Strony

31 sierpnia 2020

Puszcza jak tropikalna dżungla


Wędrując ostatnio po Puszczy przypomniałam sobie słowa Lecha Wilczka, który porównał ją do lasu tropikalnego. Zaczęłam szukać w jego książkach i znalazłam!

17 sierpnia 2020

Adam Wajrak w Budzie Ruskiej


Wśród prelegentów drugiego dnia Festiwalu Literackiego „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej był Adam Wajrak. Jak było do przewidzenia- ściągnął tłumy. Nie opowiadał o swojej nowej książce o Arktyce ( tę jeszcze pisze), ale odpowiadał na pytania słuchaczy. A te dotyczyły oczywiście Puszczy Białowieskiej i zwierząt, ale pytano Adama przede wszystkim o zmiany klimatyczne. Poniżej zapis kilkunastu minut rozmowy.

16 sierpnia 2020

Spektakl na Polanie


Moja znajoma z Białowieży powiedziała, że dzięki pandemii odkryła Polanę Białowieską. Dziwne... od roku mieszka 50 metrów od niej! Tłumaczyła, ze dotąd biegała tylko do lasu ( w ramach codziennego treningu) i dopiero zakaz epidemiczny sprawił, że zobaczyła to miejsce. A dla mnie to  magiczna przestrzeń. Zwłaszcza teraz, kiedy każdego wieczoru mam tam zupełnie inny spektakl! Za darmo i na żywo :)

12 sierpnia 2020

Nowi przewodnicy



Białowieski Park Narodowy ma dziesięciu nowych licencjonowanych przewodników.  Celująco zdali wszystkie trudne egzaminy i już od kilkunastu dni pokazują turystom Rezerwat Ścisły - ten najcenniejszy fragment lasu o cechach pierwotnych.  Kim są nowi przewodnicy? Poniżej to, co siedmiu z nich napisało o sobie.

10 sierpnia 2020

Nasi sąsiedzi - pamiętamy



Katarzyna Winiarska od lat zbiera materiały dotyczące historii Żydów białowieskich. Przeszukuje archiwa i zasoby internetowe, przeprowadza wywiady z najstarszymi świadkami w Białowieży i znajduje potomków białowieskich rodzin żydowskich. Stworzyła pierwszy pełny opis społeczności żydowskiej w Białowieży, który został opublikowany w postaci Wirtualnego Muzeum Historii Żydów Białowieskich  www.jewish-bialowieza.pl . Wczoraj, na jego stronie, napisała: 
w niedzielę 9 sierpnia 2020 roku, w 79. rocznicę egzekucji 77 mężczyzn i chłopców żydowskich z Białowieży w dawnej żwirowni koło powstałego rok temu pomnika nie byłam sama – razem ze mną zebrała się grupa mieszkanek i mieszkańców, żeby uczcić pamięć wszystkich Żydów z Białowieży, którzy zostali zamordowani podczas Zagłady. 

7 sierpnia 2020

Janusz




7 sierpnia 2015 roku odszedł Janusz Korbel, założyciel tego bloga. To już 5 lat, a wciąż jest z nami, bo pamiętamy, kochamy, przypominamy Jego słowa, serdecznie go wspominamy... 

5 sierpnia 2020

Puszcza pełna motyli


Od 3 lat spędza w terenie po 10-12 godzin, penetrując miejsca znane i nieznane. Czasem pada ze zmęczenia, jest pogryziona przez gzy, komary, osy i kleszcze, czasem zbierają jej się z bólu łzy. Ale kocha to, co robi. Kto? Agnieszka Aleksiejczuk, która bada motyle w Puszczy Białowieskiej i w jej okolicach. Pierwszy rok to były głównie torowiska i polany puszczańskie, kolejny to doliny rzek i poszukiwania przeplatki aurinii i modraszka alkona, obecny to głównie penetracja puszczańskich borów bagiennych.