17 kwietnia 2011

Puszcza po wichurach

Potężne podmuchy wiatru sprzed kilku dni powaliły dużo drzew w Puszczy. Wielokrotnie strażacy musieli wyjeżdżać, żeby usuwać drzewa z drogi. W Białowieskim Parku Narodowym też kilka padło na trasę turystyczną, ale widok leżących drzew w różnym wieku jest normalny dla lasu pierwotnego. Najwięcej padło świerkówAle sporo też olbrzymich dębów, przeważnie martwych już od lat. Padając odsłoniły spore połacie dna lasu.


A poza tym ptaki, nadal woda .. ostatnie przylaszczki, nowe zawilce, śledzienice i łany czosnku. Pięknie! bo jakże inaczej mogłoby być w lesie bez pomocy człowieka...


9 komentarzy:

 1. Pięknie. Hipoteza umiarkowanych zaburzeń ("intermediate disturbance"), to nie żadna ekologia głęboka, jak chcieliby niektórzy leśnicy używający tego sformułowania w celu deprecjonującym, tylko poważny koncept ekologii naukowej weryfikowany od kilkudziesięciu lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. komentarz zupełnie niezwiązany tematem: czy autorzy bloga wybierają się na konferencję 'Zróżnicowanie form ochrony ekosystemów na Obszarze Natura 2000 „Puszcza Białowieska” w planowaniu urządzeniowym'? Termin zgłoszeń mija pojutrze.

  panek

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, jako stowarzyszenie (Towarzystwo Ochrony Krajobrazu) dostaliśmy zaproszenie od dyrektora RDLP R. Ziemblickiego z zapewnieniem nadesłania szczegółowego programu konferencji. A wracając do obszaru ochrony ścisłej, to aż się prosi, żeby właśnie w obrębie Orłówka poznawać takie procesy jak IDH (umiarkowanych zaburzeń) w relacji do części gospodarczej Puszczy, co nie wymaga żadnych metod ingerencyjnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. piekne zdimaki ;)
  kiedy i gdzie odbędzie się ta konferencja?
  ~*_*~

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasiu: 19-20 maja w Białowieży Pierwszego dnia seminarium rozpocznie się o godz. 9:00, drugiego dnia przewidziana jest sesja terenowa. Na zgłoszenia zostały 2 dni.
  http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/rdlp_bialystok/60?p_p_id=101_INSTANCE_IaxJ&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=5&_101_INSTANCE_IaxJ_struts_action=%2Ftagged_content%2Fview_content&_101_INSTANCE_IaxJ_redirect=%2Fweb%2Frdlp_bialystok%2F60&_101_INSTANCE_IaxJ_assetId=18000433&#p_101_INSTANCE_IaxJ

  Portal Korporacyjny Lasów Państwowych - Urządzanie Lasu
  www.bialystok.lasy.gov.pl
  KONFERENCJAZróżnicowanie form ochrony ekosystemów na Obszarze Natura 2000 „Puszcza Białowieska” w planowaniu urządzeniowym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro to widok normalny dla lasu pierwotnego to po co strażacy wyjeżdżali? Przeciew w pierwotnym lesie ich nie było!

  OdpowiedzUsuń
 7. Strażacy przecinali drzewa leżące na drogach publicznych, a nie na terenie BPN

  OdpowiedzUsuń
 8. No patrzcie, kto osmielił się drogę położyć w pierwotnym lesie?

  OdpowiedzUsuń
 9. No właśnie, żeby drogę budować trzeba najpierw las wyciąć tak szeroko, żeby żadne drzewo nie mogło na drogę upaść. Precz z drzewami wokół dróg. Las jest bardziej pożyteczny jako deski. Nikomu na głowę nie spadnie!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.