Strony

17 lutego 2018

Jeszcze trochę śniegu

W Puszczy wciąż kilka stopni mrozu i cienka warstewka śniegu. Coraz go mniej, ale niechby jeszcze trochę poleżał, bo tak pięknie zmienia obraz tego lasu!

14 lutego 2018

W Puszczy w połowie lutego

Bardzo lubię to miejsce. W ogóle lubię wodę w Puszczy. Strumyki, rzeczki, wiosenne roztopy, rozlewiska powstałe dzięki bobrom, a teraz- zimą, mniejsze i większe "kałuże", na których skrzy się lodowa koronka. Niedawno okazała się ona zbyt cienka, ale na szczęście aparat uniknął zamoczenia, a ubranie wyschło do następnego dnia. Mogło być gorzej, więc z wdzięczności kocham to miejsce jeszcze bardziej!

11 lutego 2018

Wstęp do nowego dialogu - list

Zapowiedziana przez dyrektora Koniecznego w czasie jego głównego wystąpienia w Białowieży ( 1 lutego 2018 r.) kolejna "platforma współpracy i dialogu" służyć będzie- jak zawsze dotąd, upiększaniu rzekomej troski o przyszłość Puszczy Białowieskiej, a w rzeczywistości do kontynuowania jej eksploatacji. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakąś nadzieję z tym związaną, niech popatrzy na tytuł najnowszej publikacji Lasów Państwowych "Niech żyje Puszcza 100 lat pod opieką leśników". Zawartych w niej wyjątkowo tendencyjnych tekstów nie musi czytać- tytuł na okładce wyjaśnia wszystko.
Sylwester Leśniewski

8 lutego 2018

Zarzuty Lasów Państwowych to nadużycie prawa

Wczoraj, 7 lutego 2018 roku, Sąd Rejonowy w Białymstoku wydał wyrok oddalający powództwo wniesione przez Lasy Państwowe i Zakład Transportu i Spedycji LP w Giżycku, przeciwko aktywistom z Obozu dla Puszczy, Fundacji Greenpeace i Fundacji Dzika Polska. W pozwie LP domagały się zapłaty odszkodowania za szkodę wynikającą z zablokowania maszyn do wycinki w dniu 24 maja 2017 r. w miejscowości Czerlonka, w czasie pierwszej z obywatelskich blokad przeciwko dewastacji Puszczy Białowieskiej.

Refleksje po spotkaniu z Ministrem - list

Szanowny Panie Ministrze,

 Jestem mieszkańcem  Białowieży. Chciałbym podzielić się refleksjami po spotkaniu z Panem Ministrem w hotelu Białowieskim.

1. Patrzyliśmy na nabitą salę ze znajomym mieszkającym tu od kilku pokoleń i stwierdzamy, że nigdy nie widzieliśmy w Białowieży ogromnej większości osób które tam były. We wsi mieszka około 2000 osób, znamy się z widzenia. Osoby na sali w przeważająco nie były mieszkańcami Białowieży.

4 lutego 2018

W Puszczy pięknie...choć nie zimowo

Śniegu już w Puszczy nie ma. Mrozu też. A szkoda, bo kilka dni prawdziwej, śnieżnej zimy i „nartowania” ( jak mówił Janusz Korbel ) to zdecydowanie za mało. Zimowa aura przydałaby się i przyrodzie i ludziom. I choć po tygodniu odwilży i deszczu temperatura zbliżyła się dziś do zera ( przy gruncie na pewno była niższa) i wędrówka po Puszczy nie była już chodzeniem po błocie, to oglądany krajobraz zdecydowanie nie przypomina zimowego.

1 lutego 2018

Nowy minister w Białowieży

Dzisiejsze spotkanie lokalnej społeczności z nowym ministrem środowiska, Henrykiem Kowalczykiem, oraz nowym dyrektorem generalnym lasów państwowych, Andrzejem Koniecznym, wzbudziło sporo emocji. W Białowieży, w Hotelu Białowieskim zebrał się tłum ludzi, którzy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących sytuacji Puszczy Białowieskiej. Spotkanie nie okazało się przełomowe, zresztą nikt chyba tego nie oczekiwał, ale dało pewne wyobrażenie postawy ministra. Postawa Koniecznego jako przedstawiciela Lasów Państwowych była dość łatwa do przewidzenia.

Winni dewastacji Puszczy Białowieskiej pod sąd. Organizacje pozarządowe zawiadamiają prokuraturę

31 stycznia br. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Greenpeace i Dzika Polska zawiadomiły prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z nadleśniczych Puszczy Białowieskiej, Grzegorza Bieleckiego z Hajnówki. Organizacje zarzucają mu przekroczenie uprawnień oraz niedopełnianie obowiązków w związku z wycinką najcenniejszych fragmentów Puszczy.