Strony

28 lutego 2019

Puszcza w ostatnim dniu lutego


Ziemia jeszcze zmarznięta, gdzieniegdzie w zagłębieniach np. po tropach zwierząt utrzymuje się lód, podobno jest też masa kleszczy, ale i coraz cieplej. Poza tym- pięknie!

25 lutego 2019

Wspominanie Lecha Wilczka


W sobotni wieczór, 23 lutego, w Wejmutce odbył się wieczór wspomnień, poświęcony niedawno zmarłemu Lechowi Wilczkowi. Lech od 50 lat przyjeżdżał do Puszczy Białowieskiej, a potem tu zamieszkał. Najpierw na Dziedzince ( leśniczówce w środku Puszczy) z Simoną Kossak, a po jej śmierci w małym białowieskim domku. Był artystą plastykiem, świetnym fotografikiem, przyrodnikiem, autorem szeregu albumów o dzikich zwierzętach, wydanych w kraju i za granicą. Był też erudytą, filozofem, mądrym i ciepłym człowiekiem, zawsze gotowym pomóc innym. 

20 lutego 2019

Rezolucja po konferencji „Forest at risk: Białowieża and beyond”

Długo nie mogłem znaleźć rezolucji po polsku, w końcu udało się na blogu Michała Żmihorskiego, znanego obrońcy Puszczy. Tu link do jego wpisu: Rezolucja Konferencji Forest at risk.

"My, uczestnicy Konferencji „Forests at risk: Białowieża and beyond” oraz specjaliści w ochronie przyrody, wyrażamy wielkie obawy dotyczące przyszłości polskiej części Puszczy Białowieskiej, domagamy się od władz Polski, Europy i organizacji międzynarodowych, by wypełniły swoje zobowiązania ochrony tego cennego i wyjątkowego dziedzictwa przyrodniczego dla obecnego i przyszłych pokoleń oraz wzywamy do:
(1) natychmiastowego wstrzymania wszystkich działań gospodarki leśnej,
(2) ochrony całej polskiej części Puszczy jako parku narodowego,
(3) wdrożenia opartej na wynikach badań naukowych strategii ochrony różnorodności biologicznej i procesów ekologicznych, pozostającej w zgodzie z krajowymi i międzynarodowymi wymogami prawnymi,
(4) przedstawienia programu, który będzie zabezpieczał potrzeby lokalnych społeczności i promował ich zrównoważony rozwój oraz niedrzewne wykorzystanie Puszczy Białowieskiej."

18 lutego 2019

Czy to już po zimie?


Wczoraj w jakiejś audycji radiowej można było usłyszeć, że w Opolu i jego okolicach było ponad 15 stopni ciepła, widziano nawet osoby spacerujące z ubraniach krótkim rękawem! W Puszczy natomiast rankiem było 0 stopni, potem temperatura podniosła się do plus 4. Buty zapadały się w grząskim błocie, a od ziemi ciągnął taki chłód, ze pomimo 2 par skarpet było mi zimno. Śniegu już prawie nie ma- ale za to te niewielkie pozostałe jeszcze spłachetki świetnie kontrastowały z fosforyzującą zielenią mchów, pokrywających pnie drzew. To był piękny, pozimowy spacer...

15 lutego 2019

Na grzyby do Puszczy Białowieskiej


Zaproszenie nieco przewrotne, za oknem śnieżna biel, a ja zapraszam na grzyby. Owszem, w puszczy zimę można spędzić na biegówkach (w tym roku aura dopisuje i jest śnieg), można wędrować pieszo. Od czasu do czasu warto przystanąć, przyjrzeć się  potężnym zmurszałym kłodom puszczańskich kolosów, a nawet obejrzeć martwe gałązki, których drzewa najzwyczajniej próbują się pozbyć. Takie miejsca bardzo chętnie zamieszkują grzyby. W puszczy mamy ok. 1800 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. możemy je obserwować przez cały rok. Niektóre gatunki lubią wytwarzać owocniki zależnie od pory roku, inne mają owocniki wieloletnie(większość hub). Zima, to dobry czas,  by wybrać się na ,,zimowe grzybobranie" do Puszczy Białowieskiej.

14 lutego 2019

Naukowcy apelują o ratunek dla lasów


Na zakończenie konferencji "Forests at risk: Białowieża and beyond' ( Lasy w niebezpieczeństwie: nie tylko Puszcza Białowieska) naukowcy z całego świata wydali wspólne stanowisko, które wzywa do zakończenia gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej i stworzenia rzetelnego programu dla regionu i mieszkańców. 
Warto przytoczyć słowa prof. Davida Lindenmayera z Australian National University w Canberze: "Lasy jak Puszcza Białowieska są ważne także dla turystyki. Ekonomiczne analizy dowodzą, że turystyczna wartość lasów naturalnych jest znacznie wyższa niż ich wartość dla przemysłu drzewnego. Robiliśmy takie badania w Australii - leśna turystyka przynosi 22 razy więcej zysku niż przemysł drzewny". W konferencji wzięło udział ponad 150 specjalistów z 24 krajów.
Więcej: http://wyborcza.pl/10,82983,24455846,nietknieta-puszcza-bia…


12 lutego 2019

Konferencja "Forests at risk: Białowieża and beyond"

Dziś rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa - Forests at risk: Białowieża and beyond. Udział w konferencji zadeklarowało blisko 150 naukowców, w tym prof. Robin Chazdon (University of the Sunshine Coast, Queensland, Australia), prof. Malcolm Hunter (University of Maine, Orono, USA), prof. David Lindenmayer (The Australian National University’s Fenner School of Environment and Society, Canberra, Australia) oraz prof. William Sutherland (St Catharine’s College, Cambridge, Wielka Brytania).

11 lutego 2019

Charyzma Puszczy


W lutowym numerze Miesięcznika Dzikie Życie przeczytać można wywiad reżyser Beaty Hyży-Czołpińskiej z Lechem Wilczkiem, zmarłym w grudniu 2018. Rozmowa "Charyzma Puszczy" została zrealizowana w 2014 r. podczas przygotowań do filmu pt. "Miejsce w Raju".

10 lutego 2019

Nic szczególnego?


Taka zima była chyba ostatnio w 2012 roku. Bo choć temperatury ostatnio są bliskie zeru, to wciąż leży śnieg i można pojechać na nartach w różne zakątki Puszczy. 

7 lutego 2019

Wspólna Białowieża

Na początku lutego ukazał się pierwszy numer biuletynu  pod nazwą "Wspólna Białowieża". Można go bezpłatnie otrzymać w sklepach w Białowieży, Bike Cafe i Ośrodku Zdrowia. We wstępie napisano: " gazetka powstała spontanicznie, z potrzeby zrobienia czegoś razem dla dobra wspólnego". Ma być głosem mieszkańców Białowieży, pisanym przez nich i dla nich. Redakcji biuletynu ogromnie gratulujemy, życzymy wytrwałości i wielu świetnych artykułów! 

4 lutego 2019

Z pamiętnika Lucyny


W końcu stycznia br. ekipa TVP S.A. ( Beata Hyży-Czołpińska, Krzysztof Więckowski, Dariusz Mojsak i Wojciech Waliński ) realizowała w Białowieży i na Polanie Białowieskiej zdjęcia do filmu o białowieskiej pani doktor. To poznanianka, która zafascynowana Puszczą Białowieską i nie tylko nią... postanowiła spędzić tu resztą życia. Emisja filmu miała miejsce 2 lutego br. na antenie TVP 3 Białystok, a film można obejrzeć tutaj: https://bialystok.tvp.pl/41128835/z-pamietnika-lucyny

3 lutego 2019

Wiking – najsłynniejszy żubr Puszczy Białowieskiej



W dniu 01.02.2019 r., w Białowieży, w Instytucie Biologii Ssaków PAN, odbył się wernisaż wystawy „Wiking – najsłynniejszy żubr Puszczy Białowieskiej”, połączony z promocją książki „Wiking. Żubr co się zowie!” autorstwa Rafała Kowalczyka, z ilustracjami Agaty Łukszy.