11 lipca 2011

Nowi rekordziści

Oto najnowsze zdjęcia ostatnich pomiarów drzew robionych przez Tomka Niechodę.
Laserowy pomiar wysokości pozwolił na odkrycie najwyższego - znanego dotychczas - świerka w Puszczy Białowieskiej. Mierzy on 51,8 m wysokości. Na fotografii widoczna tylko jego podstawa  - dolna część pnia. Natomiast wczoraj fotografowałem najgrubszego świerka, którego pierwszy raz widziałem kilka lat temu i wówczas jego obwód został nieco zaniżony. Poza tym świerk żyje i co roku przyrasta. Wczorajszy pomiar zrobiony przez Tomka wskazuje że drzewo ma aż 480 cm obwodu pnia w pierśnicy! To prawdziwy olbrzym wśród świerków, choć dolna część pnia mocno się rozszerza (być może wyrastał na butwiejącym pniu?):


i na koniec omszone gałęzie potężnej lipy, która zwalił się kilka lat temu (w oddali pień potężnego, ponad 5-metrowego w obwodzie dębu). Wszystkie zdjęcia z obszaru ochrony ścisłej BPN.

6 komentarzy:

 1. Wspaniałe rekordy! To tylko potwierdza że Puszcza ma jeszcze wiele do odkrycia. I mam nadszieję że nie tylko rezerwat ścisły, ale cała puszcza kryje takie niespodzianki. Miałbym jeszcze małą prośbę, ażeby przy takich drzewach podawać w którym oddziale się znajdują, żebysmy mogli orientować się i oznaczać na mapie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W części gospodarczej to niespodzianki będą polegały raczej na ubywaniu drzew niż odnajdywaniu nowych rekordzistów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, odkryć raczej nowych nie będzie. W kwadracie 306 znalazłem chyba 5 "grubszych" świerków, wydawały mi się grubsze od tego przy drodze do Białowieży (357 cm) ale niestety , najgrubszy ma 340
  http://www.garnek.pl/storm76/15909457/puszcza-bialowieska

  OdpowiedzUsuń
 4. pieknie Panie Tomaszu
  ~*_*~

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam, że trochę z innej beczki, ale wszystkim wierzącym chrześcijańskim zwierzo i przyrodolubom i nie tylko zresztą im polecam ten tekst:
  http://kosciol.wiara.pl/doc/900117.Z-psami-do-nieba
  Pozdrawiam serdecznie
  eko

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny artykuł, dla każdego.. - dzięki eko!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.