Strony

25 grudnia 2016

23 grudnia 2016

Tniemy – każdy pretekst jest dobry...

Jak donosi Fundacja Dzika Polska, zwiększyła się roczna wycinka Puszczy:
„Niestety, tuż przed świętami nie mamy dla Was dobrych wieści z Puszczy. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Dyrektor Generalny LP zgodził się zwiększyć na wniosek RDLP w Białymstoku zasadnicze roczne pozyskanie o 9,2 tys m3 w Nadl. Browsk, 9,2 tys m3 w Nadl. Hajnówka (zwiększenie rocznego pozyskania o 47,9%) oraz 3 tys m3 w Nadl. Białowieża.

NAUKA DLA PRZYRODY

https://www.facebook.com/wierzewbialowieze/
„Nauka dla przyrody” to inicjatywa naukowców z kilkunastu uniwersytetów i instytutów Polskiej Akademii Nauk, którzy spotkali się w dniach 10-11 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie ona forum merytorycznej dyskusji o stanie i metodach ochrony przyrody w Polsce. Do tej pory opinie i rekomendacje w tych kwestiach wydawane były niezależnie przez poszczególne instytucje i badaczy. Choć były one przygotowywane z dbałością o naukową poprawność, ich siła i słyszalność słabły przez ich rozproszenie.

20 grudnia 2016

XX rocznica powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego

W tym roku przypada ważna rocznica dla Puszczy Białowieskiej. 20 lat temu, czyli w 1996 r., dzięki ogromnemu zaangażowaniu naukowców związanych z Puszczą Białowieską i Białowieskim Parkiem Narodowym oraz aktywistów (słynna akcja „Pień pod Sejmem RP” z 1994 r.) rząd Premiera Włodzimierza Cimoszewicza podjął decyzję o poszerzeniu BPN o 5100 ha. Dzięki temu obszar chroniony powiększył się prawie o 100%.

17 grudnia 2016

Konferencja Naukowa Projektu Life+ Forbiosensing

W dniach 30.11 – 02.12 2016 r. odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa Projektu LIFE+ ForBioSensing, przedstawiono na niej aktualny stan Puszczy Białowieskiej na podstawie pierwszych wyników monitoringu dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych uzyskanych w ramach projektu.

9 grudnia 2016

Czarne chmury się zbierają…

Na razie w Puszczy względny spokój, ale „dobra zmiana” nie ustaje w wysiłkach, aby dobrać się do polskiej przyrody, wcześniej czy później odbije się to też na Puszczy.

25 listopada 2016

Ekologianom dać odpór!

Ostatnio w mediach zauważalna jest kontrofensywa środowisk nieprzychylnych ekologianom.
Na początek polecam wywiad z przewodniczącym Naukowej Rady Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów RP, słynnym już prof. dr hab. Januszem Sową z WL Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pisaliśmy już o nim, a jakże. Pisał też Wajrak. Onże jest autorem nowotworu językowego – ekologianie, czyżby chodziło o mieszkańców Ekologii? :)

19 listopada 2016

Tajne łamane przez poufne

Ministerstwo Środowiska odmówiło Stowarzyszeniu Sieć Obywatelska Watchdog Polska ujawnienia dokumentów dotyczących wzmożonej wycinki w Puszczy Białowieskiej, którą zainteresowała się nawet Komisja Europejska.Uzasadnienie ministerstwa jak zwykle pokrętne i oparte na nieprzychylnej dla Watchdog interpretacji kruczków prawnych.
Link do tej odpowiedzi: Decyzja MŚ
Skoro intencje MŚ w sprawie Puszczy były takie czyste, a KE czepiała się nie wiadomo czego, to dlaczego ukrywa się przed obywatelami dokumentację, która i tak zapewne miała czysto formalny charakter, a może nie?

17 listopada 2016

I po zimie...

Zima w Puszczy Białowieskiej trwała dokładnie 5 i pół dnia.
Kto tu wtedy przyjechał, zobaczył magię!
Przedwczoraj przyszła odwilż i zostały tylko te zdjęcia...

11 listopada 2016

Biało w Puszczy

 Jeszcze mamy kalendarzową jesień, a śnieg już poprószył, ciekawe czy utrzyma się do zimy? :)

8 listopada 2016

Nagrodzony film o Puszczy

Na IV Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu, film  „Środek puszczy najbliżej absolutu” w reżyserii zaprzyjaźnionej z nami Beaty Hyży-Czołpińskiej otrzymał cenne wyróżnienie w kategorii film dokumentalny.
Można i teraz wręcz trzeba go obejrzeć pod adresem:
https://bialystok.tvp.pl/25882879/srodek-puszczy-najblizej-absolutu
Fotki z planu - dzięki uprzejmości reżyserki :)

7 listopada 2016

Dwugłos na temat Puszczy

Południk Wildsteina
"Opozycja i ekolodzy alarmują, że wycinana jest Puszcza Białowieska. Rząd i Lasy Państwowe twierdzą, że to naturalna obrona przed szkodnikiem. Czy wycinka w Puszczy Białowieskiej jest niezbędna? Czy pozostawienie naszego dobra – lasów państwowych – w rękach jednej korporacji jest właściwe?"

2 listopada 2016

Puszcza Białowieska w TVP

Warto obejrzeć, ponieważ w zalewie propagandy promującej "dobrą zmianę" w Puszczy rzadko można w TVP natrafić na głos rozsądku.
Sonda 2 odc. 37, Puszcza Białowieska

1 listopada 2016

Hołd PROP dla polityki MŚ

Państwowa Rada Ochrony Przyrody w nowym składzie, już po ministerialnych czystkach, o których kiedyś pisaliśmy, opublikowała właśnie ze sporym opóźnieniem lipcowe stanowisko w sprawie stanu Puszczy Białowieskiej.
No cóż, przyszła „dobra zmiana” i to, co rada w starym składzie krytykowała, dziś jest chwalone. Wycinanie jest „ochroną”, martwe drewno jest be, bo szkodzi kwiatkom, kornik to wróg, gospodarka „wielofunkcyjna” to podstawa itd
Zresztą, poczytajcie sami, jednym słowem – panegiryk wobec polityki leśnej MŚ pod wodzą Szyszki.
Stanowisko PROP w sprawie stanu Puszczy Białowieskiej

28 października 2016

Puszcza o świcie

Jesienna Puszcza przed wschodem słońca.
Zimno, obco i ciemno.
Bardzo ciemno...
I nagle świta.
Pierwsza smuga słońca pada na ułamaną gałąź.
W kolejnej widzę pień potężnego dębu.
Idę od jednej plamy światła do drugiej fotografując to, co podsuwa mi sam las.
Słońce dźwiga się wyżej.
Robi się coraz jaśniej i chyba trochę cieplej, choć cały czas szczękam zębami.
A potem, znowu nagle, jest już dzień.

27 października 2016

Duda w Puszczy echem Szyszki

Jak donoszą Lokalsi przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej przedwczoraj nawiedził Puszczę Białowieską Andrzej Duda:
"Na trybunach pojawiły się klasyczne Sanciarskie banery. Prezydent, cóż, powiedział, że miejscowa ludność najlepiej wie, ile można wyciąć, żeby nie szkodziło to puszczy - relacje z jego wypowiedzi znajdziecie dziś w wielu miejscach w mediach. A nam udało się w biegu i mimo ulewnego deszczu wręczyć mu nasze pismo, w którym prosimy go o pójście w ślady prezydenta Kaczyńskiego ws. ochrony Puszczy i stworzenie prezydenckiej inicjatywy, która włączyłaby do dyskusji wszystkich, którzy obecnie zostali wykluczeni przez ministerstwo środowiska, czyli także tych, którzy są przeciwni wycince."

22 października 2016

Walka z nieobecnym kornikiem


Zgodnie z wytycznymi Lasów Państwowych usuwanie drzew zasiedlonych przez kornika ma sens w okresie jego aktywności, gdyż kornik zimuje głównie w ściółce. Podobnie jak rok temu również w tym roku leśnicy walczą z kornikiem w Puszczy, usuwając świerki pozbawione kory, a więc takie, z których kornik już dawno wyleciał.

21 października 2016

Hubertus w Spale


Akcja miała miejsce jakiś czas temu i odbiła się głośnym echem w mediach:
Poruszający protest przeciwników myślistwa
Nieco histerycznie, nawet w łowieckich: Weganie na pokocie
Jednak osobiste, niepublikowane nigdzie zdjęcia od jednego z uczestników dostaliśmy dopiero wczoraj.
Napisał m.in.: „Nikt z nas nie ucierpiał, nikogo nie zamknęli, jedną osobę skuli, kilka osób spisali. Akcja poszła w świat. Dla dobra wszystkich istot”.

19 października 2016

"Naszym okiem" na Beatę

Dziś o 14.20 i 23.35, w TVP 3 w całej Polsce można będzie zobaczyć Beatę Hyży-Czołpińską — której zdjęcia i filmy często goszczą na naszym blogu — w nietypowej roli. Tym razem nie reżyserki, autorki programu, lecz jego bohaterki.
Cykl „Naszym okiem” pokazuje najlepsze polskie filmy, a prowadząca program Magda Michalak rozmawia z ich twórcami. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, a konkretnie leśniczówki „Dziedzinka”, Beata opowiada o realizacji filmu „Miejsce w Raju”, na pewno dobrze znanego naszym czytelnikom.

27 września 2016

Arogancja władzy

Kilka dni temu Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Ministra Środowiska w sprawie zwiększenie wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej.
Więcej w tej sprawie
Skarga w całości
Czekaliśmy cierpliwie, co z tego wyniknie i wreszcie pojawiła się odpowiedź na stronach MŚ.
Jak można się było spodziewać kuriozalna w argumentacji i arogancka w stylu, a co najzabawniejsze zupełnie niemerytoryczna. Rzecznik prasowy MŚ odpowiada instytucji państwowej, jaką jest RPO niczym jakiemuś kolesiowi, prawi mu morały, daje dobre rady, a przy tym nie odnosi się do konkretnych zarzutów wobec uchybień MŚ zawartych w skardze, bo oczywiście „wie lepiej” i to jego zdaniem wyczerpuje całą argumentację – ciekawe co na to powie sąd, gdzie sprawa na pewno trafi?

19 września 2016

Jannes w Puszczy

Kilka dni temu przebywał w Puszczy Białowieskiej holenderski niezależny dziennikarz Jannes van Roermund, który przygotowuje artykuł dla magazynu Down to Earth o zagrożeniach dla Puszczy, które spowodowane są niedawnymi decyzjami ministra środowiska – pisaliśmy o tym nie raz.

16 września 2016

Rykowisko trwa...

To nie melina, lecz wnętrze jednej z ambon tuż przy granicy Białowieskiego Parku Narodowego.
Uważajcie na siebie podczas rykowiska, gdyż jak widać myśliwi za kołnierz nie wylewają. Kilka lat temu pomylili żubra z dzikiem.

15 września 2016

Dobry żart :)

What's the fuck? - pyta Jannes van Roermund
 - holenderski dziennikarz w rezerwacie Szafera
"Prof. Szyszko do europosłów: jesteśmy gotowi pomóc państwom UE odbudować stan środowiska, który został tam zdegradowany. Chcemy wzorować się na aktualnych działaniach w Puszczy Białowieskiej.

13 września 2016

Majańska ceremonia w intencji ochrony Puszczy

Przygotowanie miejsca na ogień - najpierw musi być ono oczyszczone z metalu
Niedawno Białowieżę odwiedziła Majanka Shuni Giron – pochodząca z Gwatemali działaczka na rzecz kultury Majów.

9 września 2016

Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych

Jak co roku we wrześniu odbywają się różne akcje pod wspólnym hasłem "Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych":

8 września 2016

Ochrona czy dewastacja?

Minister Szyszko zapewnia w Brukseli o doskonałej ochronie Puszczy na specjalnej wystawie, a tymczasem jego podwładni wycinają drzewa i niszczą glebę w obszarze chronionym Puszczy — rezerwacie im. W. Szafera. Samą wycinkę przy szosie można zaakceptować ze względu na bezpieczeństwo kierowców, ale chyba są inne, mniej inwazyjne metody jej realizacji?

22 sierpnia 2016

Koncert dla Puszczy i Janusza

Z powodu wielodniowego przebywania w szuwarach bez dostępu do internetu wpis jest mocno nieaktualny, ale lepiej późno niż wcale :)
12 sierpnia odbył się w Białowieży "Koncert dla Puszczy i Janusza", impreza była zarazem upamiętnieniem pierwszej rocznicy śmierci Janusza Korbela oraz apelem o lepszą ochronę Puszczy Białowieskiej wciąż zagrożonej, tym razem "dobrą zmianą" w wydaniu ministra środowiska.

11 sierpnia 2016

Czytanie Puszczy – „Nasze dziedzictwo”

Kolejny odcinek cyklu CZYTANIE PUSZCZY Beaty Hyży-Czołpińskiej 1 lipca w paśmie regionalnym TVP S.A. w całej Polsce!
Serdecznie zapraszamy jutro, 12 sierpnia 2016 roku, na kolejny odcinek CZYTANIA PUSZCZY pt. „Nasze dziedzictwo”.
Emisja w TVP Regionalnej w całej Polsce o godz.6.00, 14.50 i 1.25 w nocy.

7 sierpnia 2016

Nadrabiamy zaległości

Po wyjazdowej przerwie nadrabiamy zaległości, na początek interesujące linki i cytaty na zachętę:
Zielone ludziki ministra Szyszki
Wiceprezes stowarzyszenia Santa - Leon Chlabicz twierdzi, że: „przyroda nie potrzebuje ochrony. Nie po to została stworzona, żeby ją chronić. Drzewo jest przygotowane na to, że zostanie ścięte i użyte z korzyścią dla człowieka. Pozbawienie tego celu żywej rośliny, myślącej, o określonej inteligencji jest pozbawieniem jej celu życia”.

18 lipca 2016

Komentarz do komunikatu RDLP w Białymstoku ws. trwającej gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej

Najcenniejszym, a zarazem dominującym w Puszczy Białowieskiej siedliskiem są siedliska lasowe, czyli grądy w których powinny dominować liściaste gatunki drzew. Zajmują one 29 tys. ha z 49 tys. ha zagospodarowanej części Puszczy.

15 lipca 2016

UNESCO ws. Puszczy

UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej: Polska musi zagwarantować ochronę wyjątkowych wartości Puszczy

Komentarz ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Greenpeace Polska, Fundacji Greenmind, WWF Polska, Fundacji Dzika Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Obradujący w Stambule Komitet UNESCO zobowiązał Polskę do ochrony starych drzewostanów Puszczy Białowieskiej oraz wezwał ją do wyciągnięcia wniosków –
w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – z raportu z czerwcowej misji terenowej IUCN w Białowieży.

14 lipca 2016

Filmy o Puszczy

W piątek 15 lipca 2016 roku TVP Regionalna w całej Polsce pokaże 2 filmy "puszczańskie" w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej.

13 lipca 2016

Po co nam puszcze

Rzadko można przeczytać na temat ochrony przyrody w Polsce coś równie mądrego jak artykuł prof. Januarego Weinera. Artykuł zamieścił portal Instytutu Biologii Ssaków PAN pod linkiem:
Po co nam puszcze

7 lipca 2016

Czytanie Puszczy – „Szacunek do drzewa”

Wiktor Kabac jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu CZYTANIE PUSZCZY w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej.

4 lipca 2016

Nad rzeką Orłówką

Rzeka Orłówka jest prawostronnym dopływem Narewki. Płynie przez środek Obszaru Ochrony Ścisłej BPN. Po obu jej stronach rosną lasy łęgowe olszowo- jesionowe.



Tama bobrowa





30 czerwca 2016

Czytanie Puszczy – „Nasi sąsiedzi”

Kolejny odcinek cyklu CZYTANIE PUSZCZY Beaty Hyży-Czołpińskiej 1 lipca w paśmie regionalnym TVP S.A. w całej Polsce!

29 czerwca 2016

Czytajcie „Boćka” – Puszcza w czasach zarazy

Polecamy lekturę najnowszego numeru „Boćka”, pisma wydawanego przez Klub Przyrodników. Na zachętę znakomity wstępniak Andrzeja Jermaczka, który wyjaśnia o co chodzi „w sprawie Puszczy”.

24 czerwca 2016

Naukowiec o Puszczy - głos rozsądku

Polecamy lekturę ciekawej rozmowy z dr hab. Bogdanem Jaroszewiczem na temat Puszczy Białowieskiej w serwisie Nauka online, serwisie magazynu PAN Akademia:
Szept i krzyk na Puszczy – cz. 1

23 czerwca 2016

Powtórka z Czytania Puszczy

Moi drodzy, wierni fani cyklu CZYTANIE PUSZCZY :)
Przez całe wakacje wszystkie odcinki będą powtarzane w kolejne piątki w paśmie regionalnym TVP S.A. w całej Polsce!

22 czerwca 2016

Wsparcie rośnie

"Do obrony Puszczy Białowieskiej dołączyli polscy artyści. Swoje wsparcie dla ochrony Puszczy Białowieskiej wyrazili: Magdalena Cielecka, Gaba Kulka, L.U.C (Łukasz Rostkowski), Małgorzata Kalicińska, Mela Koteluk, Joanna Rajkowska, Artur Barciś, Piotr Rogucki, Małgorzata Szumowska, Sylwia Chutnik i Maja Ostaszewska"
Można ich wypowiedzi zobaczyć w poniższym matariale:

21 czerwca 2016

Nie ma żadnej wycinki i nie będzie

"– W tej chwil Puszczy Białowieskiej na pewno nie ma rzekomej wycinki. Tej wycinki nie ma i nigdy nie będzie – zapewniła w sobotę w TVP Info Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. – Jedyne, co się w tej chwili dzieje w Puszczy Białowieskiej, to przy szlakach turystycznych usuwane są drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu. Te drzewa są ścinane i pozostawiane do naturalnego rozkładu. One grożą połamaniem, konary mogą spaść komuś na głowę – wyjaśniła.
Dodała, że od początku roku usuniętych zostało 1,1 tys. zagrażających bezpieczeństwu drzew, natomiast „takich martwych przy szlakach jest 60 tysięcy”."

Lasy Państwowe ustami przepięknej Anny Malinowskiej zapewniają zaniepokojone społeczeństwo, że w Puszczy Białowieskiej nic złego się nie dzieje, nie ma wycinki i jej nigdy nie będzie – trzymamy za słowo Panią rzecznik i przypomnimy o tym w odpowiednim czasie :)
Całość do obejrzenia i przeczytania tutaj.

18 czerwca 2016

Ministerstwo jak zawsze zaskoczone

"Jak wynika z dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez wiceministrów środowiska Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego oraz Andrzeja Koniecznego, resort środowiska nie przyznaje się do wiedzy o wszczęciu przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce w sprawie Puszczy Białowieskiej."

16 czerwca 2016

Komisja Europejska: wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem

Komisja Europejska: wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem

Dziś Komisja Europejska ogłosiła, że wszczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi w związku z przyjęciem przez ministra Szyszko dokumentu, który pozwala na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo ma miesiąc na odpowiedź.

14 czerwca 2016

Ratujmy Puszczę Białowieską - film UŚTV

Film pt. „Sacrum czy profanum? Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego o Puszczy Białowieskiej”
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przedstawiają swoją opinię w filmie nakręconym przez Telewizję internetową Uniwersytetu Śląskiego na temat sporu wokół Puszczy Białowieskiej spowodowanego gradacją kornika. W materiale wypowiadają się różni specjaliści: botanik, ekolog lasu, ekolog gleby, fizjolog zwierząt, prawnik, historyk literatury i literaturoznawca, próbując odpowiedzieć na pytanie: czy Puszcza Białowieska przetrwa, czy stanie się kolejnym lasem gospodarczym?

13 czerwca 2016

Strażnicy Puszczy Białowieskiej - Polakpotrafi.pl

JAK DZIAŁAMY DLA PUSZCZY?
"Jesteśmy na miejscu i stale, od lutego 2016 roku monitorujemy las. Namierzamy wycinki drzew w strefach chronionych UNESCO i w cennych starodrzewiach. Sprawdzamy składnice ściętych drzew i dokumentujemy przypadki niszczenia siedlisk rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Informujemy o aktualnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej i ujawniamy przypadki nadużyć. Zebrane przez nas dane trafiają do raportów opracowywanych dla Komisji Europejskiej i UNESCO."