Strony

26 października 2017

Archeologia w Puszczy

Kilka dni temu w Puszczy Białowieskiej pojawiła się ekipa TVP SA., realizując kolejny odcinek cyklu "Świadkowie czasu" autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej. Tym razem narratorem był wieloletni badacz terenu Puszczy Białowieskiej - Dariusz Krasnodębski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, a miejscem zdjęć - Uroczysko Szczekotowo na terenie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego.

22 października 2017

Blokada wycinki na Wilczym Trybie przerwana!


19 października w godzinach wieczornych doszło do brutalnej interwencji Straży Leśnej. Po raz kolejny funkcjonariusze tej formacji używali niczym nieuzasadnionej przemocy wobec aktywistów. Jedna osoba znalazła się w szpitalu. W wyniku fałszywych oskarżeń kierowanych przez strażników jeden z naszych kolegów został zatrzymany przez policję. Oskarżenia wobec naszego kolegi skierował strażnik, który jak widać wyraźnie na nagranym materiale atakuje i uderza naszego kolegę. Nie pierwszy raz, szczególnie brutalni strażnicy w ten sposób starają się odwrócić uwagę od swoich niezgodnych z prawem działań.
Blokada trwająca od 16 dni na Wilczej Trybie, w nadleśnictwie Białowieża, miała na celu zapobieżenie dalszym zniszczeniom unikalnej przyrody Puszczy Białowieskiej oraz egzekwowanie postanowień Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

20 października 2017

Jesień w Puszczy

Wielotygodniowe, ulewne deszcze się skończyły, zrobiło się ciepło- warto pójść na wycieczkę do Rezerwatu Ścisłego BPN.

Pieśń dla Puszczy Białowieskiej od Tęczowych Wojowników

Prastary las, dom tysięcy stworzeń. W tej zielonej krainie byliśmy nie raz. Przemykaliśmy ścieżkami jeleni, wilków i żubrów. Spotykaliśmy leśnych ludzi, którzy strzegą świętej Puszczy. Z potrzeby serca postanowiliśmy ułożyć pieśń dodającą sił w tych trudnych dla Puszczy czasach. Dziękujemy wszystkim broniącym jej z wielkim poświęceniem, dzięki którym Puszcza tętni dzikim życiem. Kochamy Was
Pieśń ułożyły Ada, Ewa, Hania, Lena (14-19 lat) a zmontował Janek (16 lat). Film jest w całości działaniem non-profit.

13 października 2017

Wilczy Tryb – najdłuższa blokada w Puszczy Białowieskiej ciągle trwa

Wilczy Tryb – jedna z najpiękniejszych do tej pory dróg leśnych w Puszczy Białowieskiej, łącząca granice Parku Narodowego z Teremiskami. Pozostałości starej puszczy otaczające Tryb już w zasadzie nie istnieją.

4 października 2017

"Większość z nas uważa, że wycinka Puszczy Białowieskiej jest bez sensu"

Artykuł "wisiał" z boku dłuższy czas, ale warto żeby nie zginął w odmętach sieci, dlatego pojawia się jako wpis.
"„Wszyscy strażnicy, przynajmniej ci z mojej zmiany, zadawali sobie jedno pytanie: po co w ogóle jest ta wojna? Przecież ta wycinka jest kompletnie bez sensu” – mówi. Zarówno z  ekonomicznych, ochroniarskich i wizerunkowych powodów. Mówi, że tak myśli większość strażników leśnych. „Również ci, którzy nie odnoszą się przyjaźnie do aktywistów ekologicznych”.
Z tego, co zaobserwował podczas swojej zmiany, 95 proc. wycinanych drzew to tzw. posusz jałowy. A więc uschnięte drzewa, w których nie ma już kornika. To jest drewno z murszem, czyli – mówiąc potocznie – ze zgnilizną. „Jego wartość rynkowa jest znikoma” – mówi."
Całość tutaj: Strażnik leśny ujawnia OKO.press,
a przy okazji dzisiejsze "wyczyny" strażników:
Pokaleczone ręce, zraniona twarz. Straż leśna używała noży, by odciąć aktywistów od maszyn w Puszczy

Na bocznym panelu przybył ważny tekst - polecamy: Alfabet Protestu w Puszczy Białowieskiej

2 października 2017

KE postuluje nałożenie kar na Polskę, a wycinka nadal trwa

Komisja Europejska przedstawiła Trybunałowi Sprawiedliwości UE dowody uzasadniające potrzebę zastosowania środków tymczasowych, by zapobiec nieodwracalnym szkodom w Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowisko kwestionują te ustalenia i oczywiście tną nadal - maszyny nie zwalniają tempa wycinki.
Komisja Europejska podtrzymuje, że ma dobre dowody w sprawie nielegalnej wycinki w Puszczy Białowieskiej

1 października 2017

W lesie bez człowieka...



W 1826 roku Juliusz Brincken, carski zarządca lasów Królestwa Polskiego, napisał  o Puszczy Białowieskiej:
"Ten pierwotny las pomaga zwracać przesądy panujące jeszcze w wielu krajach, gdzie nie ma już lasów urządzanych wyłącznie przez przyrodę. Wierzy się tam niekiedy, że las, który pozostawi się bez eksploatacji do osiągnięcia dojrzałości fizycznej, z pewnością zniknie."
Mamy rok 2017, za sobą kilkadziesiąt lat rozwoju nauk ekologicznych, a wierzący w przesądy przedstawiciele nauk związanych z eksploatacją lasów z ministrem środowiska na czele wciąż uzasadniają wycinanie puszczy troską o jej przetrwanie.