Oczywiście, jest wiele najpiękniejszych miejsc, ale ja pozostaję przy tym swoim, zaczynającym się za płotem ogrodu. Chodziliśmy dzisiaj wieczorem po rezerwacie z Cecilią, Włoszką, która od kilku lat przyjeżdża do Puszczy też w niej zakochana i prowadząca tu badania, i nawet miliardy komarów nie psuły wrażenia zachwytu nienaruszaną przez człowieka przyrodą. Kiedyś odwiedziłem kilka małych "ogrodów dzikiej przyrody" - miejsc, które w centrach wielkich miast europejskich przeznaczono przyrodzie, nie wtrącając się w jej procesy. Były to miejsca służące edukacji dzieci okolicznych szkół. Z dumą opowiadano mi wtedy, że tutaj dzieci patrzą, jak wyglądałby świat, gdybyśmy nim nie gospodarowali. Ech, te maleńkie ogrody dzikiej przyrody, na skrawkach po parkingu, czy stacji benzynowej... A my tu mamy Puszczę! Tylko ciągle nie potrafimy pokochać jej dzikości i ciągle zarządcy tego obszaru chcieliby go poprawiać...
Strony
▼
31 maja 2011
27 maja 2011
„Oglądał ptaszki” czyli kuriozalna rozprawa sprowokowana przez Lasy Państwowe
Romek, 17 letni uczeń z Hajnówki, przesłuchiwany przez policję, oskarżany posiłkowo przez adwokata Lasów Państwowych, stanął dzisiaj drugi raz przed sądem rejonowym w Bielsku Podlaskim, wydział zamiejscowy w Hajnówce. Romek jest przez leśników oskarżony, że umyślnie i złośliwie płoszył zwierzynę w Puszczy Białowieskiej, narażając na straty leśników (bo myśliwy z Niemiec zrezygnował z polowania w miejscu gdzie Romek oglądał ptaki, a zdaniem świadka, byłego strażnika nadleśnictwa, innym razem Romek przebywał na terenie ostoi zwierzyny – konkretnie żubrów, chociaż wówczas z niej nie korzystały – co spowodowało konieczność interwencji tegoż strażnika jadącego właśnie z dewizowym myśliwym samochodem na polowanie). Pierwsza tego rodzaju sprawa toczyła się właśnie w Hajnówce i dzisiaj zapadł wyrok - uniewinniający.
26 maja 2011
Ministerstwo znowu zaprasza
Główny konserwator przyrody, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Janusz Zaleski rozesłał zaproszenie do wójtów gmin puszczańskich, leśników, kilku organizacji pozarządowych, dyrektora BPN, czterech profesorów (Żylicza, Wesołowskiego, Walankiewicza oraz Boreckiego), dyrektor CKPŚ, a także do starosty hajnowskiego na spotkanie w Białowieży, planowane dnia 2 czerwca. Tematem spotkania ma być podsumowanie dotychczasowych negocjacji w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego, dyskusja na temat obywatelskiego projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody oraz zastanowienie się nad dalszym rozwojem dialogu.
22 maja 2011
Ziemia w połowie kulista (na marginesie konferencji)
W dniach 19 i 20 maja w Białowieży miała miejsce konferencja „Zróżnicowanie form ochrony ekosystemów na Obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska w planowaniu urządzeniowym”. Po dwóch dniach, jakie minęły od wysłuchania wykładów nasunęły mi się takie refleksje natury ogólniejszej. Czy w świetle współczesnej nauki można twierdzić, że Ziemia jest z jednej strony kula, a z drugiej jest płaska?
19 maja 2011
RDLP Białystok nie podejmuje się certyfikacji najlepiej chronionego lasu w Europie
Trwa właśnie audyt FSC grupy 28 nadleśnictw wchodzących w skład RDLP Białystok, które ubiegają się o certyfikat dobrej gospodarki leśnej FSC, który jest wymagany od wielu odbiorców drewna. W grupie tej nie ma jednak nadleśnictw Puszczy Białowieskiej,
18 maja 2011
Konkurs na najzabawniejsze badanie naukowe
Czy można sobie wyobrazić badanie naukowe polegające na powieszeniu w Puszczy Białowieskiej drzew różnych gatunków korzeniami do góry? Po obejrzeniu nadesłanych dzisiaj zdjęć nie zdziwię się, jeśli kiedyś taki widok będzie naszym udziałem, mam nadzieję, że nie w obszarze ochrony ścisłej.
17 maja 2011
Kilka zdjęć z raju
Dla odpoczynku od mniej, bardziej i w ogóle nie złośliwych komentarzy, proponuję kilka wczorajszych zdjęć z raju, czyli z obszaru, gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę:
Do tych kilku zdjęć chcę dodać nadesłany od leśnika związanego z Puszczą, proszącego o anonimowość, tekst:
"Władze leśne,
14 maja 2011
O czym mówiono na spotkaniu dotyczącym ochrony obszaru Puszczy
Dnia 11 maja br. odbyło się drugie spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy w sprawie Planu Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 (na obszarze Puszczy Białowieskiej). Dzisiaj dostaliśmy relację z tego spotkania, napisaną przez przedstawiciela organizacji pozarządowej Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Oto ta relacja:
Ponieważ zaproszenia do wielu interesantów (m.in. OTOP, Klub Przyrodników) wpłynęły dzień przed lub w dniu spotkania, byłem jedynym przedstawicielem organizacji pozarządowych działających w koalicji dla Puszczy Białowieskiej.
11 maja 2011
Ognisko w rezerwacie
8 maja 2011
Przed inwazją
Jeszcze ich nie ma, ale to już naprawdę ostatnie dni. Miliardy amazonek Culex pipiens szykują się do inwazji w stęchłej zgniliźnie wód nieuporządkowanego, dzikiego serca puszczy.
2 maja 2011
Oczekiwania społeczno – przyrodnicze ekologów i przyrodników związanych z Puszczą Białowieską
Mnóstwo turystów z Polski i z zagranicy, zatrzymywało się dzisiaj przy takich miejscach
jak to w parku narodowym, zachwycając się i robiąc fotografie.