i jeszcze widoczek przy wejściu na kładkę:
Strony
▼
27 czerwca 2014
Białowieskie kładki
Ostatniego roku otrzymaliśmy nową kładkę w Rezerwacie w BPN a PTOP wybudował kilka wież widokowych w dolinie Narewki. Niestety, na otwarcie ścieżki Żebra Żubra trzeba poczekać, choć i zamknięty obecnie szlak może dostarczyć wielu wrażeń, jeśli tylko turysta ma odpowiednie buty i da sobie radę w terenie ze zniszczoną, starą kładką. Tymczasem w samej Białowieży pojawiła się nowa kładka prowadząca aż do brzegu Narewki. To inicjatywa właścicieli restauracji "Stoczek", czyli efekt pracy pro publico bono. Na dzisiejszych zdjęciach kładki białowieskie i wieże widokowe oraz co z nich widać...
i jeszcze widoczek przy wejściu na kładkę:
i jeszcze widoczek przy wejściu na kładkę:
Przepraszam za off-topic.
OdpowiedzUsuńOd dłuższego czasu poszukuje informacji na temat turów w Puszczy Białowieskiej. Wiadomo, że ostatnie wyginęły w 1627 na Mazowszu. Ale skoro żyły w Puszczy Białowieskiej ( wspomina o tym między innymi Simona Kossak w Sadze Puszczy Białowieskiej) , to dlaczego tam nie przetrwały, tym bardziej, że na początku XVII w był to jeszcze bardzo rozległy kompleks leśny, w którym żyły wówczas i tarpany i niedźwiedzie. To może polowania wytrzebiły tury w połączeniu z ochłodzeniem klimatu (mała epoka lodowcowa). A może tury nigdy nie występowały w Puszczy Białowieskiej?
Jakby ktoś miał więcej informacji na ten temat chętnie się z nimi zapoznam.
Dziękuje
Kloszard
M. i Z.Krasińscy w monografii żubra piszą, powołując się na kronikę Długosza z 1422, że Jagiełło w Wiskitkach na Mazowszu polował "na woły leśne zwane turami", wcześniej książę mazowiecki Bolesław w 1288 zezwalał polować na różne zwierzęta z wyjątkiem turów - wynika z tego, że w wieku XIV i XV tury żyły tylko na Mazowszu i musiały być bardzo nieliczne. Nic nie wiadomo o turach w Puszczy Białowieskiej.
UsuńMozna jeszcze dodać , że podczas II w.św.w Puszczy pojawiło się bydło Hecka (niemieckie eksperymenty zmierzające do odtworzenia tura)
UsuńDziękuje za odpowiedź.
Usuń