Strony

27 września 2015

Co słychać w Puszczy Białowieskiej, czyli wycinamy lasy dla ich dobra

Lasy Państwowe odpowiadając na krytykę organizacji pozarządowych dotyczącą wzrostu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej potwierdzają jedynie nasze najgorsze obawy. Plan Urządzania Lasu, dokument regulujący poziom pozyskania drewna, okazuje się właśnie zbyt ciasny w relacji do apetytu LP na pieniądze ze sprzedaży desek z Puszczy Białowieskiej.

26 września 2015

950 mln dla regionu Puszczy Białowieskiej

"Kilka lat temu samorządy nie zgodziły się na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego. Ówczesna wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska wskazywała, że konieczny jest specjalny program rozwojowy dla puszczy. Program taki proponowali również poseł PO Robert Tyszkiewicz i niezależny senator Włodzimierz Cimoszewicz - przypomniał Górski. [...]
Ze wstępnych danych urzędu marszałkowskiego wynika, że wszystkie planowane inwestycje będą miały wartość ok. 950 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z UE, z różnych programów (m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podlaskiego 2014-2020), ale też programów krajowych, budżetu państwa i budżetu samorządów. Inwestycje do realizacji będą wyłaniane w większości w konkursach."

Można odnieść wrażenie, że rząd kupuje zgodę lokalnych samorządów na powiększenie obszaru parku narodowego. Ciekawe jak zareagują na taką politykę "marchewki" inne regiony kraju, czy polska przyroda stanie się swoistą zakładniczką w sporze o pieniądze? Chyba nie tędy droga...?

18 września 2015

Park Narodowy chce przywrócenia Dyplomu Rady Europy

17 września odbyło się spotkania z ekspertami Rady Europy dotyczące przywrócenia Dyplomu Obszarów Chronionych Rady Europy dla Białowieskiego PN. Białowieski Park Narodowy utracił kilka lat temu to prestiżowe wyróżnienie ze względu na brak planu ochrony parku oraz brak ochrony drzewostanów ponad stuletnich w zagospodarowanej części Puszczy. Zdaniem parkowców warunki zostały spełnione, podejmują więc oni próbę odzyskania dyplomu.

Pamiętają o Januszu

Ukazał się nowy felieton Marcina Fabjańskiego z cyklu Architektura emocji pt. Janusz Korbel, 1946-2015.
"Kiedy chodził ze mną do Puszczy, zawsze, z tą sama intensywnością, zachwycał się drzewami: stojącymi i powalonymi. Wielkie drzewo stoi jeszcze długo po tym, gdy umrze. I wtedy, i gdy jest już powalone, staje się podstawą nowego życia. Żywią się nim owady, inne zwierzęta, gleba. Umierając, daje życie nowym drzewom. Wielkie drzewo ma dwa życia, a może nawet nieskończenie wiele żyć, bo uruchamia proces, który się nie kończy. Ta prawda zachwycała go nieodmiennie. Widział Puszczę jako cudowną serię odsłon przekształcającej się bez wytchnienia natury. Zachwycały go jej mikrocykle oraz megacykle, których nigdy nie zrozumiemy, bo ludzkie życie jest za krótkie; kaprysy; piękno i logika."


7 września 2015

Akcja "Rykowisko" - praktyczne informacje

 „W Puszczy Białowieskiej jelenie odmierzają czas. Gromkie fanfary jelenich ryków zwiastują, że oto mija rok i w prastarym, królewskim lesie, przywdziewającym na tę okazję pozłocistą szatę, zaczyna się huczny i barwny, pożegnalny spektakl. Kto usłyszał z bezpośredniej bliskości słany w Puszczę zew mocnego, dojrzałego byka, nie zapomni tego do końca życia.”

Tak pisze o rykowisku Lech Wilczek – wieloletni obserwator dzikiej przyrody Puszczy Białowieskiej, partner Simony Kossak.

Rykowisko w Puszczy właśnie się rozpoczęło. Entuzjaści rykowiska przygotowali stronę internetową mającą na celu ułatwienie wizyty w Puszczy wszystkim, którzy chcieliby na własną rękę zorganizować sobie pobyt w Puszczy i przeżyć ten niezwykły spektakl przyrody: http://puszcza.info.pl/

Na stronie można znaleźć między innymi lokalizację polan na których odbywa się rykowisko, kwatery przyjazne obserwatorom przyrody oraz wiele innych praktycznych informacji.

4 września 2015

Wrześniowy numer Dzikiego Życia poświęcony Januszowi Korbelowi już dostępny

Ukazał się specjalny numer Miesięcznika Dzikie Życie, który w całości poświęcony jest Januszowi Korbelowi, zmarłemu 7 sierpnia 2015 r.
Janusz Korbel był założycielem Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Miesięcznika Dzikie Życia i jego pierwszym redaktorem naczelnym. W wydaniu znajduje się aż 30 wspomnień o Januszu pisanych przez różne osoby, z którymi w różnych okresach współpracował, kilka przedruków jego artykułów z różnych lat oraz wiele archiwalnych, nie publikowanych fotografii.
Wydanie specjalne zawiera aż 20 stron więcej niż zwykłe wydanie pisma. Wyjątkowo wszystkie artykuły oraz wspomnienia o Januszu z tego numeru są już teraz dostępne na naszej stronie internetowej.
Więcej informacji na stronach DZ

3 biliony drzew

Na Ziemi rośnie ok. 3,04 biliona drzew, ok. 422 na każdego człowieka, kilka razy więcej niż dotychczas szacowano. Od początku istnienia cywilizacji ludzkość straciła 46% drzew, co roku tracimy ich 15 mld, przybywa tylko 5 mld. Bezpowrotnie ubywa 10 mld, w tym te najcenniejsze, bo nie posadzone ręką człowieka. Więcej można przeczytać tu:
Naukowcy policzyli wszystkie drzewa na świecie
Na załączonych do artykułu w „Nature” mapkach widać też Polskę i jej zadrzewienie. Widać, że jest raczej brązowo niż zielono, filmik przedstawia to podobnie.
Zadziwiające jest to, że dopiero teraz porządnie zbadano ten tak ważny wskaźnik, jakim jest gęstość zadrzewienia, globalna ilość i rozmieszczenie drzew na planecie. A przecież stale słyszymy jak to naukowcy, leśnicy wszystko wiedzą, mają dane, kontrolują sytuację, a jak się okazuje w praktyce, raczej błąkają się po omacku razem z innymi, lecąc przez kosmos w przepełnionej i przeciekającej szalupie ratunkowej o nazwie Ziemia, a rozbitków w niej przybywa...

1 września 2015

Akcja „Rykowisko dla jeleni – NIE dla myśliwych 2015”

Wzorem poprzednich pięciu lat propagatorzy akcji społecznej „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych” zachęcają do udziału w widowiskowym spektaklu natury i spędzenia kilku pięknych, wrześniowych dni w Puszczy Białowieskiej. Miłośnicy przyrody nie zgadzają się, aby czas godów jeleni był zawłaszczony przez myśliwych.