Strony

29 grudnia 2018

Lech Wilczek zmarł

Odszedł Lech Wilczek – wielki przyjaciel Puszczy i orędownik polepszenia jej ochrony.
"Dlaczego Puszczy Białowieskiej nie wolno wycinać, a wręcz przeciwnie, trzeba ją całą chronić? Ponieważ rozum, zmysł praktyczny, duma narodowa i umiejętność spojrzenia w przyszłość nakazują nam ocalić ten nasz najcenniejszy przyrodniczy zabytek, jedynie posiadający światową rangę Dziedzictwa Ludzkości. Nie wolno dopuścić, żeby został on dorżnięty jak przysłowiowa kura mogąca po wiek wieków znosić złote jaja miejscowej ludności, Polsce i światu – miłośnikom przyrody, turystom, naukowcom.
W zadymionej i oskalpowanej z pierwotnego krajobrazu Europie możemy być dumni z wyjątkowo dużej ilości przyrodniczych dóbr, ale tylko ona, Puszcza Białowieska, znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO."

28 grudnia 2018

Grzyby Puszczy Białowieskiej szansą na leczenie raka?

Grzyby Puszczy Białowieskiej nie tylko cieszą oko, ale mogą być też pożyteczne. Temat wykorzystania wyciągu z korzeniowca sosnowego do leczenia raka okrężnicy – znany od lat – odżył niedawno w mediach, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy w tej sprawie.

21 grudnia 2018

Nowy projekt BPN - wywiad z autorem

O nowym projekcie już pisaliśmy, teraz interesujący wywiad z jednym z autorów:

"Wierzy pan, że cała Puszcza Białowieska będzie parkiem narodowym?
Gdybym nie wierzył, to nie starałbym się o to od blisko 30 lat. Pierwsze podejście zrobiłem w 1991 roku. Od tamtej pory batalia o puszczę trwa nieustannie.
Kto jest największym hamulcowym? 
Jedna firma – Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe. Brak należytej ochrony puszczy to pokłosie jej ambicji."

Zachęcamy do lektury całości:
Tomasz Wesołowski: Największy opór w tworzeniu parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej stawiają Lasy Państwowe

20 grudnia 2018

Najpiękniejsza pora roku


Tak wyglądała dziś Puszcza- dzień przed początkiem astronomicznej zimy. Niewielki mróz, 20 cm śniegu, warunki do jazdy na nartach biegowych dobre. Oby tak dalej! Dla mnie to najpiękniejsza tutaj pora roku! 

16 grudnia 2018

Czy to już zima?


W Puszczy znowu pojawił się śnieg. Może utrzyma się dłużej i tegoroczne święta będą białe? Dziś trochę zdjęć nie ze środka lasu, a z Polany Białowieskiej z widokiem na Rezerwat Ścisły. Takiego widoku nie ma nigdzie na świecie- mówił Janusz Korbel. I cały promieniał. Wiem, że są ludzie, którzy nie podzielają tego zachwytu. Już Eliza Orzeszkowa napisała w 1902 roku, we wstępie do książki Zygmunta Glogera „Dolinami rzek”, że umysły podróżników dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsza grupa, to osoby, które potrzebują widoku rzeczy niezwykłych, ogromnych, rzadkich – i tylko takie widoki uderzają ich wyobraźnię. Drugą grupę określiła jako umysły, które w otoczeniu na pozór zwykłym, wśród zjawisk, które wydają się znajome, znajdują źródła wiedzy i piękności. Puszcza Białowieska może dogodzić obu typom wyobraźni zwiedzających, bo pomimo szybko zachodzących zmian, ciągle można znaleźć tu rzeczy niezwykłe.

7 grudnia 2018

Pierwszy śnieg


Dziś w Puszczy zrobiło się biało. Ten pierwszy tego roku śnieg był mokry, mieszał się z deszczem i niestety, pojedynek z nim przegrał. Ale zanim to się stało, udało mi się zanotować takie oto zimowe detale…

5 grudnia 2018

Trochę historii



Dzisiejszą wędrówkę po Puszczy można by nazwać „szlakiem dębów”. Lubię wracać do drzew, do których zaprowadził mnie kiedyś Janusz Korbel, które fotografował i pokazywał na tym blogu. Dąb, Quercus, należy do najstarszych drzew świata. Żył już w paleocenie, najstarszej epoce trzeciorzędu, około 65 milionów lat temu!

1 grudnia 2018

Puszcza w listopadzie


Już od dawna znajomi prosili mnie o zdjęcia Puszczy u progu zimy. Dziś kilka obrazów z listopada. Ostatnie dni miesiąca były tu zimne, temperatura minusowa, ale gdy ma się odpowiednie ubranie i sprawny rower, to można zajrzeć w różne miejsca Rezerwatu Ścisłego i znaleźć takie cuda...

20 listopada 2018

Park Narodowy Puszczy Białowieskiej – ochrona przyrody i rozwój lokalnych społeczności

"Powrót do tezy zespołu Lecha Kaczyńskiego
Autorzy projektu przekonują: – Park Narodowy Puszczy Białowieskiej powinien być parkiem otwartym, szeroko dostępnym dla mieszkańców i turystów, a wszelkie formy korzystania z Puszczy nienaruszające stanu jej ochrony powinny być w nim dozwolone. Najważniejsze zagrożenia dla wartości przyrodniczych Puszczy Białowieskiej to skutki ponad stu lat surowcowej eksploatacji Puszczy. [...]
Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym. Jest projekt skutecznej ochrony

17 listopada 2018

Miejsce w lesie

Kiedy tam szedłem, zatrzepotała para przerażonych skrzydeł – to wszystko. Idzie się tam samemu. To wysoka budowla cała złożona ze szpar, co wciąż się kołysze, lecz nigdy się nie zawali. Rozdrobnione słońce napływa przez szpary. W igrającym świetle działa odwrotne prawo ciążenia: dom zakotwiczony jest w niebie i to, co opada, spada w górę. Tam można obejrzeć się wstecz. Tam wolno opłakiwać (...)

15 listopada 2018

W północnej części Puszczy


W pierwszy weekend Zielonego Listopada grupka ciekawych dzikiej przyrody wędrowała po północnej części Puszczy z Lucyną Żłobin, licencjonowanym przewodnikiem po BPN.

9 listopada 2018

"Zielony Listopad" w Puszczy Białowieskiej

"Koalicja Mieszkańców Puszczy oraz Stowarzyszenie na rzecz Dialogu Tropinka zapraszają na Zielony Listopad w Puszczy Białowieskiej. W czasie weekendów będzie można wziąć udział w spotkaniach, pełnych wrażeń wyprawach do Puszczy, rozmowach czy pokazach filmów.
Tegoroczny Zielony Listopad organizowany jest w przeuroczych wioskach puszczańskich: Budach, Teremiskach i Pogorzelcach. Jego uczestnicy zawitają też do Narewki i okolic."
Zielony Listopad 2018
Zielony Listopad w Puszczy Białowieskiej. Spotkania, rozmowy, spacery

18 października 2018

Ekonomiczne tło funkcjonowania PGL Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej

Towarzystwo Ochrony Krajobrazu w Hajnówce opracowało raport, który pokazuje jak LP traktują Puszczę Białowieską i jakie to ma skutki dla mieszkańców regionu:
"Eksperci UNESCO podkreślają, że wszędzie na świecie w miejscach przyrodniczo cennych, które są właściwie chronione – społeczności mają się dobrze. Obecnie na świecie turystyka przyrodnicza rozwija się sześć razy szybciej niż inne gałęzie turystyki – są ku temu ważne, globalne powody. W miarę wzrostu ludności na Ziemi i ubywania naturalnych obszarów przyrodniczo cennych, region Puszczy Białowieskiej staje się dla świata turystyki przyrodniczej coraz cenniejszy. Świat docenia pierwotne walory Puszczy i jest gotów za nie dobrze zapłacić.

16 października 2018

Atelier na Stoczku

W sobotę 13 października br. w Białowieży miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszego atelier. Miejsce kultowej już cafe Walizka przy ul. Stoczek 148 zajęła Basia Bańka, artystka i przewodniczka po Białowieskim Parku Narodowym. „Immersja”- to tytuł jej wystawy malarstwa ( puszczańskiego oczywiście), którą rozpoczyna nowy rozdział w swoim twórczym i nierozerwalnie związanym z Puszczą życiu. Wszystkiego dobrego Basiu! 
A zaczęło się od taty- strażnika w Rezerwacie Ścisłym BPN: https://bialystok.tvp.pl/32571139/przeciez-tu-jest-wszystko

8 października 2018

Kolory Puszczy

Moja znajoma fotografka powiedziała, że dawno już nie „podkręca” kolorów swoich zdjęć. Twierdzi, że nie trzeba poprawiać natury, zwłaszcza tej dzikiej. Zgadzam się z nią. Nie lubię cukierkowych odcieni, rażą mnie krzyczące kolorami kalendarze, a pejzaże na nich są po prostu kiczowate. Ale Puszcza też czasem wygląda jak „podkolorowana”, zwłaszcza tu, w dolinie Orłówki. Teraz właśnie zaczął się taki czas, gdy barw będzie przybywało. A potem zrobi się szaro i …też pięknie.

6 października 2018

Żebra Żubra po nowemu

31 sierpnia 2014 roku Janusz Korbel zapisał swoje wrażenia, związane z jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Puszczy "Żebra Żubra". Cytuję: "ścieżka jest teraz najpiękniejsza od czasu jak ją pamiętam. To dlatego, że od 5 lat jest zamknięta i jest w ruinie, pozarastała, leżą na niej drzewa i obok też. 

28 września 2018

Ostatni dzień lata

Paskudne przeziębienie nie pozwala mi wyjść do Puszczy, pozostaje więc tylko cieszyć się zdjęciami sprzed tygodnia, z ostatniego dnia lata. Dzielę się nimi, choć nurtuje mnie przy tym pewna myśl, wywołana lekturą "Zapisków z piaszczystej krainy" Aldo Leopolda. Ostateczną wartość Puszczy stanowi jej dzikość. Ale wszelka ochrona tego, co dzikie sama skazuje się na porażkę. Żeby bowiem coś cenić i chronić, musimy najpierw to zobaczyć i pomacać, a kiedy dostatecznie wielu zobaczy i pomaca, nie zostaje już żadna dzicz, którą można by cenić i chronić...

26 września 2018

Misja UNESCO w Puszczy Białowieskiej oceni rozmiary dewastacji

Do Puszczy Białowieskiej, z tak zwaną misją reaktywną, przybyli eksperci UNESCO i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), którzy mają ocenić, na ile Polska realizuje zalecenia sformułowane przez UNESCO podczas szczytu w Krakowie w lipcu 2017 roku [1].

19 września 2018

Odszedł przyjaciel Puszczy i pasjonat dawnej architektury


Pana Włodzimierza Muśko poznałam, jak wszystkich stąd, przez Janusza. Kiedyś pojechaliśmy rowerami do skansenu "Sioło Budy", w puszczańskiej wsi Budy i tam przedstawił mi historyka, emerytowanego nauczyciela, który z zachwytem opowiadał wycieczkom o dawnej, drewnianej, podlaskiej architekturze. Wdali się z Januszem w dyskusję, przerzucali cytatami z Zygmunta Glogera- pięknie wyglądali tacy przejęci tym, co obaj uważali za wielką wartość i co wg nich należało chronić. 

14 września 2018

Dzikie jest piękne – pożegnanie lata w Puszczy Białowieskiej

W pierwszych dniach września, głównie w Termiskach, odbyły się spotkania, dyskusje, warsztaty oraz koncerty dedykowane dzikiej przyrodzie oraz pamięci Janusza Korbela – założyciela niniejszego bloga – pod wspólnym hasłem „Dzikie jest piękne”.

4 września 2018

Początek września w Puszczy

Pierwszy dzień września w Puszczy rozpoczął się przy niezbyt dużej pomocy ptaków. To zupełnie inny poranek niż ten majowy, kiedy w lesie jest bardzo głośno. Słychać co prawda zawołania dzięciołów, drozd może zanucić jedną melodię, odzywa się rudzik czy piecuszek, ale powoli, z miesiąca na miesiąc coraz mniej ptaków będzie miało cokolwiek do powiedzenia czy zaśpiewania.

30 sierpnia 2018

Dolina Narewki


Wszystko jest takie nietrwałe...Puszcza- dziś jest, jutro znowu może być zagrożona. Na Polanie Białowieskiej z najpiękniejszym na świecie widokiem na Rezerwat Ścisły, jak mówił Janusz, jedna z urzędniczek Gminy Białowieża chciałaby wybudować Biedronkę. Są też pomysły na "turystyczne zagospodarowanie" doliny Narewki, skutecznie jednak blokowane przez BPN. Smutno mi. Choć koniec lata jest wreszcie taki, jak trzeba, bez egipskiego żaru. 

27 sierpnia 2018

Apel dziekanów - kolejne wołanie na puszczy?

"Konferencja Dziekanów zgodnie postuluje o objęcie całej polskiej części Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego.
Polska przyroda jest naszym narodowym dziedzictwem i skarbem, który powinien być doceniany i chroniony nie mniej niż zabytki historii i kultury, a także służyć promocji naszego kraju na arenie międzynarodowej. W szczególny sposób dotyczy to Puszczy Białowieskiej – unikalnego obszaru przyrodniczego o 600-letniej tradycji ochrony, rozpoznawalnego na całym świecie, trafnie nazwanego w 2006 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „perłą w koronie ojczystej przyrody”. Chroniona od XV wieku przez polskich królów, pomimo zniszczeń i strat jakich doświadczyła jej przyroda w XX wieku, nadal powszechnie uchodzi za najlepszy wzorzec lasu naturalnego w skali całej Europy. Status ten potwierdza bibliografia naukowa Puszczy, obejmująca setki publikacji w najbardziej prestiżowych krajowych i międzynarodowych wydawnictwach. Puszcza Białowieska stanowi zatem dla Polaków źródło zachwytu, dumy i wdzięczności dla wielu przeszłych pokoleń kontynuujących królewską tradycję jej ochrony."

Okiem kamery

Te borsuki sfilmował w Puszczy Tomek Kołodziejczak. Krótkim opisem do obrazu niech będzie kilka zdań z książki Lecha Wilczka "Opowieść o borsukach": "borsuczka buszuje w zaroślach porastających skarpy drogi, węszy jakby z uwagą czytała napisaną zapachami powieść. Niedaleko od Dziedzinki na przydrożnym grubym dębie zastaje mnóstwo przekazów. Długo krąży wokół starego drzewa, starannie badając nosem pień i sąsiadujące z nim suche zioła i patyki. Zostawia też wiadomość o sobie, pieczętując tu i ówdzie, to i owo kuperkiem. Czuję się jak analfabeta, patrzący na biegłego w czytaniu. Uprzytamniam sobie, jak rozległa sfera informacji jest przed człowiekiem zamknięta".

24 sierpnia 2018

Naukowcy znów apelują do premiera w sprawie Puszczy

 "Grupa ok. 140 naukowców ponownie zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

21 sierpnia 2018

Puszcza Białowieska - raport z dewastacji

Obóz dla Puszczy publikuje:
Z wielkim zainteresowaniem śledzimy kolejne donosy publikowane przez Jana Szyszko i jego popleczników. Nie ominął nas więc także materiał w TVP dotyczący rzekomej hipokryzji środowisk ekologicznych, które stawały w obronie Puszczy Białowieskiej ciętej harwesterami, a teraz nic nie robią, kiedy cięte są lasy gospodarcze i prywatne w Niemczech.
Jest to tak absurdalny materiał, że w zasadzie nie wiemy od czego zacząć, ale spróbujemy w punktach zadać kilka pytań.

18 sierpnia 2018

Miłosz o Puszczy

Tak mi się dzisiaj, wędrując po rezerwacie Ścisłym BPN, przypomniały słowa Czesława Miłosza: "Powinniśmy chronić tę puszczę jako nasz posag we Wspólnocie Europejskiej, powinniśmy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do wycinania starych drzew. I to jest moje głębokie przekonanie, łączę się w tym z wieloma ludźmi, którym zależy na tej właśnie ochronie przyrody".

23 lipca 2018

Brakuje nam prostoty


Z zapisków Janusza Korbela: chińskie przysłowie mówi: powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a może zapamiętam, zaproś mnie, a zrozumiem. Piękno jest zrozumieniem, bo piękno jest doświadczeniem, a nie gadulstwem, nie przyglądaniem się. Shakersi, którzy stworzyli może najwięcej pięknych form w zachodniej tradycji śpiewali w swoim hymnie: Żyć prosto jest darem niebios; bo darem niebios jest być wolnym. Piękno to wolność. Dlatego dzika przyroda jest piękna.

18 lipca 2018

Leśny obóz



W Puszczy Białowieskiej skończył się właśnie bardzo nietypowy i eksperymentalny obóz- tylko dla dziewczynek. Zorganizowała go nieformalna grupa o nazwie Kolektyw wPuszczony- młode, aktywne i kreatywne kobiety, którym bliska jest Puszcza Białowieska i idee działania na rzecz innych kobiet. 

17 lipca 2018

Poezja w Puszczy

Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu TROPINKA serdecznie zaprasza 15 września 2018 wszystkich kochających poezję i Puszczę Białowieską. Tego dnia odbędzie się druga edycja "Poezji w Puszczy" (cykl "Spotkania na Tropince", wstęp bezpłatny). Spotkamy się w Świnorojach, przy Dworku Rousseau. Stamtąd wyruszymy na poetycki spacer po Prastarym Lesie. Potem, w Chacie Kulturalnej, Piotr Brysacz - autor książki "Czyżyk na drogę" spotka się z jedną z jej bohaterek, Anna Kamińską.

16 lipca 2018

Puszczański Punkt Informacyjny

W Teremiskach, w dawnej szkole, powstało miejsce, którego nie wolno ominąć. To Puszczański Punkt Informacyjny, czynny codziennie od 11 do 18. Dyżurujące w nim osoby mówią po angielsku, doskonale orientują się w historii Puszczy Białowieskiej, doradzą, gdzie i co warto w niej zobaczyć, a także podzielą się wiedzą na temat bieżących problemów tego wyjątkowego Lasu. Udostępnią mapy, adresy kwater turystycznych i kontakty do przewodników, oprowadzających po Rezerwacie Ścisłym.

10 lipca 2018

Jak to było w Puszczy

"Dyrektor wywiad o niepotrzebnej wycince w puszczy zaczyna od negowania słowa „wycinka", a powinien zacząć od tego, że jest jednym z jej autorów. Za czasów ministra Szyszki pan Konieczny piastował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska i odpowiadał za Puszczę Białowieską. Miał możliwość powstrzymania harwesterów, oszczędzenia cennych partii starodrzewów, ale tego nie zrobił, mimo wielu apeli i próśb. Nie reagował też na brutalność straży leśnej wobec manifestantów. Po odwołaniu Szyszki i ówczesnego dyrektora LP Konrada Tomaszewskiego Konieczny nie poniósł żadnych konsekwencji – zajął miejsce tego ostatniego i przemówił głosem ekologa: wprowadzenie harwesterów było błędem."
Co naprawdę działo się w puszczy
Więcej "bajek" dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego prostuje Michał Książek w artykule w linku powyżej, naprawdę warto przeczytać jak mamiona jest opinia publiczna w sprawie wycinek w Puszczy przez ludzi, których zawodowym obowiązkiem jest podobno ochrona polskich lasów.

6 lipca 2018

Choroba złej przestrzeni

Podobno w Polsce, poza Auschwitz-Birkenau najbardziej odwiedzanymi miejscami są Wieliczka i Puszcza Białowieska.

3 lipca 2018

W ostatni słoneczny dzień

Po dwóch słonecznych i bardzo suchych miesiącach w Puszczy zaczęło padać. Te zdjęcia z Rezerwatu Ścisłego zrobione zostały dosłownie na chwilę przed ulewnym deszczem, który jakoś nie może się skończyć...

27 czerwca 2018

Puszcza pod koniec czerwca

Dawno nie było już zdjęć z Puszczy, a ściślej, z jej najcenniejszej części- Rezerwatu Ścisłego. Obiecuję poprawę, a poniżej kilka fotek z dzisiejszego spaceru...

14 czerwca 2018

Wesele w Domu na Wschodzie

Dom na Wschodzie to miejsce wypoczynku, wegańskiej kuchni, spotkań z dobrą muzyką i dziką przyrodą, stworzone przez Joannę i Marka na skraju Puszczy Białowieskiej. To także miejsce, gdzie od samego początku ( uroczysty „początek” miał miejsce w sierpniu 2015 r.) mówi się o ochronie Puszczy Białowieskiej, a gdy potrzeba- staje się w jej obronie. 2 czerwca br. Joasia i Marek wzięli ślub. W Domu na Wschodzie oczywiście!

1 czerwca 2018

"Zakomarzona" Puszcza

Miliony "wściekłych" komarów, atakujących bez przerwy pomimo świetnego podobno repelentu- to najkrótszy opis dzisiejszej wycieczki do Rezerwatu Ścisłego BPN. Poza tym-pięknie...

30 maja 2018

Żubr za płotem


Jakiś czas temu w jednej z puszczańskich wsi pojawił się żubr, nazwany Wojtkiem. Do innej, od dwóch miesięcy, przychodzi Duży.

25 maja 2018

List Koalicji "Kocham Puszczę"

Informacja prasowa - 25 maja, 2018
Koalicja Kocham Puszczę podjęła decyzję o nieprzystępowaniu do stworzonego przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka zespołu ds. Puszczy Białowieskiej ze względu na to, że zespół zdominowany jest przez osoby aktywnie popierające decyzje ministra Jana Szyszki dotyczące wycinki [1]. List w tej sprawie koalicja wysłała do Ministerstwa Środowiska.

23 maja 2018

Nie myśl, co możesz z Puszczy wziąć, tylko co możesz jej dać

22 maja w kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyło się 50. jubileuszowe spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, jak zwykle prowadzone przez prof. Piotra Skubałę i Ryszarda Kulika. Tym razem gościem była Beata Hyży-Czołpińska – scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych ( także o Puszczy Białowieskiej), fotografująca Puszczę i aktywnie działająca w jej obronie. Rozmowę z gościem poprzedziła projekcja filmu "Miejsce w raju" (reż. Beata Hyży-Czołpińska), uhonorowanego Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

21 maja 2018

Nagroda dla Jacka Kusza

Jacek Kusz, fotografik związany z Puszczą Białowieską, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko w prestiżowym konkursie Grand Press Photo 2018 za reportaż z obrony Puszczy.
Jacek od lat przyjeżdża do Puszczy Białowieskiej i robi tu zdjęcia czarno-białe, na kliszy. To nie jest fotograf "ładnych", kolorowych obrazów. Jego pasją jest dzika przyroda, mnóstwo nocy spędził w lasach, śpiąc tylko pod płachtą. Kilkakrotnie brał też udział w akcji "Rykowisko dla jeleni nie dla myśliwych".

17 maja 2018

Światełko w tunelu

"Rzecznik MŚ wyjaśnił w rozmowie z PAP, że minister Kowalczyk podjął taką decyzję w poniedziałek. Teraz dokument musi uchylić dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Według rzecznika powinno się to stać w ciągu kilku dni.
"Uznaliśmy, że skoro ta decyzja była m.in. w uzasadnieniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, należy ją uchylić i wypracować metody ochrony Puszczy Białowieskiej w konsensusie, w dyskusji ze wszystkimi środowiskami" - powiedział szef resortu środowiska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak dodał, nowe decyzje ws. Puszczy Białowieskiej mają zostać wypracowane przez ekspertów. Zespół ma zostać powołany w tym tygodniu. "Na podstawie planu ochrony lasu, który będzie zresztą opracowany z rekomendacji zespołu eksperckiego, który powołamy w tym tygodniu, będą nowe rekomendacje, a więc i nowe decyzje" - uściślił dopytywany przez dziennikarzy minister."
Więcej:
Min. Kowalczyk wydał polecenie uchylenia decyzji ws. usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej

16 maja 2018

Dzień Szwajcarski


Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Tropinka po raz kolejny zaprasza do miejscowości Świnoroje na wydarzenie z cyklu "Spotkania na granicy". Szczegółówy program tutaj: https://www.facebook.com/events/228022991269705/

11 maja 2018

List w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej i dobrego imienia Polski


Białowieża, Wrocław 6. 05. 2018

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Dotyczy: przyszłości Puszczy Białowieskiej i poprawy wizerunku Polski w świecie

10 maja 2018

Uniewinnieni


Dzisiaj Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił kolejnych siedmiu obrońców Puszczy Białowieskiej, blokujących harwestery w ramach protestu przeciwko wycince Puszczy w czerwcu 2017 roku. Sąd stwierdził, że aktywiści Greenpeace, Dzikiej Polski i Pracowni działali w stanie wyższej konieczności,  w głębokim przekonaniu ratowania dobra wspólnego, służącego całemu społeczeństwu. Sędzia Wasilewski podkreślał, że obrońcy Puszczy poświęcili swój czas, środki finansowe i zaryzykowali odpowiedzialnością przed sądami, by uniemożliwić dalsze bezprawne działania. Prawo zostało więc złamane przez Lasy Państwowe!
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,23382467,obroncy-puszczy-bialowieskiej-uniewinnieni-prawomocnie.html?disableRedirects=true#Z_BoxLokBialImg&a=179&c=106

20 kwietnia 2018

Wieczór z profesorem Tomaszem Wesołowskim

W ramach Zielonego Kwietnia, ostatni wtorkowy wieczór wypełniło spotkanie z prof. Tomaszem Wesołowskim, jednym z najważniejszych na świecie badaczy ptaków i międzynarodowym autorytetem w sprawach przyrody. 

12 kwietnia 2018

Krótki spacer po wiosennej Puszczy

Jeszcze 2 kwietnia leżał tu śnieg, a tydzień potem ( zdjęcia są z 9 kwietnia) temperatura przekroczyła 20 stopni i zrobiło się lato. Co prawda nie widać jeszcze tego po Puszczy- dno lasu dopiero zaczyna się zielenić, bo wegetacja "ruszyła" o tydzień później niż zazwyczaj, ale w powietrzu czuje się MOC, która pcha wszystko, co żyje do góry, do światła, do wzrostu!

4 kwietnia 2018

Lany Poniedziałek w Puszczy

Z notatnika pod datą 2 kwietnia 2018:
Nie mogę, no po prostu nie mogę siedzieć przy wielkanocnym stole, gdy wreszcie przestało padać. I choć nad Puszczą niebo jeszcze zachmurzone, a nogi zapadają się po kolana w błocie- idę! 

3 kwietnia 2018

Nasadzenia – dlaczego szkodzą Puszczy Białowieskiej

W Puszczy rozpoczęto akcję nasadzeń: w miejscach ubiegłorocznych wycinek leśnicy sadzą wyhodowane w szkółkach sadzonki drzew. Twierdzą, że to konieczne, by przyspieszyć regenerację lasu. Przedstawiamy dziesięć argumentów, że jest całkowicie inaczej i że nasadzeń, zwłaszcza w drzewostanach ponad stuletnich, należy natychmiast zaprzestać.