Strony

27 lutego 2011

Platforma dialogu i współpracy ma powstać w Hajnówce

Jak pisaliśmy w jednym z wcześniejszych postów, Starostwo Hajnowskie, przy wsparciu ministerstwa, zamierza stworzyć platformę wymiany poglądów na temat tego, co jest potrzebne dla zachowania wartości przyrodniczych Puszczy Białowieskiej dla przyszłych pokoleń, przy jednoczesnym rozwoju regionu. Cel niewątpliwie szlachetny. Na ten projekt przeznaczono blisko 2 mln złotych.

24 lutego 2011

Czyjaś "karma" czyjaś karma

Wspaniała pogoda w Puszczy, więc wybrałem się zobaczyć miejsce, gdzie Adam wczoraj fotografował wilki. To blisko mojego domu. Narewka zamarznięta i krajobraz naprawdę rajski
Z daleka jakiś ptak padlinożerca wskazywał, gdzie wilki miały ucztę. Młody jeleń został tu zabity i zjedzony

22 lutego 2011

Z Puszczy gdzie robak jest ważniejszy od człowieka, nie asfaltuje się dróg a drewno gnije na ziemi...

..a właściwie z krainy wilka.. Ale o tym za chwilę.
Dzisiaj byłem pierwszą osobą, która po mroźnej (-25C) nocy poszła do rezerwatu. Po drodze wypłoszyłem stadko saren

Zmrożony śnieg i ostre słońce tworzyły wyjątkowy klimat w lesie.

Białoruski program o Puszczy Białowieskiej

To trzeba zobaczyć koniecznie!! Oto link do programu telewizji białoruskiej ONT, w którym występują wójtowie Białowieży i Hajnówki oraz biznesmen z Polski i żalą się, że u nas nie ma prezydenta takiego jak w Białorusi. Oto LINK

Bardzo interesujacy program, ukazuje też jak gospodaruje się w Republice Białoruś i jak bardzo niektórzy u nas tęsknią do takiej gospodarki w lesie. Dyrektor Bambiza występujący w programie od miesiąca nie jest jednak już dyrektorem parku białoruskiego.

21 lutego 2011

Puszcza Białowieska -15 C

Tyle stopni było przed godziną, kiedy wracałem z BPN.  Ale w nocy będzie dużo, dużo zimniej, na pewno poniżej - 20C. Dawno nie było zdjęć, więc teraz kilka dzisiejszych fotek, jak wygląda teraz serce naszej Puszczy. Zwierzęta są bardzo osłabione i ich aktywność jest niewielka.

20 lutego 2011

Czy dialog jest potrzebny i możliwy?

Starosta hajnowski zaprasza na 28-go lutego przedstawicieli organizacji pozarządowych do „Platformy współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju Puszczy Białowieskiej”. Na tym spotkaniu mają być dopiero ustalone ostatecznie cele i zadania projektu mającego na celu stworzenie platformy dialogu i współpracy.

16 lutego 2011

15 lutego 2011

List ministra środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego o ochronie Puszczy

Dnia 15 lutego br. minister Kraszewski wysłał pismo do organizacji pozarządowych, informując o polityce ochrony Puszczy Białowieskiej:

Ochrona Puszczy Białowieskiej jest wzmocniona i zagwarantowana, m.in. dzięki podjętym przeze mnie w październiku 2010 r. decyzjom o bezprecedensowym, dwukrotnym zmniejszeniu pozyskania drewna z Puszczy, zakazie polowań

10 lutego 2011

Wstrzymać cięcia na obszarach cennych przyrodniczo! Kolejny list - apel do ministra

Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, OTOP i WWF wystosowały list otwarty do ministra środowiska, w którym przypominają złożone obietnice i domagają się ich realizacji. Organizacje domagają się natychmiastowego wstrzymania prac na blisko 40 szczególnie cennych przyrodniczo obszarach puszczy. Z analiz lokalizacji planowanych cięć wynika, że wycinka obejmie ponad 100 obszarów, w których nadmierne prace mogą naruszyć ciągłość procesów ekologicznych. Więcej na stronie Greenpeace:
http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/polska/greenpeace-wwf-list-otwarty

8 lutego 2011

Dzięcioły i stare drzewa, a gospodarka leśna w Puszczy

Stowarzyszenie „Pracownia na rzecz Wszystkich Istot” opublikowało wyniki zrealizowanej w ub. roku inwentaryzacji dzięcioła białogrzbietego i dzięcioła trójpalczastego na terenie Puszczy Białowieskiej. Badania przeprowadził zespół pod kierunkiem dr. hab. Wiesława Walankiewicza, stosując metodę, przy której pomocy liczono dzięcioły także w 1991 roku. Dzięki temu można było stwierdzić, że frekwencja zasiedlonych przez dzięcioła białogrzbietego pól w części gospodarczej Puszczy spadła na przestrzeni 19 lat o 28%.

6 lutego 2011

Kolory lutego

I znowu dużo wody w Rezerwacie. Nawet więcej niż podczas poprzedniej odwilży, ale kolory inne, i słońce wyżej. Tych, którzy mieszkają daleko i nie mają mozliwości zobaczenia Puszczy osobiście zapraszam na małą fotograficzną wycieczkę po dzisiejszym lesie:

5 lutego 2011

O ekologach, ekologistach, ekoterrorystach i roli mediów

Nawiązując do komentowanej pod poprzednim postem audycji w PR1 "Puszcza może wygrać z człowiekiem" warto przeczytać artykuł prof. Ludwika Tomiałojcia (a więc wykształconego biologa, ekologa), który próbuje odnieść się do braku świadomości ekologicznej/naukowej w kraju, co jest - niestety - utrwalane przez wiele mediów:

Media i internet ujawniają zdumiewającą niewiedzę Polaków o tym, co to jest ekologia i kim są ekolodzy. Ten niepokojący stan (nie)świadomości istnieje pomimo trwającej od kilku dziesięcioleci edukacji ekologicznej we wszelkich szkołach. Jest on jednak również efektem trwającej już ponad dziesięć lat sabotażowej antyedukacji, prowadzonej w ogólnokrajowych mediach i w Internecie zajmujących się głównie naśmiewaniem się z ekologizmu lub nazywaniem go "ekoterroryzmem". Odbywa się to przy całkowitym przemilczaniu powszechnego zaczadzania umysłów obywateli ze strony agresywnej i rzekomo nieomylnej argumentacji wąskoekonomicznej, pomijającej dalekosiężne konsekwencje społeczne i ekologiczne dzisiejszych decyzji (G. Kołodko 2010, "Świat na wyciągnięcie myśli"). Cały artykuł tutaj

3 lutego 2011

Wczoraj, 2 lutego minał Dzień Mokradeł, a przez cały rok mamy Rok Lasów

Gorąco polecamy artykuł Piotra Panka umieszczony na naukowym blogu Polityki. Autor pisze o roli lasów porastających tereny bagienne, jak puszczańskie olsy i bory bagienne. Puszcza Białowieska była wielokrotnie meliorowana.