Strony

31 stycznia 2011

Kto naprawdę stworzył pierwszy rezerwat?

Puszcza Białowieska przetrwała do naszych czasów dzięki wielu, różnym czynnikom. Z pewnością jednym z ważniejszych był brak spławnych rzek i oddalenie tego litewskiego lasu od większych skupisk ludzkich. Te przyczyny skłaniały władców do traktowania jej jako łowiska a nie magazynu drewna. Oczywiście, nikt nie chronił puszczy z miłości do przyrody, bo w czasach historycznych takie uczucie nie istniało.

30 stycznia 2011

Puszcza na koniec stycznia

Śniegu niewiele ale wystarczy do nartowania, a zmarznieta woda pozwala chodzić po olsach i dolinach puszczańskich rzeczek. Od tygodnia w promieniu dziesięciu kilometrów spotykam slady dużego wilka, chyba nie jest młody bo powłóczy nogami.

Tydzien wcześniej pojawiły się w rezerwacie trzy

29 stycznia 2011

Kartka z historii

Dostaliśmy dwa ciekawe rysunki z prasy sowieckiej z czasów wojny, kiedy Białowieża należała do Związku Radzieckiego. Okazuje się, że tematem żartów sowieckiej propagandy byli... naukowcy :). Zamiast zajmować się czymś pozytecznym i budować socjalizm mierzyli temperaturę g....
Mamy jeszcze jeden, zabawny aspekt najnowszej historii Białowieży

27 stycznia 2011

Czesław Miłosz był wielkim zwolennikiem objęcia całej Puszczy parkiem narodowym

Rok 2011 jest rokiem Czesława Miłosza. Noblistę z Białowieżą i Puszczą łączyły szczególne więzi. Nikt z luminarzy kultury nie zaangażował się tak bardzo osobiście w ochronę przyrody Puszczy Białowieskiej. Osobiście przyjechał do Białowieży w latach 90. żeby spotkać się z ludźmi starającymi się o objęcie całej Puszczy parkiem narodowym. Później wielokrotnie w wypowiedziach dla mediów, w swojej twórczości i w filmie apelował o objęcie całej Puszczy parkiem narodowym. Jego esej „Rozebrać Wawel na cegły” (Tygodnik Powszechny 1996) był zaangażowaniem artysty bez precedensu po stronie obrońców przyrody.

24 stycznia 2011

Prawo nie chroni polskiej bioróżnorodności. Polityka ekologiczna państwa polskiego nie może być realizowana z powodu veta samorządów lokalnych

Międzynarodowa organizacja prawników ClientEarth, pracująca w Europie i poza nią opublikowała raport "Regulacja tworzenia i powiększania parków narodowych w Polsce". ClientEarth Poland uważa, że obowiązujące obecnie regulacje prawne dotyczące tworzenia i rozszerzania parków narodowych w Polsce są niezgodne z konstytucją oraz standardami międzynarodowymi, i nie spełniają swojej funkcji.

23 stycznia 2011

Puszcza jak tort posypany pudrem i polany śmietaną



Wystarczył dzień opadów przy temperaturze niewiele niższej od zera a Puszcza jest ponownie oblepiona białym puchem. To oczywiście Białowieski Park Narodowy, stąd tyle leżących drzew i grubych pni. Jakość zdjęć niebardzawa, bo zrobione kieszonkowym aparatem-dyktafonem :).

Zima za oknem a tu ocieplenie - jakim cudem?

"Genewa, 20 stycznia 2011 r. - Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) uznała rok 2010 za najcieplejszy w historii, porównując go do 2005 i 1998. Dane WMO nie pokazują żadnych znaczących różnic, pod kątem statystycznym, między temperaturami globalnymi w 2010, 2005 i 1998. [...]
W grudniu 2010 r. zanotowano najcieńszą arktyczną pokrywę lodową w historii, wynoszącą średnio miesięcznie 12 mln km2, a w samym grudniu cieńszą o 1,35 mln km2 od porównywalnego okresu w latach 1979-2000. Pomiar z grudnia jest trzecim najniższym zaobserwowanym od września.
„Dane z 2010 r. potwierdzają znaczący długoterminowy trend ocieplania się klimatu na Ziemi”, powiedział Sekretarz Generalny WMO Michel Jarraud. „Dziesięć najcieplejszych lat w historii zostało zanotowanych od 1998 r.” Koniec cytatu, więcej 

"Należący do agencji Ośrodek Badań Kosmicznych im. Goddarda (GISS) w Nowym Jorku przechowuje dane temperaturowe od 1880 r. Wynika z nich, że ostatnie 12 miesięcy pobiło globalną średnią z lat 1951-80 wynoszącą 14 st. C aż o 0,65 st. Tak ciepło nie było nawet w roku 2005, który NASA uważa za najgorętszy w historii pomiarów, ani w 1998, który trzyma rekord gorąca w wyliczeniach prowadzonych przez brytyjskie Centrum Hadleya." Koniec cytatu, więcej 

Ale oczywiście nasi dyżurni komentatorzy wiedzą lepiej, bo śnieg i mróz za oknem :)

22 stycznia 2011

10 najwazniejszych nowych odkryć naukowych o klimacie

Nasi politycy sprzeczają się o to, kto został przez kogo upokorzony w związku z katastrofą komunikacyjną, mieszkancy Białowieży z dumą stwierdzili niedawno, że odrzucając propozycję powiększenia parku narodowego i przyjęcie milionów na inwestycje ekologiczne zachowali honor,

21 stycznia 2011

Najwyższa sosna w Europie dzisiaj odkryta

Tak niepozornie wygląda (na pierwszym planie) najwyższa w Europie sosna zwyczajną, którą Tomek Niechoda dzisiaj, znalazł, zmierzył i sfotografował. w oddziale 449. Sosna mierzy 45,2 m i jest o prawie dwa metry wyższa od do tej pory uznawanej za najwyższą sosnę Europy, sosny zwyczajnej rosnącej na terenie Niemiec. "Najwyższy czas, żeby także to okazałe drzewo było, podobnie jak inni rekordziści puszczańscy, chronione w ramach parku narodowego. Pokazuje to, że w całej Puszczy nadal znajdują sie ewenementy i wyjątkowe obiekty przyrodnicze w skali europejskiej, zasługujące na park narodowy" - mówi Tomasz Niechoda.

20 stycznia 2011

Zmiany w białoruskim parku

Jak się dowiadujemy, w parku narodowym po stronie białoruskiej nastapila niespodziewana zmiana Nikołaj Nikołajewicz Bambiza pożegnał się z pracownikami i stanowiskiem dyrektora Parku Narodowego Puszcza Białowieska. Jak pisze nasz korespondent decyzja to niespodziewana i rewelacyjna nie tylko dla nas, ale i samych Białorusinów. Dzierżył on wiele lat to stanowisko krzepką łapą usuwając niczym stary spychacz-staliniec ze swojej drogi wszystko co niewygodne, rąbiąc Puszczę jak chciał, zwalniając naukowców, zmniejszając kasę na ich badania. Co bedzie teraz? Białoruś to kraj niespodzianek w ramach systemu budzacego podziw wśród wielu naszych lokalsów, a więc zobaczymy!

O czym jest ten blog

Ostatni wpis, ten o masakrze nietoperzy wzbudził kontrowersje na temat "o czym właściwie jest ten blog". Zatem gwoli wyjaśnienia dyżurnym malkontentom:
1. Ten blog w zamyśle zajmuje się ludzką głupotą, brakiem wyobraźni, często okrucieństwem w kontekście ochrony przyrody.
2. Nie mamy zasobów, ani możliwości zajmować się wszystkim, dlatego Puszcza Białowieska jest tematem wiodącym, bo to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Inne, "pokrewne" wpisy ilustrują, jak w ogóle w Polsce traktuje się przyrodę.
3. To co się dzieje w Puszczy Białowieskiej i z Puszczą jest pochodną ogólnego stosunku do przyrody, do pozaludzkich istot żywych. Krócej, jest odbiciem polskiej mentalności, wręcz elementem kultury. Właśnie te "osiągnięcia" kultury narodu czasem opisujemy, ku nauce i przestrodze.

Jak już ktoś napisał w komentarzach - jak komuś to przeszkadza (a zazwyczaj prawda w oczy kole), to proszę nie wchodzić, nie czytać, a zwłaszcza płaczliwie nie cenzurować w komentarzach.  Najlepiej założyć sobie własnego bloga i pisać tam o czym się chce.

19 stycznia 2011

Masakra nietoperzy w rezerwacie

Gdy się czyta takie rzeczy, to włos się jeży na głowie, a scyzoryk w kieszeni sam otwiera.
Z resztą, przeczytajcie sami - masakra w rezerwacie

Jutro pierwsze czytanie obywatelskiego projektu naprawy ochrony przyrody


Jutro, 20-go stycznia w godzinach 13:45 – 15:30 będzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu, pod którym podpisało się blisko ćwierć miliona obywateli. Projektu zmierzającego do zmiany na konsultacje obecnego prawa, przyznającego weto samorządom w sprawie tworzenia lub powiększania parków narodowych (co narusza prawo polskie i międzynarodowe) , a także wprowadzenia zasady odwoływania dyrektora parku narodowego tylko po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody i z podaniem uzasadnienia. Jest to pierwszy krok w kierunku naprawiania złego prawa dotyczącego ochrony przyrody w Polsce i zastąpienia politykierstwa prawem służącym interesom całego narodu. Czytanie projektu ustawy obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz oświadczenia w imieniu klubów poselskich i kół można oglądać podczas transmisji całości obrad przez internet, ze strony sejmowej (transmisja) oraz ze strony TVN 

18 stycznia 2011

Bez kaloszy Puszcza niedostępna


W Białowieskim Parku Narodowym śnieg zamienia się w wodę. Ziemia nie jest głęboko zmarznięta więc sporo wody wsiąka, ale i tak wiele miejsc jest nodostępnych  bez wysokich kaloszy, które zresztą nie zawsze wystarczają.

17 stycznia 2011

Certyfikacja RDLP Białystok bez Puszczy Białowieskiej?

FSC - Forest Stewardship Council  - to marka, która ma zapewniać, że produkty nią opatrzone są dobre i dla przyrody, i dla ludzi i dla zrównoważonego rozwoju. Jakkolwiek krytykowana za zbytni liberalizm marka FSC ma znaczenie na rynku. Wiele firm nie kupuje drewna pozbawionego certyfikacji FSC. Rzecznik RDLP Białystok Jarosław Krawczyk informuje na stronie regionalnej dyrekcji, że leśnicy z RDLP w Białymstoku rozpoczęli przygotowania do procedury certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC. Decyzją dyrektora RDLP w Białymstoku utworzono grupę 28 nadleśnictw, które poddane zostaną certyfikacji. Do grupy tej nie należą jednak nadleśnictwa z Puszczy Białowieskiej.

14 stycznia 2011

Styczniowe przedwiośnie w Puszczy

Dolina Narewki przecinająca Puszczę w kierunku północnym, wzdłuż obszaru ochrony ścisłej BPN przypomina dzisiaj, w pierwszej połowie stycznia, rzekę na przedwiośniu. Brakuje tylko klangoru żurawi. Rozlana woda kryje ślady regulacji koryta, dzięki czemu krajobraz jest bardziej naturalny.

11 stycznia 2011

Powstanie plan zadań ochronnych dla Puszczy

Fragment mapy PB. Ciemna zieleń to istniejące rezerwaty. Po stronie białoruskiej kolor zielony to ochrona ścisła, bordowy to tzw. obszar użytkowania regulowanego a żółty - strefa rekreacyjna (widoczny tylko fragment cz. białoruskiej)
Jak można przeczytać na stronach BPN najważniejszy dokument dotyczący polskiej części Puszczy Białowieskiej "Plan Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLC 200004 Puszcza Białowieska" będzie sporządzać Biuro Urządzania Lasu z Białegostoku.

Francuskojęzyczne artykuły o Puszczy

W ostatnich dniach ukazały się dwa artykuły Louise Culot o Puszczy Białowieskiej i problemach związanych z jej ochroną. Tutaj link do artykułu: "La dernière forêt primaire d’Europe"  w belgijskim Lalibre belgique 
a tutaj do "Au cœur de la forêt primaire" w szwajcarskim Le Temps 

Adam Bohdan otrzymał międzynarodową nagrodę

Adam Bohdan z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot otrzymał główną nagrodę w dziesiątej jubileuszowej edycji międzynarodowego konkursu „Czyn roku na rzecz ochrony lasów". Na konkurs nadsyłane były nominacje za wkład na rzecz ochrony lasów na Słowacji, w Czechach i Polsce w latach 2008-2009.
Adam od lat działa dla ochrony lasów w Polsce Północno Wschodniej a szczególnie Puszczy Białowieskiej. Spotykały go też różne szykany a nawet straszenia (groźby utopieniem w bagnie, zniszczenie samochodu, a dopiero niedawno został uniewinniony przez sąd po absurdalnych zarzutach o kradzież odkrytego przez niego gatunku).
Gratulujemy nagrody !

7 stycznia 2011

Czy głowa żubra to dobry pomysł na wspieranie szlachetnej inicjatywy?

Białowieski Park narodowy wystawia coś na licytację, by wesprzeć akcję Jurka Owsiaka. Do niedawna licytowano zostanie ojcem chrzestnym nowonarodzonego żubrzątka. W tym roku jest inaczej. Wzbudziło to kontrowersje stowarzyszenia "Empatia" i wielu Internautów i na Facebooku rozgorzała dyskusja. Empatia pisze:

6 stycznia 2011

W Puszczy przed ociepleniem

W rejonie puszczy mróz rano około -10C ale zbliża się ocieplenie. Dzisiaj prawosławna wigilia a jutro Rażdżastwo Chrystowa/ Kaliady. Na zdjęciu tropy zwierząt w dolinie zamarzniętej Orłówki. I jeszcze kilka zdjęć...

3 stycznia 2011

Wątpliwości wokół "dialogu"

Organizacje ekologiczne niezwiązane z lokalnymi ośrodkami decyzyjnymi nie przystąpiły do zaproponowanej „platformy dialogu”. Dlaczego nie chcą rozmawiać?

Każda ochrona to ograniczenie. Wszelkie działania dla ochrony przyrody, kultury, krajobrazu są związane z działaniem dla dobra ludzi, nie robimy tego dla innych cywilizacji. Problem w tym, że ludzie ci mają różne oczekiwania, różne zdania o tym co jest dobre, a do tego ludzie miejscowi (gdziekolwiek) nie zawsze mają tę samą hierarchię potrzeb, co np. mieszkańcy reszty kraju. Do tego jeszcze są interesy branżowe, polityczne, rodzinne – i właśnie przyroda ma to wszystko zaspokoić. Dlatego nie jest z nią najlepiej.

2 stycznia 2011

Zimowa Puszcza

Tak dzisiaj wyglądała zawiana droga do rezerwatu.. noworoczni goscie odsypiali sylwestra
.. a tak wygladał prawdziwy las w tymże obszarze ochrony scisłej.. bez ludzi, za to ze zgromadzeniem zwierząt, które opowiadały sobie o pewnym myśliwym z Narewki, który niedawno podczas polowania zastrzelił przez pomyłkę żubra. Tak mu się głupio zrobiło, że z kolegami żubra zakopali. Ale myśliwy, jak to myśliwy - pożałował trofeum. Kiedy jednak wrócił na miejsce okazało się, że głowę ktoś żubrowi już odciął i ukradł. Zwierzęta puszczańskie opowiadają różne dziwne rzeczy... ile w tym prawdy wie tylko Lasowid - bóstwo lasu odkryte w puszczańskich ostępach przez byłego nadleśniczego z Browska. Tymczasem wszystkie postępowe siły powiatu hajnowskiego starają się o zbudowanie platformy dialogu, żeby powiat rósł w siłę a ludzie żyli dostatniej. O tej platformie wkrótce więcej na naszym blogu.