17 maja 2011

Kilka zdjęć z raju

Dla odpoczynku od mniej, bardziej i w ogóle nie złośliwych komentarzy, proponuję kilka wczorajszych zdjęć z raju, czyli z obszaru, gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę:
Do tych kilku zdjęć chcę dodać nadesłany od leśnika związanego z Puszczą, proszącego o anonimowość, tekst:
"Władze leśne,
a w ślad za nimi również władze samorządowe, forsują od wielu lat zasadę ochrony Puszczy Białowieskiej poprzez jej użytkowanie, mając na względzie pozyskiwanie drewna. W związku z tym chcę przytoczyć wypowiedź jednego ze znanych leśników naukowców na ten temat: Nie można użytkowania ograniczać, jak to się zwykło czynić, do wąskiego zakresu użyteczności materialnej, tzn do pobierania dóbr, w tym wypadku do wycinania drzew. Użytkowaniem jest korzystanie ze wszystkich funkcji ekologicznych i środowiskowych. Użytkowaniem jest również pozyskiwanie informacji i wiedzy, czerpanie doznań estetycznych i artystycznej inspiracji, użytkowaniem jest odpoczynek i poprawianie zdrowia somatycznego i psychicznego. Dlatego użytkowaniem jest także decyzja człowieka-gospodarza o pozostawieniu przyrody samej sobie , bez ingerencji ludzkiej, tzn. utrzymywanie i ochrona przyrody jako ośrodka życia rządzącego się własnymi prawami. - prof. dr hab. K. Rykowski (Las Polski nr5/2007)

17 komentarzy:

 1. Rozumiem dlaczego leśnik jest anonimowy, poniekąd sra do własnego gniazda przytaczając taki cytat :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Stormbringer, proszę zauważyć, że wielu pracowników parków narodowych, instytucji naukowych (np. IBL-u), a także spora grupa tzw. ekologów, jest z wykształcenia leśnikami i tak też się tytułują.
  "Leśnik" nie zawsze oznacza pracownika LP.

  OdpowiedzUsuń
 3. Janusz Korbel17 maja 2011 09:54

  Powody anonimowości mogą być bardzo różne, a na tym blogu przyjęliśmy zasadę, że nie trzeba się logować, by publikować komentarz, bo konieczność logowania wyklucza część uczestników dyskusji. Inna jest sprawa kiedy ktoś anonimowo atakuje personalnie inną osobę - wówczas reguły uczciwego dialogu wymagają także podpisania się. Jest też ogólna zasada, że komentarze anonimowe administrator może usuwać bez podawania przyczyn, kierując się ogólnym savoir-vivrem bloga i zasadami netykiety, np w przypadku tzw.: OT – Off Topic (poruszania zagadnień nie związanych z tematem), lub prośby o usunięcie ze strony autora komentarza. Ktoś tu kiedyś porównał manipulując znaczeniami, usunięcie anonimowych komentarzy do działań prezydenta Łukaszenki :), nie zauważając, że w przypadkach braku demokracji to anonimowymi są zwykle wykonawcy "usuwający" (szeroko rozumiejąc to słowo), a nigdy prześladowani.

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak , a dla mnie "leśnik" to leśnik :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Cytowany tu prof. Kazimierz Rykowski także jest leśnikiem...

  OdpowiedzUsuń
 6. No, i szkoda, że tak wybiórcza jest pamięć w sprawie cytatu przesłanego przez tego anonimowego leśnika. Bo ja, opluwany tu wielokrotnie, tegoż prof. Rykowskiego sam osobiście wielokrotnie cytowałem, w tym także nie tak dawno na seminarium w Hajnówce. I wcale nie byłem wówczas anonimowy. A to, że mam inny pogląd na możliwości i potrzebę ochrony Puszczy Białowieskiej niż dominująca tu jedynie słuszna myśl polityczna, to oddzielna sprawa. Ja ponoć uprawiam propagandę, tak jakby inni jej tutaj nie uprawiali.
  A Puszcza zawsze będzie piękna i urocza.
  Wolność słowa polega na tym, że pozwala się innym wygłaszać ich poglądy i następnie nie ubliża się im. Moderatorzy tutaj kilkakrotnie deklarowali jakieś takie działania "naprawcze". Kiedy jednak uwłaczanie, ubliżanie, opluwanie staje się nobilitacją - co tutaj niestety często ma miejsce (nie jest to w necie nic wyjątkowego), to trudno wpisy traktować poważnie.
  Andrzej Antczak

  OdpowiedzUsuń
 7. "A Puszcza zawsze będzie piękna i urocza."
  Piekno jest pojeciem subiektywnym. Dla mnie las uzytkowany gospodarczo nie jest piekny. Z kolei las pozostawiony samemu sobie, nawet jesli byl posadzony reka ludzka nabiera piekna, pod warunkiem, ze lesnicy nie zaczna go upiekszac w jedyny i sluszny dla siebie sposob.
  A co dotyczy Puszczy. Jest ona tam piekna (wg. mnie), gdzie nie prowadzi sie wogole gospodarki lesnej.
  Pozdrawiam
  BN

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezłe okazy w tym raju można spotkać...

  OdpowiedzUsuń
 9. "A Puszcza zawsze będzie piękna i urocza." - tak, ale piękno i jej urok" Pani Andrzeju bierze się z jej wyjątkowości (w 1918 roku uważano, że jest wyjątkowa właśnie dla tego, że działalność człowieka była w niej ograniczona jak w żadnym inny lesie w Polsce) - Dlatego także dziś może Pan pisać o jej pięknie i uroku, bo nadal są w niej fragmenty lasu wyjątkowe, gdyż nie wszystko z tego co w 1918 roku rosło w tym lesie zostało wycięte!

  OdpowiedzUsuń
 10. A jaką to "dominującą tu jedynie słuszną myśl polityczną" ma pan Antczak na myśli? Zwłaszcza przymiotnik "polityczna" mnie zastanawia. Czy mógłby Pan rozwinąć ten temat?

  OdpowiedzUsuń
 11. "A Puszcza zawsze będzie piękna i urocza."

  Tak, ale nie była :)
  Wierzę że taka będzie, postrzeganie przyrody przez ludzi już trochę się zmieniło, nawet tu na skraju Puszczy. Ale jest to chyba wynikiem tego że ludzie zaczynają dostrzegać to co tracą. Tylko że dostrzegają to też dzięki innym, którzy im to pokazują.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pierwszym zdjęciu to chyba sama Ewa się przechadza po tym wykrocie.. ;) Piękne

  OdpowiedzUsuń
 13. Rozumiem, że Adam w tym momencie fotografuje prawdziwie rajskie ujęcie..
  A w kontekście listu anonimowego leśnika, to można też przytoczyć szereg wypowiedzi prof. Boreckiego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Janusz Korbel18 maja 2011 11:00

  Prof. Borecki na zebraniach rady naukowej BPN jednoznacznie wypowiadał się za ochroną procesów i unikaniem wszelkiej ingerencji. Kłopot zaczyna się kiedy takie myslenie chcemy rozszerzyć na rezerwaty poza BPN czy w ogóle na obszar Puszczy Białowieskiej, jakby były to dwie, różne puszcze.
  Żeby skończyć komentarze nt. postaci na pierwszym zdjęciu, to uwaga o Ewie mocno ją rozbawiła, bo jeśli już chodzi o postaci biblijne to z Ewą nie ma nic wspólnego, jest jej znacznie bliżej do Lilit. Obiecuję nie umieszczać już zdjęć z osobami w rajskim kontekście, choć tutaj trudno inaczej pokazać skalę drzewa :).

  OdpowiedzUsuń
 15. A propos ,,piękna" lasów. Moim zdaniem lasy gospodarcze też są często piękne. Ale to co tworzy natura - w lesie gdzie człowiek nie ingeruje od lat - są od nich o niebo piękniejsze :-)
  Ja znam pewną osobę z okolic Puszczy - z wykształcenia leśnika, jednak poglądy ma bardziej przyjazne przyrodzie - że tak się wyrażę - zbliżone do prezentowanych przez naukowców zajmujących się Puszczą :-)
  Że ktoś jest leśnikiem, nie znaczy, że musi aprobować politykę uprawianą przez LP, czyż nie? :-)
  Tak samo będac Polakiem, nie muszę wszystkiego chwalić co nasi włodarze wyczyniają na wiejskiej :-)))))
  Zamieszczone zdjęcia Puszczy są niesamowite. Szkoda, ze takich widoczków chyba już nie ma w lasach gospodarczych Puszczy......
  Pozdrawiam
  eko
  Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. "....gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę" - Jak to nie ingeruje? A co robi ta baba spacerująca po pieńku?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeśli to Lilit to nie spaceruje, tylko unosi się centymetr nad pieńkiem...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.