenty Puszczy zwiedzić w czerwcu kiedy ponownie zawiatam do tego niepowtarzalnego miejsca.
  Pozdrawiam z Mielca.

  OdpowiedzUsuń
 15. Forumowiczu z Mielca, podaj jakiś adres mail

  OdpowiedzUsuń
 16. Forumowiczu z Mielca takie mapy oddziałowe posiadają Nadleśnictwa puszczańskie oraz ich pracownicy. BUL w Białymstoku również. Wątpię jednak czy będą oni chcieli takie rzeczy pokazywać w internecie bo wykonanie takich map też kosztuje, a płacą za to Nadleśnictwa.....
  eko

  OdpowiedzUsuń
 17. Forumowiczu z Mielca aleee masz wymagania no no. :))

  OdpowiedzUsuń
 18. mój mail piomat@onet.eu

  Panie Storm... te moje wymagania nie są chyba aż tak rozbudowane:) zgodzimy się że takiego opracowania nie ma, a byłoby potrzebne i niezmiernie ciekawe. W każdym razie to tylko propozycja:)zwłaszcza do autorów encyklopedii PB, bo encyklopedia to encykloprdia i temat (w tym wypadku Puszczę) traktuje wyczerpująco i monograficznnie:)
  Forumowicz z Mielca

  OdpowiedzUsuń
 19. 6 stycznia 2012 11:10 - Tryb Grubolipny to jedna z linii N-S, myśmy przeszli począwszy od wejścia między parkingiem przy Dębach Królewskich a Teremiskami, wzdłuż oddziałów 366, 395 a dalej przez rezerwat w oddz. 423. Linia ta biegnie równolegle, nieco na zachód od Drogi Narewkowskiej, a dalej na południe trafia koło Miejsca Mocy i w stronę Kozłowych Borków. W uproszczonej postaci siedliska i wiek drzewostanów można znaleźć na mapie turystycznej PTOP 1:50 000. Godna polecenia ze względu na skalę i informacje litologiczne jest mapa geologiczno-turystyczna w skali 1:25 000 obejmująca część Puszczy na wschód od Drogi Zwierzynieckiej. Co do umieszczania map na portalach, to są one objęte prawami autorskimi :(.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dziękuja panie Januszu za odpowiedź, zaraz zamierzam tej trasie przyjrzeć się właśnie na mapie PTOP o której Pan wspomniał:) Co do tych map leśnych to faktycznie szkoda że nie ma do nich dostępu. Dlatego moze warto bliżej przedstawiac poszczególne oddziały czytelnikom właśnie przez opisy takich wypraw w te miejsca:)

  OdpowiedzUsuń
 21. /.../ Wątpię jednak czy będą oni chcieli takie rzeczy pokazywać w internecie bo wykonanie takich map też kosztuje, a płacą za to Nadleśnictwa /.../

  Forumowicz ma wymagania takie, jakie przystało na osobę zainteresowaną Puszczą. Mapy do niedawna wisiały na portalu RDLP i BUL w czasie konsultacji, ale zostały zdjęte. Mapy takie (stanowiące fragment PUL i informację publiczną) muszą być udostępnione zainteresowanym na wniosek, tylko trzeba czasem trochę poczekać a bywa że i proceduralnie się pospierać z opornymi urzędnikami z RDLP. Płacą za to nie nadleśnictwa, tylko konkretnie RDLP, ale za pieniądze publiczne, wypracowane m.in. z wycinki Puszczy, dlatego mapy stanowią informację publiczną do której każdy ma prawo dostępu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Szczerze ... forumowiczu z Mielca to daj sobie spokój z tymi mapami, zaopatrz się w zwykłą mapę turystyczną ale dobrą, nie kupuj byle badziewia, jest mapa Puszczy taka laminowana gdzie są zaznaczone wszystkie prawie ścieżki i główne oficjalne tryby.
  Tryb Gróbolipny to tylko nazwa, poza tą lipą z naroślą więcej tu nie widziałem (być może są gdzieś głębiej w co wątpię).

  OdpowiedzUsuń
 23. Panie Storm...nie bardzo rozumiem pańską "szczerą" odpowiedź. Co ma zwykła mapa turystyczna z zaznaczonymi ścieżkami i trybami do mapy prezentującej skład gatunkowy i wiek drzewostanów w Puszczy? Bo jakoś nie znajduje związku

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeżeli piszesz rozprawę profesorską na temat " Drzewostan zagospodarowanej części Puszczy białowieskiej a życie codzienne mieszkańców Czukotki" to żaden, a jeżeli tylko chcesz poznać Puszczę to wielki.
  Ludzie nie utrudniajcie sobie życia jeżeli tego one od Was tego nie wymaga:))

  OdpowiedzUsuń
 25. A Pan Storm...niestety brnie dalej tylko kierunek który obrał jest zupełnie nietrafiony. I po co Panie Storm się pogrążać w tym temacie:)? Czy dla Pana poznanie Puszczy jest równoznaczne z rozprawą profesorską? Spróbuję Panu w miarę dostępnie wytłumaczyc ową subtelną dla Pana różnicę pomiędzy tymi mapami. To tak jakby Pan chcąc zwiedzać miasto chciał wykaz ulic zamiast przewiodnika po zabytkach.
  Tak więc proszę bardziej wnikliwie analizować treści wypowiedziane na forum. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Stormbinger trochę jednak ma racji. Samo studiowanie map urządzeniowych - drzewostanowych daje niewyraźny ale zawsze jakiś i ogólny obraz stanu drzewostanów Puszczy. Choćby taki że w tym a tym wydzieleniu dominuje świerk, co samo w sobie nie jest stanem częstym dla większości Polski. Poza tym jest podany wiek dominującej w wydzieleniu warstwy drzewostanu :-) Zawsze to więcej niż zwykła mapa turystyczna, oczywiście dla osób umiejących takie mapy urządzeniowe czytać :-)
  Wiem to z własnej praktyki!
  Pozdrawiam!!!
  eko
  eko

  OdpowiedzUsuń
 27. Jakby ktoś bardzo chciał, to dokładne dane i mniej dokładne mapy można sobie ściągnąć z sieci. W zapodanym na tej stronie temacie "Jutro mija termin konsultacji projektu planu urządzenia lasu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej" jest link do http://pracownia.org.pl/puszcza-dokumenty-urzędowe, gdzie znaleźć można dokładne opisy taksacyjne poszczególnych wydzieleń w całej puszczy (powierzchnia, skład gatunkowy, wiek itd.). Mapy natomiast można pobrać z dokumentów dotyczących lasów HCVF ze stron nadleśnictw. Są tam oddziały i wydzielenia. Wystarczy na wydruki nanieść sobie te, które nas interesują (z opisów taksacyjnych)i ruszać w teren na eksploracje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam
  Znalazłem pismo na stronach gminy Białowieża:

  http://bip.bialowieza.pl/wiadomosci/1171/wiadomosc/154825/stanowisko_rady_gminy_bialowieza_w_sprawie_projektu_planu_urzadz

  Określają tam nasz wszystkich jako:

  (...)Bardzo Hałaśliwa grupa domaga się „nic nierobienia” w Puszczy co ma być jej ochroną. Zadać należałoby pytanie na czyje ryzyko i na czyj koszt? (...)

  I wydaje mi się, że jednak trzeba cały czas rozmawiać z miejscową ludnością, bo widoczne tu niezrozumienie prowadzi tylko do problemów i wzajemnych oskarżeń.
  W środę maja się zacząć prace w sejmie nad zmianą ustawy - mam nadzieję,że uda się zmienić prawo.
  Może wasze działania i rozmowy z "miejscowymi" są niewystarczające, i dlatego cały czas jest tam nagonka na tych "strasznych ekologów"?
  Przecież najlepiej byłoby się ze wszystkimi dogadać, żeby potem współpraca wyglądała dobrze, bez sporów i awantur...
  Ludzie muszą zrozumieć,że my przecież chcemy dobrze, także dla nich..
  Co o tym myślicie?
  Pozdrawiam
  Bartek z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
 29. W najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć m.in. obywatelskim projektem ustawy o ochronie przyrody:
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/poslowie-boja-sie-inicjatyw-obywatelskich,1,4993211,wiadomosc.html

  W ubiegłem roku na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustalili nasi włodarze że od Nowego Roku Planem Zadań Ochronnych Natura 2000 dla lasów na gruntach państwowych będą Plany Urządzania Lasu. Ciekawe co teraz wymyślą, aby popsować sprawę ochronie przyrody :-P
  eko

  OdpowiedzUsuń
 30. ,,W ubiegłem roku na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustalili nasi włodarze że od Nowego Roku Planem Zadań Ochronnych Natura 2000 dla lasów na gruntach państwowych będą Plany Urządzania Lasu."

  W powyższym zdaniu zapomniałem dopisać na iż chodzi o ostatnie posiedzenie Sejmu ubiegłej kadencji :-(
  eko

  OdpowiedzUsuń
 31. szczególnie takie, które będą kolanem przepychane przez RDOŚie...

  OdpowiedzUsuń
 32. jeśli to prawda, co mówi dziennikarz z radia to wójt Białowieży zabłysnął, jak na ekonomistę przystało:

  http://www.radio.bialystok.pl/goscie/index/t/980/f/94647

  turyści pozostawiają śmieci, które trzeba po nich wywozić, więc gmina traci z powodu turystów : )

  OdpowiedzUsuń
 33. Warto posłuchać rozmowy z prof. Janem Taylorem z Uw.B. w Radio Białystok (link w poprzednim kom.) a faktycznie powołanie się na wójta Białowieży zabrzmiało kuriozalnie!! że wywóz śmieci więcej kosztuje niż się zarabia na turystach?????

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.