Strony

30 marca 2011

The Guardian w gospodarczej części Puszczy

Dziennikarze The Guardian wspólnie z Robertem Cyglickim z Greenpeace i Adamem Bohdanem z Pracowni odwiedzili zagospodarowaną część Puszczy. Mieli tam okazję zobaczyć realizowane w okresie lęgowym ptaków prace gospodarcze na obszarze Natura 2000

29 marca 2011

Powstanie Plan Zadań Ochronnych i portal informacyjno-dyskusyjny

Podczas pierwszego spotkania zorganizowanego przez wykonawcę projektu Planu Zadań Ochronnych dla Puszczy Białowieskiej (tj. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku), wykonawca przedstawił ideę portalu informacyjnego, na którym przedstawiana będzie aktualna dokumentacja, dane terenowe i inne informacje, a także linki do dyskusji na temat projektów, np. powstającego w tym samym biurze Planu Urządzenia Lasu dla PB.

28 marca 2011

Dziennikarze w Puszczy

Brytyjski The Guardian za tydzień wydrukuje artykuł o Puszczy Białowieskiej. Dzisiaj towarzyszyłem dziennikarzom z działu ekologicznego z tego dziennika w poznawaniu obszaru ochrony ścisłej. Lasem gospodarczym nie byli zainteresowani. Przyjechali do Puszczy z lasu deszczowego w Brazylii - do Puszczy a nie do hodowli lasu. Więc jednak czymś ta nasza Puszcza przyciąga - i nie są to ekologiczne metody gospodarowania, a cechy lasu pierwotnego, które można tutaj ciągle oglądać (nie zgadzam się z glosami, żeby nie mówić o pierwotności a nawet naturalności). Przy okazji kilka zdjęć wczesnej wiosny z Białowieskiego Parku Narodowego. "Życzliwego" anonima, który zawsze grozi, ze informuje RDOŚ albo dyrektora BPN o możliwości popełnienia wykroczenia  chcę od razu uspokoić: szkoda zachodu - zapłacili kilkaset PLN za fotografowanie, co więcej wynajęli pensjonat Wejmutka w Białowieży i zostawiają na miejscu pieniądze.

27 marca 2011

Chłodna wiosna

Mróz w nocy i chłód w ciągu dnia powodują, że tegorocznej wiosny rzeczki puszczańskie nie są tak rozlane jak w latach poprzednich, kiedy po zimie następowało silniejsze ocieplenie. Ziemia w lesie, nieraz przykryta śniegiem, jest jeszcze dość zmarznięta. Na zdjęciu żeremie przy drodze do Pogorzelec, nad doliną Narewki

25 marca 2011

Przerobić Wawel na cegły, przerobić Puszczę na deski...

Pod postem nt. poparcia przez rząd proponowanych zmian w ustawie ukazało się sporo komentarzy i rozwinęła się dyskusja wracająca do kwestii czy samorządy dobrze zrobiły odrzucając umowę dot. Białowieskiego Programu Rozwoju. Przy okazji anonimowi przeciwnicy ekologów próbowali znów przypisać im nieszanowanie ludzi, straszyli utratą pracy przez kilkadziesiąt tysięcy osób (w całym powiecie mieszka ok. 40 tys) sami zresztą nie potrafiąc ukryć negatywnych emocji, przejawiających się w różnych „lekko szyderczych” określeniach i epitetach, i skłonności do posługiwania się agrumentami ad personam. Ale to temat dla psychologa. Udało mi się jednak z tych anonimowych wpisów wyłowić kilka twierdzeń dotyczących meritum i spróbuję to uporządkować dzieląc się swoimi refleksjami.

21 marca 2011

Rząd popiera zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Znane jest już oficjalne stanowisko rządu w sprawie obywatelskiego projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody. Rząd pozytywnie ocenia zmianę art. 10 (dotyczącego odebrania gminom prawa weta), natomiast negatywnie ocenia art 101 (dotyczący sposobu odwoływania dyrektorów parków narodowych).  Stanowisko można przeczytać tutaj LINK

20 marca 2011

Co wolno i ile to kosztuje w BPN

Ponieważ pod poprzednim postem rozwinęła się dyskusja na inny temat, poruszający kwestię swobód korzystania z obszaru Białowieskiego Parku Narodowego, kilka słów informacji nt. podstawowych zasad zwiedzania. Tutaj możemy to komentować bez mieszania z innymi sprawami. 

19 marca 2011

Za zainteresowania ornitologiczne przed sąd

Mogło by się wydawać, że uczeń liceum, który po zajęciach w szkole zajmuje się rozpoznawaniem ptaków w Puszczy Białowieskiej powinien otrzymać nagrodę za swoje przyrodnicze zainteresowania. Jednak nie w Hajnówce.

17 marca 2011

Puszcza bez człowieka

Wieje. A kiedy wieje po lesie lepiej nie chodzić, a do Białowieskiego Parku Narodowego wycieczek nie wolno prowadzić. Spotkani naukowcy cudzoziemcy też postanowili opuścić las, choć nie kryli zachwytu  i pierwotną puszczą, i ekstremalnymi warunkami. Henrykowi Sienkiewiczowi raczej by się nie podobała ta ilość zmarnowanego drewna, ale kto wie, może zachwycił by się światłem i tajemniczą atmosferą lasu huczącego wiatrem, trzaskającymi drzewami i ostrością widzenia w czystej, przewianej atmosferze.

13 marca 2011

"Ogromne skarby marnują się w puszczy" - trochę historii

W programie białoruskiej telewizji ONT i kablowej telewizji z Hajnówki, a także w wypowiedziach niektórych mieszkańców regionu przewijał się zarzut niegospodarności i marnotrawienia dóbr Puszczy Białowieskiej, przede wszystkim w parku narodowym i w rezerwatach. Nie każdy tak myśli, ale też nie jest to zarzut nowy, ma on nawet „umocowanie” w polskiej kulturze narodowej. Co prawda współcześni nobliści – Czesław Miłosz i Wisława Szymborska – apelowali o objęcie całej Puszczy parkiem narodowym i niewycinanie drzew, ale inny noblista o pseudonimie Litwos miał zupełnie inne zdanie.

12 marca 2011

Dolina Narewki na granicy BPN

... i zwyczajna kaczka nad resztkami śniegu dzisiaj...

10 marca 2011

Nieznane zdjęcie białowieskiego dworca

Tym razem trochę o białowieskich zabytkach związanych z koleją. . Prof. Józef Paczoski nie bez racji pisał, że doprowadzenie do Białowieży linii kolejowej przyczyniło się w zasadniczy sposób do zniszczenia Puszczy w czasie pierwszej wojny światowej i później.

7 marca 2011

Czterometrowy olbrzym

Cały dzień spędziłem dzisiaj w Białowieskim Parku Narodowym, a tu na blogu widzę teraz ponad 60 komentarzy do poprzedniego postu. Proponuję odpocząć od sporów i dzielę się kilkoma dzisiejszymi fotografiami. Naprawdę trudno spotkać świerka, który na wysokości piersi ma cztery metry obwodu. Wszystkie takie kolosy rosną już tylko w Białowieskim Parku Narodowym, chociaż nie walczy się tam z ich "szkodnikami" kornikami. Myślę, że Tomek Niechoda, mierzący olbrzymy od wielu lat, ma i tego osobnika a może wie też jakiej wysokości sięga? Z pewnością jest to wysokość porównywalna z kilkunastopiętrowym budynkiem. Oto i nasz olbrzym:

4 marca 2011

Trzy razy NIE - czyli trudne rozmowy w Hajnówce



Oto nadesłane refleksje i notatki z hajnowskiej konferencji SLD: Wczorajsza konferencja prasowa SLD z udziałem wicemarszałka Jerzego Wenderlicha wpisała się w serie „trudnych rozmów”, jakie od lat mają miejsce w powiecie hajnowskim. W scenariuszu tego wydarzenia były i transparenty (tym razem 3x NIE: „NIE!!! ekoterrorystom!", "Warszawo! nie decyduj jak mamy żyć" i "Nie zamykajcie nas w rezerwatach!")

2 marca 2011

Polityka, polityka - czy Białorusin drwalem być musi?

Jak nas informują uczestnicy dzisiejszej podkomisji sejmowej, projekt obywatelski został skrytykowany przez posła SLD Eugeniusza Czykwina, który sugerował, że grozi on wynarodowieniem Białorusinów.

1 marca 2011

Puszcza chroniona od dzisiaj?

Dzisiaj rozpoczął się okres lęgowy ptaków i – zgodnie z prawem polskim i UE – do 31 sierpnia obowiązuje zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej. Greenpeace zakończył dzisiaj dwutygodniowe leśne patrole w Puszczy, przedstawiając dowody na trwającą, wbrew deklaracjom ministerstwa, wycinkę drzew w miejscach cennych przyrodniczo.