Strony

25 lutego 2016

Pożegnanie z zimą


Wiele wskazuje na to, że to już ostatnie dni zimy w Puszczy. Śniegu już nigdzie nie ma, tylko w niewielkich dolinkach, tak charakterystycznych dla olsu utrzymuje się jeszcze cienka warstwa lodu. Oto kilka zdjęć ostatków zimy w Puszczy Białowieskiej:

23 lutego 2016

Mocne słowa miłośników ptaków w obronie Puszczy

"Z inicjatywy władz PTOP powstał apel, skierowany do Ministra Środowiska prof. dr. hab. Jana Szyszko, w sprawie Puszczy Białowieskiej. Pod apelem podpisało się 14 polskich organizacji ornitologicznych, dodatkowo poparcie wyraziło Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" - pod listem jednak nie zostało wymienione, gdyż wiadomość o tym dotarła do nas w chwilę po wysłaniu listu. Treść apelu poniżej."
Apel_ws_Puszczy_Bw.pdf

18 lutego 2016

Piły w ruch – protesty na nic...?

"Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała pozwolenie na ścięcie drzew w Puszczy Białowieskiej - wynika z nieoficjalnych informacji. .- Spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej - komentuje Greenpeace.
Wiadomość o zgodzie na akcję podało radio TOK FM."
Źródła:
Nieoficjalnie: jest zgoda na wycinkę 180 tys. metrów sześć. drzew w Puszczy BiałowieskiejMinister Szyszko wchodzi do lasu. Jest zgoda na wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. 180 tys. m3 drzewa idzie pod piłę

Na szczęście nie odbędzie się to natychmiast:
INWENTARYZACJA W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
W międzyczasie do Puszczy ma przyjechać delegacja UNESCO i ocenić sytuację.

17 lutego 2016

Dziki znów do odstrzału, także w Puszczy

Co roku w lutym ten sam pomysł – masowa rzeź dzików w ramach domniemanej profilaktyki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Krótko mówiąc, legalna i ekstra płatna fucha dla myśliwych, którzy podobno w ramach swojego hobby zajmują się regulacją pogłowia zwierzyny w lasach – czyżby się nie wywiązywali ze swoich obowiązków? A może wolontariat już im się znudził?
Rok temu się nie udało, ale co szkodzi spróbować ponownie, czyżby tworzyła się nowa „świecka tradycja” jak z niezapomnianego „Misia” Barei? Bo swoją kuriozalnością pomysł zakrawa na „bareizm” – dlaczego? Poczytajcie:

16 lutego 2016

Lokalsi dla Puszczy

Mieszkańcy powiatu hajnowskiego, w sporach wokół ochrony Puszczy Białowieskiej, do tej pory postrzegani byli jako ci, którzy jednoznacznie opowiadają się po stronie polityki Lasów Państwowych.

15 lutego 2016

5 lutego 2016

Gaja wie lepiej?

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” za „Science” okazuje się, że wbrew pozorom tzw. gospodarka leśna w Europie przyczynia się do wzmożenia „efektu cieplarnianego”, z którym chce walczyć minister Szyszko, nasilając właśnie sadzenie sztucznych lasów i akceptując przekształcanie naturalizujących się lasów, takich jak Puszcza Białowieska, z powrotem w plantacje leśne.
„Co ciekawe, w owych 260 latach obszar zalesiony w Europie... wzrósł o 10 proc.! Jak to więc możliwe, że nasze lasy przyczyniły się do ocieplenia klimatu, zamiast je hamować?
Stało się to właśnie za sprawą gospodarki leśnej. W dzisiejszej Europie obejmuje ona aż 85 proc. lasów. Człowiek wycina drzewa i sadzi nowe, traktując las nie jak dziką puszczę, ale jak plantację desek i kołków. Sadzi więc takie gatunki drzew, które są mu przydatne — głównie sosnę, świerk i buk. […]
Niestety, lasy iglaste inaczej odbijają światło, parują, oddają ciepło i pochłaniają dwutlenek węgla niż lasy liściaste. Dlatego naukowcy z Francji obciążają gospodarkę leśną w Europie odpowiedzialnością za część wzrostu temperatury”.
Czyżby Gaja wysyłając kornika przeciwko świerkom, znała badania opublikowane w nowym numerze „Science”? :)

3 lutego 2016

Zimowe migawki z Puszczy

Jeszcze 9 dni temu w Puszczy leżał śnieg...

1 lutego 2016

Czego broni minister środowiska?

Dziś od rana obiegła internet informacja, jakoby minister Szyszko zrezygnował z planów wycinki w Puszczy, jedno z przykładowych doniesień:
Minister środowiska o Puszczy Białowieskiej: nie będzie decyzji o wycince
To tak ważna informacja, że oczywiście musiałem sprawdzić, czy to prawda i dotarłem do źródła „niusa”: