Chociaż to już 7 maja w Puszczy nadal nie ma komarów! Czego dowodem powyższe zdjęcie wykonane bez przykrości w miejscu gdzie o tej porze bywały już całkiem zauważalne i odczuwalne...
Przede wszystkim rzucają się w oczy łany czosnku niedźwiedziego, który być może jest gatunkiem stosunkowo nowym w Puszczy.
W dolinie Orłówki latało mnóstwo muchołówek białoszyich
A w ogóle to teraz jest jeden z najpiękniejszych okresów w Puszczy...
ale w związku z licznymi kamerkami umieszczonymi w lesie przez Park i badaczy - wszędzie można być obserwowanym...
'...który być może jest gatunkiem stosunkowo nowym w Puszczy."
OdpowiedzUsuńA co to znaczy?
Nie jestem przyrodnikiem i nie dysponuję przyrodniczymi danymi, ale od kilku osób prowadzących badania w Puszczy słyszałem, że być może czosnek pojawił się stosunkowo niedawno, bo nie ma o nim wzmianek w starszych opisach Puszczy. Faktycznie, też nie spotkałem się z wzmiankami o czosnku niedźwiedzim i dlatego podzieliłem się swoją wątpliwością.
UsuńDodam jeszcze, że w BPN czosnek występuje w grądach, zwykle tam, gdzie pojawiają się lipy. I nic więcej nie napiszę, bo się nie znam.
UsuńW moich diagramach pyłkowych ze stanowisk zlokalizowanych w rezerwacie ścisłym pyłek czosnku niedźwiedziego pojawia się dopiero w pierwszej połowie XX wieku, dodatkowo pojed. Nie odnotowałam go w materiałach reprezentujących ostatnie 3000 lat. Jest to roślina owadopylna, więc produkuje niewielkie ilości pyłku w porównaniu z wiatropylnymi, więc jej obecność w materiałach palinologicznych świadczy o tym, że na pewno rosła bardzo blisko stanowiska... I ja też więcej nie napiszę, bo się nie znam :)))
UsuńMarcelina Zimny
Podczas ćwiczeń z botaniki leśnej studentom WL SGGW "babcia", czyli prof. Leokadia Witkowska-Żuk, mówiła, że jeszcze w latach 60 by znaleźć w Rezerwacie Ścisłym czosnek niedźwiedzi trzeba było wędrować cały dzień.
OdpowiedzUsuńA zatem w latach 60 czosnek występował w puszczy. Nowe stanowiska nie znaczą, że gatunek jest nowy. Zajmowanie nowych stanowisk jest rzeczą normalną.
OdpowiedzUsuńZajmowanie nowych stanowisk jest rzeczą normalną, ale z powyższych wpisów można przypuszczać, że czosnek w latach 60 występował bardzo nielicznie, znacznie mniej licznie niż obecnie a przed XX wiekiem nie stwierdza się jego pyłku, więc być może nie występował? Ciekawe, czy ktoś zajmował się ekspansją czosnku niedźwiedziego w pn-wsch Polsce?
UsuńZ tymi gatunkami "miejscowymi" i "obcymi" to w ogóle jest ciekawie. 7 000 lat temu w Puszczy rosły ciepłolubne drzewa liściaste a w okresie subborealnym przybywa ze wschodu świerk, na początku XVIII w ginie jeleń a pod koniec XIX wieku sprowadzono jelenia ze Śląska i Niemiec, pod konie XIX w. było tu mnóstwo danieli i gdyby nie wojna byłyby najpopularniejszym gatunkiem, ale nie było już bobrów. W latach 50. przyszedł ze wschodu jenot, niszę norki od dawna zajęła norka amerykańska a zbliża się szop pracz :)
OdpowiedzUsuńRewelacja! Zapraszam do mnie: http://abrogativ.blogspot.com/
OdpowiedzUsuńMoże ktoś specjalnie wsadził czosnek niedźwiedzi, bo wiem, że w górach chyba się z niego przyrządza jakaś nalewkę. zawsze to można porównać genetycznie populacje z różnych miejsc Polski i może wtedy prawda wyjdzie na jaw :-)))))
OdpowiedzUsuńA z tym szopem praczem to nie jest wesoło. Jest to dość inteligentne zwierzę i niektóre nasze rodzime gatunki będą miały z nim kłopot :-P
Ja bym proponował promować w Europie (nie w Ameryce) modę na futro z szopa pracza oraz z jenota i norki amerykańskiej (tej ostatniej pozyskiwanej z stanu dzikiego a nie z ferm) :-)
eko
Może ta informacja zainteresuje Pana Janusza oraz innych miłośników bartnictwa:
OdpowiedzUsuńhttp://www.laspolski.net.pl/Rdlp_w_bialymstoku_powrot_tradycyjnego_bartnictwa,strona-2325.html
eko
Dziękuję za link!, pisałem o tym w poście z 10 kwietnia http://puszcza-bialowieska.blogspot.com/2013/04/cos-o-barciach.html Tam na końcu jest też link do artykułu "Kto ma pszczoły ten ma miód", na ten sam temat. Fajna inicjatywa.
OdpowiedzUsuńNową usługę Google - przegląd archiwalnych zdjęć satelitarnych danego terenu. Świetnie widać na niej jak pięknie zabliźnia się po cieciach Obręb Ochronny Hwoźna włączony do Białowieskiego Parku Narodowego w 1996 roku : http://earthengine.google.org/#intro/LakeUrmia
OdpowiedzUsuńNie tylko widać jak się zabliźnia Hwoźna, fajnie też widać jak się pojawiają różne zręby, jak potem niektóre zarastają. Można co do roku wskazać kiedy coś wycięto.
UsuńCzy w takim razie na tej mapie którą już kiedyś linkowałem
OdpowiedzUsuńLasy HCVF 6.1-lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności (punkty)to są obecne w terenie barcie?
http://mapa.bialystok.lasy.gov.pl/
AG
Chyba wielkiego odkrycia nie dokonałem :) ale czosnek niedźwiedzi jest w miejscu zwanym Zamczysko.
OdpowiedzUsuńhttp://www.garnek.pl/storm76/25871727